web analytics

Ako upiecť slivkový lekvár v elektrickej rúre

Možno máte radi slivkový lekvár a možno vám v nadpise článku niečo nesedí. Veď slivkový lekvár sa odjakživa varil. Nuž, odjakživa sa mnoho vecí robilo inak, ako je to dnes lepšie a výhodnejšie. Zmenila sa doba a kto sa neprispôsobí, ten – ten nebude jesť slivkový lekvár 😉

Slivky sú vynikajúce ovocie a ako takmer každé ovocie u nás, dozrieva vo veľmi krátkom časovom okne. Kto má jeden malý stromček, ten zvládne so svojou rodinou skonzumovať plody stromu čerstvé alebo spracované v kuchyni a má po starostiach. No kto má stromov viac a k tomu ešte aj pôvodné staré odrody, ktoré sú podstatne mohutnejšie, ako moderné nízkokmene, tak má úrody vyše hlavy a mal by uvažovať nie len nad priamym konzumom, ale aj nad možnosťou rozumného spracovania a konzervovania úrody nad možnosti kuchyne. Môže tým získať veľké množstvo potravín na obdobie, kedy je na ne Príroda skúpa a obchodné reťazce nezdravo lakomé.

S maslom na chleba, do buchiet alebo knedlí na pare, do palaciniek alebo do torty či zákuskov. Či do kaše alebo bieleho jogurtu. Tam všade môžete použiť slivkový lekvár, keď si ho v lete pripravíte. Traduje sa, že je to namáhavá práca. Buď vonku v kotlíku alebo vo vnútri pri sporáku stáť a neustále miešať, aby sa nepripálil, kým zo slivák prebytočná voda sa nevyparí a všetka hmota do hustej pasty nerozvarí. Tak toto všetko už nemusíte podstupovať preto, aby ste si v zime či na jar spestrili svoje jedlo. Ide to aj jednoduchšie, bez „straty desiatky“.

Kvalitný lekvár menej namáhavo

Náš postup by sa dal gazdinkám prirovnať k automatickej práčke. Aj o tej sa traduje, že perie veľmi dlho, ale už po prvom praní každý nový majiteľ takejto práčky pochopil, že pri nej nemusí stáť. Takže síce stroj perie dlho, ale majiteľ stroja ušetrí veľa času. A rovnako je to aj so slivkovým lekvárom.

Súvisiace:  Sú grahamové rožky drahšie?

Začiatok je tradičný. Oberieme zdravé slivky zo stromu, rozpolíme a vyberieme kôstku, prípadne nožom rozkrojíme na menšie kúsky. V hrnci prisypeme cukor, podľa sladkosti sliviek, úplne stačí na päť kilo hmoty použiť pol kila cukru. Pripravujeme predsa domáci slivkový lekvár, zdravý, nie ochutenú melasovú zmes, ktorá bude deťom kaziť zuby. Zmes premiešame, zakryjeme pokrievkou a do druhého dňa necháme postáť najlepšie na chladnom mieste.

Druhý deň, pre majiteľov solárnych elektrární pred desiatou hodinou dopoludnia, inak podľa vašej časovej dispozície, do zmesi primiešajte 50 ml 8% octa (na 5 kg zmesi) a vylejte do jedného či lepšie dvoch hlbokých plechov vašej rúry na pečenie. Lepšie sa reguluje teplota v elektrickej rúre sporáka.

Zmes na plechu priveďte do varu nastavením teploty cca 200°C a keď začne vrieť, znížte teplotu najprv na cca 150° a neskôr možno aj menej. Záleží od rúry, hrúbky plechu aj množstva zmesi na plechu. Stačí, aby zmes mierne vrela, aby sa objavovali malé bublinky. Zhruba každú polhodinu by ste mali zmes premiešať a z okrajov plechu zoškrabnúť vysušujúcu sa hmotu, neskôr sa vám bude ľahšie plech umývať.

Po zhruba dva a pol hodinách by mal na plechu zostať tak polovičný objem slivkovej hmoty, veľa vody sa už vyparilo. Ak pečiete lekvár súčasne na dvoch plechoch, práve nestal čas obe hmoty zmiešať do jedného plechu. A ďalej pokračovať v pečení tak, aby len mierne bublinkoval, teda mierne vrel.

Zhruba štyri a pol až päť hodín potrebujú slivky na to, aby sa väčšina vody vyparila a hmota rozvarila. Skontrolujte a prípadne pridajte pár desiatok minút. Správne upečený slivkový lekvár má asi pätinu pôvodného objemu.

Hotový lekvár lyžicou preložte do zaváraninových pohárov ešte horúci a uzatvorte. Pre istotu ich môžete dať na desať minút sterilizovať. Ako inak, v rúre. Na plech položte poháre so zaváraninou, nalejte asi 2 cm vody, nastavte teplotu v rúre najprv na 200°C a priveďte vodu do varu, potom teplotu trochu znížte a nechajte desať minút vrieť, potom rúru odstavte a nechajte v rúre vychladnúť. Vysokú teplotu nastavujeme preto, že na zohriatie studenej vody treba nejakú energiu, ale na zmenu skupenstva, teda na privedenie k varu, treba násobne viac energie. A vodná para je potom nositeľom tepla, ktoré obkolesuje všetky poháriky pri procese sterilizácie. Vodná para, nie CO2, nie uhlík, nie selén. Také jednoduché to je.

Súvisiace:  Taniere ako šperk pre vašu jedáleň

Váš upečený slivkový lekvár je na svete a vy ste pri ňom nemuseli tráviť mladosť. Pravda, ak ste neboli príliš zvedaví a nepozerali stále do rúry, ako pekne bublinkuje.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.