web analytics

Ako správne nabíjať NiCd a NiMH akumulátory

Používanie nabíjacích akumulátorov namiesto obyčajných batérií nám môže ušetriť nemálo peňazí. Dôležité je ale vedieť, ako správne nabíjať NiCd alebo NiMH akumulátory a tiež, ako ich správne používať a v ktorých spotrebičoch. Pretože aj keď použitie akumulátorov namiesto suchých článkov či alkalických batérií šetrí peniaze, sú aplikácie, kde je používanie akumulátorov nevhodné. Navyše v oblasti používania niklokadmiových a nikelmetalhydridových akumulátorov je rozšírené veľké množstvo „urban legend“ povier, ktoré životnosti akumulátorov a tým aj našej peňaženke veľmi neprospievajú.


V minulosti boli u nás veľmi rozšírené NiCd akumulátory v tužkovom prevedení výrobcu Batéria Slaný (výrobcu všetkých batérií pre domácnosť v ČSSR) o kapacite 450 mAh. Hoci sa jednalo nespoľahlivé články s relatívne krátkou životnosťou, aj tak ich používanie prinášalo značné úspory finančných prostriedkov oproti bežným tužkovým batériám. Ich výhodou bolo, že NiCd akumulátory boli schopné dodávať vyšší prúd po dlhšiu dobu, ako obyčajné batérie. Konštrukčne vychádzali z akumulátorov o kapacite 900 mA dvojnásobnej dĺžky, ako tužkové akumulátory, vybavených pájkovacími prípojkami namiesto kontaktnej plôšky. Tieto silnejšie akumulátory boli používané v prenosných rádiostaniciach armády, polície a požiarnej ochrany.

Neskôr sa začali u nás objavovať podstatne kvalitnejšie tužkové akumulátory, ktoré boli individuálne dovážená najmä z Maďarska, kde bol spotrebiteľský trh v niektorých oblastiach podstatne lepšie zásobený. NiCd akumulátory mali kapacitu 500 mAh a vynikajúcu životnosť, v niektorých aplikáciách s odberom cca 200 mAh vydržali slúžiť až desať rokov, kedy ale ich kapacita bola pod úrovňou 50% pôvodnej hodnoty. Bez problémov ale dodávali aj prúd 2A a v niektorých hobby aplikáciách z nich „ťahali“ aj 10A. To však už bolo na úkor životnosti jednotlivých článkov.

empty-batteries

Okrem tužkových verzií NiCd akumulátorov boli pred a tesne po roku 1989 bežne dostupné aj veľkosti C, ktoré sa používali najmä vo videokamerách. Ich kapacita sa pohybovala okolo 1500 mAh. Väčšie monočlánky mávali kapacitu 4000 mAh.

Neskôr sa objavili kompaktnejšie rozmery, vhodné pre priemyselné využitie. Z nich spomeňte veľkosť Sub-C, teda zmenšený malý monočlánok. Postupným vývojom technológie sa ich kapacita z pôvodných 1300 mAh zvyšovala cez 1700 až po konečných 2300 mAh pri nezmenenej veľkosti nabíjacích článkov. Tužkové verzie NiCd akumulátorov sa „vyšplhali“ až na kapacitu 1000 mAh na jedno nabitie.

NiCd fungujú za každého počasia

Veľkou výhodou NiCd akumulátorov je ich schopnosť dodávať prúd aj pri teplotách na hranici -30°C! Každá batéria aj akumulátor s klesajúcou teplotou znižuje svoju využiteľnú kapacitu, ale NiCd najlepšie odolávajú dlhodobo nízkym teplotám. To bol zrejme aj dôvod, prečo boli stiahnuté z trhu. Zdá sa vám to paradoxné? Na vysvetlenie: vo svete sa začalo hovoriť o dvoch veciach. O terorizme a o ekológii. A aby sa tak kvalitné batérie nemohli dostať do rúk bojovníkom proti vládam, rozšírila sa fáma o nebezpečnosti kadmia v akumulátoroch. A bolo po ptákách. Teda po dobrých baterkách. Pretože pri dobrom zaobchádzaní boli schopné až tisíca nabíjacích cyklov, pričom ich kapacita pri tomto počte klesla pod 70%, pri zlom zaobchádzaní pod 50% pôvodnej kapacity.

Po slovensky povedané, tieto baterky dlho vydržali a málo sa teda míňali.

NiMH akumulátory sú ekonomickou alternatívou

Na scéne sa objavili ekologickejšie a ekonomickejšie nikelmetalhydritové akumulátory. Ich životnosť zďaleka nedosahuje životnosť zakázaných, ale vojakmi a políciou nie len na Slovensku stále používaných NiCd akumulátorov. Pri športovom využívaní a odbere veľkých prúdov klesá ich využiteľná životnosť až na púhych 30 cyklov! Veľkým odberom máme na mysli desať a viac násobok čísla, udávajúceho kapacitu. Pri akumulátore 2/3A s kapacitou 2200 mAh je to teda odber prevyšujúci 22A. Vyskytuje sa u modelárov, alebo airsoftových zbraní. Takže sa tieto akumulátory častejšie vyhadzujú, pardon, odovzdávajú na recykláciu a ekologické likvidovanie, a kupujú nové. Sú teda veľmi ekonomické, najmä pre výrobcov a predajcov. A neznášajú nízke teploty, už okolo nuly majú problémy s dodávkou prúdu, sú teda pre potenciálnych amatérskych teroristov prakticky nepoužiteľné v bežných jesenných sychravých dňoch, kedy sa konajú najčastejšie demonštrácie za čokoľvek a proti čomukoľvek. A vláda víťazí aj bez obuškov. Hlavne že má svoj podiel dane z pridanej hodnoty za každú predanú baterku.

Dnes najrozšírenejší typ akumulátora pre domácnosť, typ AA (tužkový akumulátor) sa predáva v rôznych kapacitách medzi 2300 až 2700 mAh. Veľa sa ich používa v digitálnych fotoaparátoch. Užívateľmi udávaná životnosť býva pol roka až rok. V skutočnosti to môže byť oveľa viac, ale na vine sú užívatelia samotní, ktorí podľahli klamavej reklame a tiež nesprávne nabíjanie.

Prečo NiHM akumulátor nevydrží

Najmä NiMH akumulátory s udávanou kapacitou 2700 mAh vo veľkosti AA (tužková batéria) sú zákazníkmi označované za slabé. Často sa totiž stáva, že pri používaní vo fotoaparáte, vysielačke alebo inom spotrebiči tento zahlási nízke napätie akumulátora a vypne sa. Hoci porovnaním so staršími baterkami s nižšou kapacitou by zákazník očakával dlhšiu výdrž. Na vine je marketing, teda moderná veda na oklamanie zákazníka. Tak ako pri fotoaparátoch „predávajú“ megapixely, pri akumulátoroch kapacita. Čím väčšia, tým lepšie. Aj keby malo tie baterky od nafukovania roztrhnúť. Akumulátor s deklarovanou kapacitou 2700 mAh ju skutočne dosiahne. Ihneď po nabití a plynulom vybíjaní malým prúdom cca 10 mA. Lenže takú nízku spotrebu nemá ani malé tranzistorové rádio, nehovoriac o fotoaparáte alebo inom spotrebiči, kde odber môže byť aj 200 či 300 mA a nárazovo aj viac a to potom prudko klesá napätie na článku a zároveň využiteľná kapacita batérie. Keď sa k tomu pridá nesprávne nabíjanie a samovybíjanie akumulátora, nespokojnosť užívateľa je na svete.

Čo je to samovybíjanie

Samovybíjaním je označovaná vlastnosť akumulátora, keď stráca časť svojej elektrickej kapacity aj keď nedodáva prúd do spotrebiča. Inak povedané, keď baterku po nabití odložíme. U NiCd akumulátorov sa samovybíjanie pohybovalo na úrovni 1 až 3% podľa typu. To znamenalo, že NiCd baterka po nabití a odložení sa vybila sama po 30 až 90 dňoch. Teda slabšie do mesiaca, lepšie do troch mesiacov. Preto neboli vhodné na dlhodobé uskladňovanie pre prípad pohotovostného použitia. Typickým príkladom je lampáš v domácnosti, pripravený pre prípad výpadku elektriny v nočných hodinách. Keď takýto lampáš s NiCd akumulátormi, nabitými pred štvrťrokom, sme chceli rozsvietiť, ostala tma.

Rovnako NiMH akumulátory trpia efektom samovybíjania, s max. hranicou 1%, teda po mesiaci ich možno použijete, ale po troch určite nie. Samovybíjanie je o to väčšie, čím vyššia je udávaná kapacita NiMH akumulátora a čím väčší prúd bol použitý pri ich nabíjaní.

digital-camera

NiMH akumulátory majú jednu zaujímavú vlastnosť. Ak ich nabíjate malým prúdom (typicky jednou desatinou hodnoty kapacity, teda akumulátor 2500 mAh kapacity prúdom 250 mA), tak dosiahnete nízke samovybíjanie a vyššiu kapacitu, avšak s nižším maximálnym prúdom. Pokiaľ taký istý akumulátor nabíjate veľkým prúdom, typicky 1C, teda prúdom rovným číselne kapacite akumulátora (pre 2200 mAh akumulátor prúdom 2,2A), dosiahnete nie len kratšiu dobu nabíjania, ale aj schopnosť dodať vyšší prúd, avšak vykúpenú vyšším samovybíjaním a o niečo nižšou kapacitou.

Pre používanie vo fotoaparátoch, LED svetlách alebo podobných prístrojoch môžete nabíjať NiMH akumulátory malým prúdom a odložiť na neskôr, pri aku pre pohon airsoftových zbraní alebo pohon diaľkovo ovládaných modelov hračiek je lepšie nabíjať vyšším prúdom tesne pred použitím akumulátorov.

Musia sa batérie formátovať?

Nie, batérie sa nemusia formátovať, formátovali sa kedysi diskety do počítačov. NiCd akumulátory sa pred prvým použitím formovali. Na to sa však používali iné nastavenia nabíjačiek, ako pre bežné nabíjanie, takže ak ste si kúpili nejaký spotrebič či rovno automatickú nabíjačku spolu s NiCd akumulátormi, tak reči o formovaní, formátovaní a trojnásobnom úplnom nabití a vybití bateriek boli len marketingovými žvástami, ak nabíjačka nemala špeciálny formovací prepínač. Žiaľ, tieto kecy o formovaní a vybití do prázdna sa tradujú dodnes a šíria ich najmä predajcovia batérií do mobilov, hoci sa jedná o batérie úplne iného typu, ako boli kedysi NiCd akumulátory, ktoré sa v prvých mobilných telefónoch používali.

Ak by ste sa predsa len rozhodli NiCd alebo NiMH (načo?) batérie formovať, vedzte, že na to potrebujete špeciálnu nabíjačku, ktorá dokáže nabíjať a merať každý článok osobitne. Pri formovaní sa preto nabíja každý článok zvlášť, aby sa dosiahlo jeho plné nabitie bez ohľadu na stav nabitia ostatných článkov v sade. A bežne dostupné automatické lacné nabíjačky dokážu nabíjať NiCd alebo NiMH akumulátory len v sade po dvoch alebo štyroch článkoch a merajú teda napätie len celej sady bez ohľadu na stav jednotlivých článkov. To je tiež dôvod, prečo baterky nevydržia dlho. Niektoré články sú systematicky prebíjané, iné nedobíjané, ale vybíjané pod hranicu ich bezpečnosti.

Akumulátory bez samovybíjania

Samovybíjanie nie je veľmi príjemná vec a preto sa firmy zaoberali tým, ako vyrobiť akumulátory bez tohto zlého javu. A podarilo sa. Dnes si môžete kúpiť tužkové (ale aj mikrotužkové – AAA) NiMH akumulátory bez efektu samovybíjania od dvoch firiem. Sanyo Eneloop a GP Recyko.

GPrecyko

eneloop

Udávaná kapacita rozmeru AA je 2000, 2050 alebo 2100 mAh. Ale poctivých. Tie akumulátory toľko skutočne majú a aj ich dajú. A môžete ich po nabití odložiť a po roku vložiť do prístroja, zapnúť a – prístroj pôjde. Napätie sa zmení za ten čas možno o pár miliVoltov. A kapacita ostáva, nevytratí sa. Sú teda vhodné aj pre pohotovostné použitie.

Hoci majú svoju kapacitu udávanú nižšiu, ako lacnejšie megasuperhypervysokokapacitné tužkové akumulátory NoNameZnačky OdNeviemOdkiaľ, jednoduchým porovnaním v tom istom prístroji rýchlo zistíte, že ich skutočná výdrž v praxi je oveľa vyššia, ako u tých ExtraVysokoKapacitných napodobeninách bateriek. A vydržia vám v plnej prevádzke niekoľko rokov. Takže s takýmito akumulátormi naozaj ušetríte. Nervy aj peniaze. A váš fotoaparát zrazu urobí na jednu sadu oveľa viac fotiek.

Ako nabíjať tužkové akumulátory

Najlepšie pomaly. Ale doplna. Zdá sa vám to ako samozrejmosť? Vedzte, že prax býva veľmi odlišná.

NiCd aj NiMH akumulátory sú citlivé na teplotu. Už pri teplote nad 50°C sa začína výrazne krátiť ich životnosť v počte využiteľných nabíjacích cyklov. K prehrievaniu akumulátorov dochádza pri nabíjaní veľkým prúdom a pri ich prebíjaní. Preto kvalitné nabíjačky merajú napätie na akumulátore a keď pri nabíjaní prestane napätie rásť, je nabíjanie ukončené. Ak sa meria sada štyroch akumulátorov spoločne, stačí nabitie dvoch článkov na to, aby bolo ukončené nabíjanie celej sady, hoci ďalšie dva články nemusia byť nabité úplne. Preto jednoduchšie nabíjačky využívajú funkciu vybíjania pred nabíjaním, aby sa dosiahlo začatie nabíjania od stavu vybitia. Čo opäť pri nabíjaní a vybíjaní celej sady naraz nie je pre baterky optimálne.

Úplne najhorším spôsobom nabíjania je používanie nabíjačky s pevne nastaveným nabíjacím prúdom a pevne nastaveným časom nabíjania, najmä ak je tento prúd vyšší, ako 1/10 C (kapacity). Takéto nabíjačky sú vhodné len pre jeden konkrétny typ akumulátora s jedinou hodnotou kapacity a aj to len pre nabíjanie úplne vybitých článkov. Polovybité články alebo akumulátory s nižšou kapacitou budú permanentne prebíjané, teda aj prehrievané, akumulátory s vyššou kapacitou takáto nabíjačka nikdy nenabije doplna, zato spotrebič ich vždy úplne „vycucne“. Ani jeden stav akumulátorom nesvedčí, znižuje sa tým ich efektívna kapacita aj počet využiteľných cyklov.

Ak teda chcete využívať nabíjacie akumulátory namiesto alkalických batérií vo veľkosti AA (tužkové) alebo AAA (mikrotužkové), mali by ste venovať pozornosť nie len výberu správnych typov akumulátorov, ale aj správnej nabíjačky. Počiatočná naoko vyššia investícia sa vám rýchlo vráti vo vysokej živostnosti akumulátorov a ušetreným peniazom za suché batérie alebo alkalické batérie. Navyše NiMH akumulátory s nulovým samovybíjaním môžete začať využívať aj v takých zariadeniach, ako sú meteorologické stanice, diaľkové ovládače pre TV či HiFi vežu, nástenné hodiny a iné. Pomalé nabíjanie môže byť ukončené za desať hodín, ale znesú aj rýchle nabíjanie a za dve hodiny máte akumulátor plne nabitý a môže ísť naspäť do prístroja, kde naň môžete na rok zase zabudnúť.

Pokiaľ v nabíjačke práve nenabíjate akumulátory, jej napájací adaptér vytiahnite zo zásuvky. Aj keď totiž nie sú vložené žiadne batérie, samotný napájač aj nabíjačka majú malú spotrebu elektrického prúdu a za rok sa to môže pomaly nazbierať. A to by boli zbytočne vyhodené peniaze, nemyslíte?

Pre využívanie LiPol a LiIon akumulátorov, ktoré sa okrem digitálnych fotoaparátov najviac používajú v tabletoch, notebookoch a mobilných telefónoch, platia úplne iné zásady a pravidlá. O tých si ale napíšeme v nasledujúcom pokračovaní tohto seriálu o tom, ako ušetriť.

Ak sa rozhodnete svoje staré NiCd alebo NiMH akumulátory prestať používať, nevyhadzujte ich do kontajnera. Nie, nemyslím si, že by sa nejak výrazne zvýšilo znečistenie životného prostredia, veď moderné skládky odpadu majú nepriepustné dno. Či aspoň by mali mať, nie? Ale využite zberné nádoby v predajniach, kde takéto batérie predávajú. Keď už platíme všelijaké tie recyklačné poplatky, tak nech tie staré batérie za nás zrecyklujú. A ak vám budú pri tom chcieť predať nejakú úžasne špeciálnu automatickú nabíjačku s červenou a zelenou diódou a tužkové akumulátory s kozmickou kapacitou, spomeňte si na tento článok a dôkladne vyberajte, akú nabíjačku a aké baterky si kúpite. Ide totiž v prvom rade o vaše peniaze.

 

 

29 komentárov

 • marcel 22. októbra 2014 Odpovedať

  mozem s nabijackou na nicd baterie dobijat nimh clanky?

  Firefox 32.0 Firefox 32.0 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:32.0) Gecko/20100101 Firefox/32.0
  • redakcia 22. októbra 2014 Odpovedať Autor

   V zásade áno. Ale.

   Oba typy akumulátorov majú rovnaké napätie aj rovnaký spôsob detekcie ukončenia nabíjania (delta U, deltapeak). Detailisti by mohli namietnuť, že majú rozdiel v citlivosti meraných napätí (5 mV vs. 20 mV), ale to je dôležité len u špičkových používateľov a špičkových nárokov na vydanú energiu z akumulátorov.

   Oveľa dôležitejšie je vedieť, akým prúdom majú byť baterky nabíjané a ak sa nedá regulovať, akú kapacitu majú nabíjané akumulátory. Uvediem dva nepriaznivé príklady. Nabíjačka dáva do článkov prúd 100 mA (určená pre staré NiCd aku) po dobu 12 hodín. 2500 mAh NiHM akumulátory nebudú nabité nikdy. Aspoň nie nikdy do plna.

   Alebo nabíjačka dáva 500 mA a nabíja 1000 mAh NiCd akumulátory. Tie budú po dvoch hodinách teplé a po troch horúce, ak nezareaguje meranie napätia (plnosti nabitia) a nevypne nabíjanie.

   Pokiaľ vyriešite tieto voľby (nastavenie nabíjacieho prúdu vzhľadom k nabíjaným akumulátorom a súčasne správne vypnutie nabíjania vzhľadom k napätiu článkov) tak nie je dôvod, prečo by nabíjačka NiCd nenabila NiHM akumulátory. Najmä ak viete v nej nastavovať citlivosť napätia, ktoré je dôležité pri rýchlonabíjaní.

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
 • paoravec 18. decembra 2014 Odpovedať

  Mozem nabijat 12V NiCd akumulator pre vrtacku pomocou 12V nabijacky pre autobateriu ?

  Firefox 34.0 Firefox 34.0 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:34.0) Gecko/20100101 Firefox/34.0
  • redakcia 18. decembra 2014 Odpovedať Autor

   Ak dokážete merať napätie nabíjaného NiCd akumulátora a v správnom momente zastaviť nabíjanie, tak áno. Takže vlastne nemôžete. Nabíjanie olovených akumulátorov sa riadi iným algoritmom a prebieha na inom princípe, ako nabíjanie NiCd akumulátorov. Veď o tom je celý tento článok.

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
 • paoravec 19. decembra 2014 Odpovedať

  dakujem za radu
  PAORAVEC

  Firefox 34.0 Firefox 34.0 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:34.0) Gecko/20100101 Firefox/34.0
 • Fero 9. marca 2015 Odpovedať

  Mám nový pack 4x NiMH 1600mAh INTELLECT vyrobený profesionálnou firmou na repasovanie batériových packov.
  Pri vybíjaní prúdom 1,5A dosahuje kapacitu okolo 1000mAh. Meraním napätia článkov ku koncu vybíjania som zisti, že dva zo štyroch článkov majú napätie menšie ako 0,8V, ostatné mali viac ako 1,2V.
  Môžem nabíjaním celého packu prúdom 1/10C t.j. 160mA dosiahnúť „obnovenie“ týchto dvoch článkov ?

  Firefox 36.0 Firefox 36.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:36.0) Gecko/20100101 Firefox/36.0
  • redakcia 9. marca 2015 Odpovedať Autor

   Rečnícka otázka od modelára modelárovi ? 😉

   Ideálne by bolo zmerať pri nabíjaní aj vybíjaní každý článok zvlášť. Takto to bolo kedysi možné u automodelárskych šesťčlánkov NiCd alebo NiMH za pomoci špeciálnych prípravkov. Pri tomto štvorčlánku by bolo zaujímavé vedieť, aké napätie majú všetky články po skončení nabíjania aj to, akým prúdom sú články nabíjané.

   Nabíjaním prúdom rovnajúcim sa 1/10 C sa dosiahne toho, že tie články, ktorú už sú nabité a sú vlastne ďalším nabíjaním prebíjané, dokážu prebytočnú energiu vyžiariť ako teplo bez rizika poškodenia vnútra článku a súčasne tie články, ktoré ešte nie sú nabité, sú ďalej dobíjané až po plnú kapacitu. Tým sa dosiahne nabitie na (takmer) rovnaké napätie a tým aj vybíjanie z rovnakej úrovne a ukončenie vybíjania pri rovnakom alebo veľmi podobnom napätí všetkých článkov.

   Pokiaľ sú články tak rozhodené, ako píšete, bolo by dobré urobiť tri cykly nabitia a vybitia prúdom 1/10 C a ak sa ani potom napätia článkov v nabitom aj vybitom stave nevyrovnajú, zrejme sa jedná o vadné články v sade. Domnievam sa, že články 2/3A Intellect 1600 by mali byť schopné dodať kapacitu aspoň 1300-1400 mAh (záleží do vybíjacieho prúdu a ukončovacieho napätia – 0,9V/čl. pri vysokom odbere). Naposledy som mal v ruke zelené články Intellect 1100 (?) od Paľa už pred rokmi a používal som ich ako pohonné osemčlánky pre MIG 400 alebo 2830 1000 KV čínske strieďáky s vrtuľou 11×8 😀

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
 • Stano 22. marca 2015 Odpovedať

  Aký tester odporúčate na meranie nenabíjateľných tužkových článkov? Ktorý tester presne zmeria AA resp. AAA článok?

  Safari 7.0 Safari 7.0 iPhone iOS 7.1.2 iPhone iOS 7.1.2
  Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 7_1_2 like Mac OS X) AppleWebKit/537.51.2 (KHTML, like Gecko) Version/7.0 Mobile/11D257 Safari/9537.53
  • redakcia 22. marca 2015 Odpovedať Autor

   Otázka možno na iného čitateľa.

   Ja nepoužívam žiadny, lebo ani nepoužívam nenabíjateľné batérie v takom rozsahu, aby som potreboval tester. Fungujú, používam, nefungujú, vymením. Na bicykli v blikačkách mi vydržia niekoľko rokov, v hodinách asi rok, v diaľkovom od TV niekoľko rokov…

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
   • Ivo 29. mája 2022 Odpovedať

    Dobry den. Prosim o radu. V podstate nove sanyo eneloop AA ostali v auticku a uplne sa vybili a ostali tam par mesiacov. Ked som ich dal do nabijacky boli nabite za par minut. Su baterky uz KO? Dakujem

    Firefox 100.0 Firefox 100.0 Android 12 Android 12
    Mozilla/5.0 (Android 12; Mobile; rv:100.0) Gecko/100.0 Firefox/100.0
 • Adam 23. marca 2015 Odpovedať

  Dobry den, chcel by som sa opytat na podobnu vec ako paoravec.
  Konkretne ak by sa nabijali NiCd alebo NiMH 12V clanky autonabijackou pri akom napeti ich treba odstavit a aku teplotu nesmu prekrocit jedni aj druhe?

  respektive za co sa povazuje 100% nabitie NiCd a NiMH clanku o napati 1,2V ak mam moznost merat napetie pocas nabijania a teplotu pri akom napeti ich mozem odstavit ked ich nabijam nabijackou na dane clanky kde sa ale nabijaju v pare, aby sa neprebijala jedna na ukor druhej.

  Google Chrome 41.0.2272.101 Google Chrome 41.0.2272.101 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/41.0.2272.101 Safari/537.36
  • redakcia 23. marca 2015 Odpovedať Autor

   Je to veľmi jednoduché. Nabíjanie treba ukončiť vtedy, keď napätie na jednotlivých článkoch prestane stúpať. To je ten Delta Peak alebo deltaV princíp, na ktorom pracujú kvalitné nabíjačky. Vtedy je akumulátor nabitý na 100%, viacej do neho nedostanete.

   Medzi nami, nechápem, prečo by ste mali chcieť nabíjať NiCd alebo NiMH akumulátory nabíjačkou autoakumulátorov. Ak chcete experimentovať, je to vaše riziko. So všetkými následkami.

   Nabíjanie NiCd alebo NiMH aku v páre alebo vo štvorici je vždy kompromisom pre články a najšetrnejšie je nabíjanie prúdom číselne rovnom 1/10C. Práve pre možnosť vyžiariť prebíjanie plášťom bez rizika poškodenia článku, kým sa „dotlačí“ posledný najviac vybitý článok.

   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
 • Jaro 3. decembra 2015 Odpovedať

  Dobrý deň, poprosím Vás o radu / názor. Ak by mi mala byť odpoveď jasná už z vyššie popísaného, nemajte mi to prosím za zlé…

  V robotickom vysávači (Carneo Smartcleaner 610) je akumulátor 14,4 V (12×1,2V), NiMH, 2200mAh.
  Výkon vysávača je do 24W, doba nabíjania cca 5h, pracovná doba 100-120 minút.
  Vysávač vždy začína pracovať so 100% nabitím po jeho vybitie (v rámci signalizácie, že treba nabiť). Reálne je však životnosť akumulátora (-ov) mizerná.
  Zvažujem vyskladať akumulátor z NiCd článkov.

  Myslíte / viete, že by som tak mohol spraviť a nabíjanie bude fungovať správne? Nebudem však nič merať, len chcem vymeniť akumulátor za NiCd.
  Ak áno, mohol by som ísť s kapacitou akumulátora vyššie, alebo sa držať pôvodnej hodnoty?

  Nemám žiadne konkrétne informácie o dokovacej stanici, resp. spôsobe, ako pracuje.

  Ďakujem

  Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0
  • redakcia 3. decembra 2015 Odpovedať Autor

   Predpokladám tužkové akumulátory. V NiCd prevedení ich zoženiete len s nižšou kapacitou. Ak máte možnosť použiť a uložiť akékoľvek akumulátory, zvolil by som Sub-C články typu SCRC 1700-1800 mAh, sú stavané na veľkú záťaž a teda nepadá im napätie pod záťažou.

   K otázke nabíjania je potrebné vedieť, akým spôsobom detekuje nabíjačka nabitie akumulátorov. Ak deltaV, tak OK, ak ale meria celú sadu, tak je možné, že je tam jeden alebo dva články slabšie a tie ovplyvňujú správanie sa celej sady. Nemali by ste mať ale problém nabíjať aku s vyššou kapacitou, len by to dlhšie trvalo.
   Ak je tam ale na nabíjaní časovač, tak silnejšie au nikdy nenabijete do plna.

   Najlepšie by bolo nahradiť súčasné NiMH aku inými NiMH GP Recyko 2050/2100, ktoré dobre zvládajú aj dlhú pauzu aj vybíjanie aj nabíjanie veľkým prúdom.

   Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0
   • Jaro 3. decembra 2015 Odpovedať

    Ďakujem za odpoveď.
    Upresním, že akumulátor je zložený z Sub-C článkov.
    Keďže sa v tom veľmi nevyznám, ten typ SCRC platí pre NiCd, alebo aj NiMH? Prípadne poprosím natipovať vhodný NiHM Sub-C.

    Srdečná vďaka.

    Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0
    • redakcia 3. decembra 2015 Odpovedať Autor

     SCRC je typ NiCd akumulátorov.

     Sub-C články NiMH o kapacite 2200 mAh som používal, pri odberoch cez 20A im výrazne klesala životnosť na 50 cyklov. Vo vysávači sú určite menej namáhané. Pokiaľ viem, existujú aj kapacity cez 3700 mAh v tejto veľkosti, používané v modelárstve. Skúste zohnať také články, predĺži to dobu fungovania prístroja na jedno nabitie. Ak je nabíjanie ukončované deltaV a nie časovačom.

     Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows XP Windows XP
     Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0
 • Martin 14. mája 2016 Odpovedať

  Dobrý deň, prosím Vás o radu resp. potvrdenie mojej matematiky. Mam akumulátorový skrutkovač (domáci kutil) s orig. akumulátorom NiCd 12V/1Ah a orig nabíjačkou, parametre Sec 15,3V, 210 mA, 7W, 3,2 VA.

  Chcel by som vymeniť „pack“ 10 článkov. Môžem použiť články Ni-Cd 1.2V 2200mAh 4/5 SubC Sub 4/5SC? napr. link http://www.aliexpress.com/item/10PCS-lot-Ni-Cd-1-2V-2200mAh-4-5-SubC-Sub-4-5SC-Rechargeable-Battery-with/32503624747.html?spm=2114.10010108.1000014.9.IAKyVh

  Alebo radšej voliť nižšiu kapacitu Ni-Cd článkov napr. 1800mAh?

  Ďakujem za radu.

  Google Chrome 50.0.2661.102 Google Chrome 50.0.2661.102 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/50.0.2661.102 Safari/537.36
  • redakcia 14. mája 2016 Odpovedať Autor

   Vojdú sa vám tam tie SubC články? Ja by som dnes volil iné riešenie. Do Tesco vrtačky som namiesto NiCd dal LiPol modelársky pack, samozrejme že nabíjačku mám zo skoršej doby, lebo Lipol sa nabíjajú inak, ako NiCd a pôvodná nabíjačka nebola vhodná. Viac na http://rcmodely.nasehobby.sk/aku-vrtacka-z-tesca-upgrade/ Vŕtačka teraz podstatne dlhšie vydrží, aj skladovaná aj pri práci. Ak použijete vami navrhované NiCd, budete ich pôvodnou nabíjačkou nabíjať asi dvakrát dlhšie, ako originálne baterky. Ale aj dva razy dlhšie ju používať, keďže kapacita bude dvojnásobná.

   Firefox 46.0 Firefox 46.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0
 • puko 24. januára 2017 Odpovedať

  Na aliexpres som kupil nicd 2200mah nicd do akunaradia. Na nabijacke bl 5c (infeligentna nabijacka) som spravil test kapacity _ vysledok od 1200 do 1750 mah. 2 clanky nefunkcne. Po 3 nabyti a vybiti (nie pack, ale po clankoch) kapacita stupla. Takze nie je pravda, ze to nema zmysel. Clanky sa spravali zvlastne. Pocas vy vybijania nastavenym prudom 500 ma napatie najskor klesalo a potom stuplo. Uvidim, ako to pojde v naradi a pri nabijani v naradovej nabijacke (tiez infeligentna
  Hitachi).

  WebView 4.0 WebView 4.0 Android 4.4.4 Android 4.4.4
  Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.4.4; G620S-L01 Build/HuaweiG620S-L01) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Version/4.0 Chrome/33.0.0.0 Mobile Safari/537.36
 • Peter 7. októbra 2017 Odpovedať

  Mam aku vrtacku ale nemam k nej nabijacku. Akumulator ma 18v 1200mAh a neviem ake ma mat hodnoty nabijacka ktoru chcem kupit. Vie mi niekto poradit? Dakujem

  Google Chrome 61.0.3163.100 Google Chrome 61.0.3163.100 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/61.0.3163.100 Safari/537.36
  • redakcia 7. októbra 2017 Odpovedať Autor

   Pre správne nabíjanie je potrebné vedieť typ akumulátora.

   Firefox 56.0 Firefox 56.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0
 • vargovčik robert 3. januára 2018 Odpovedať

  dobrý deň. mam staru baterku 18v /15čl po 1,2 v a 1300 mAh/
  chcem urobiť repas. 1.2V 2200mAh 4/5SC NI-CD Rechargeable Batteries batteries 4/5 SubC battery Power tools battery.
  otázka. aku nabíjačku mám zohnať? 18v a kolko A ?
  toto postači?
  Štandardná nabíjačka AL 2404 Bosch 7,2-24V
  Nabíjací prúd A 0.4
  Vstupné napätie V 230
  Prevedenie pre krajinu EÚ
  Pre NiCD 7,2-24V
  dakujem

  Google Chrome 63.0.3239.84 Google Chrome 63.0.3239.84 Windows 10 Windows 10
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/63.0.3239.84 Safari/537.36
  • redakcia 3. januára 2018 Odpovedať Autor

   Idete repasovať baterku v puzdre, ktoré sa vám vojde do tej nabíjačky? Napäťovo je to OK, ale ako dlho budete nabíjať úplne vybitý akumulátor o kapacite 2200 mAh prúdom 400 mA? Pri tej cene (aku a nabíjačky) nebude výhodnejšie kúpiť 18V LiIon vŕtačku/uťahovačku?

   Firefox 56.0 Firefox 56.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0
 • Baterky do náradia máme doma | Záhrada v kopci 2. februára 2018 Odpovedať

  […] ľudmi sú rozšírené mnohé mýty a akumulátoroch a ich správnom používaní. Žiaľ najviac ich šíria neznalí predajcovia. Koľkým z vás už […]

  WordPress 4.9.2 WordPress 4.9.2
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.9.2
 • Marian 12. marca 2020 Odpovedať

  Taký hlúpy komentár. Nabíjanie je jednoduché. Batéria je nabitá, keď prestane stúpať na nej napätie. To mám celé hodiny sedieť pri nej a dávať pozor? Nezdá sa mi to jednoduché.

  Google Chrome 80.0.3987.132 Google Chrome 80.0.3987.132 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/80.0.3987.132 Safari/537.36
  • redakcia 12. marca 2020 Odpovedať Autor

   Marian, na ktorý komentár reagujete? Lebo Olovo ani nikel strážiť nemusíte, no skúste sa „vykašľať“ na lítium 😉

   Firefox 56.0 Firefox 56.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0
 • MarekH 18. mája 2020 Odpovedať

  Dobry den podarilo sa mi zohnat velke 250Ah nicd baterie potrebujem ich zapojit do serie 42 poradi mi niekto ako nastavit nabijacku ?

  Firefox 76.0 Firefox 76.0 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64; rv:76.0) Gecko/20100101 Firefox/76.0
 • Ladislav Szabados 13. januára 2021 Odpovedať

  Dobry den Vám prajem. Vlastním Batérie nabíjacie GoGEN AAA HRO3 800 mAh Ni-MH. Prosím ako dlho treba ich nabíjať? Dakujem s pozdravom Ladislav Szabados

  Firefox 84.0 Firefox 84.0 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:84.0) Gecko/20100101 Firefox/84.0
  • redakcia 13. januára 2021 Odpovedať Autor

   Dobrý deň,
   to záleží, ako vždy, od nabíjacieho prúdu a kapacity akumulátora. matematika nepustí 😉

   Firefox 56.0 Firefox 56.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:56.0) Gecko/20100101 Firefox/56.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.