Kategória: Záhrada

Priestor pre pestovanie ovocia, zeleniny, okrasných aj úžitkových kríkov, zväčša pozemok pri rodinnom dome.

Sliepky musia byť v suchu

Veľa začínajúcich chovateľov sliepok rieši, z akého materiálu podstaviť kurín a či má byť zateplený, nebodaj vyhrievaný. Pritom toto nie je vôbec dôležité. Pre dobrý zdravotný stav sliepok a teda aj pre úroveň znášky sú dôležité úplne iné parametre. Chyby v stavbe kurína sa ukážu najneskôr v daždivej jeseni.

Čítať ďalej »

Vyhrievanie napájačky pre sliepky v zime

Chovať sliepky v zime nie je úplne jednoduché. Kým samotným sliepkam zima, mráz ani sneh nevadí, voda v zime zamrzne a sliepky nemajú čo piť. A pri konzumovaní suchého krmiva, akým je obilie alebo granule, sliepky potrebujú veľa vody. Ako jednoducho zaistiť hydine pitnú vodu počas mrazivých zimných dní a nocí?

Čítať ďalej »

Ako postaviť terasu svojpomocne

Keď si chcete zväčšiť obytný priestor pri chatke, ideálne je postaviť si k nej krytú terasu. Môže slúžiť ako príjemný priestor pre raňajky pri východe slnka, miesto pre chutný obed celej rodiny aj večernú siestu s priateľmi. Strecha vás ochráni pres prudkým slnkom aj miernym dažďom. No dôležitejšia je dobre urobená podlaha.

Čítať ďalej »

Ľahká oprava pletivového plota

Jeseň je ideálny čas na kontrolu a opravu oplotenia. Jednak už nie je toľko práce okolo záhrady, jednak sa blíži čas, kedy sa lesná zver bude ťahať bližšie k záhradám, aby si v zime pochutila na mladých stromčekoch alebo spadanom ovocí pod stromami. A tiež už nerastie toľko tráva či nálety, ktoré by nám prácu na oprave oplotenia sťažovali.

Čítať ďalej »

Plot na zemných skrutkách sa ľahko presúva

Väčšina plotov oddeľuje susedné pozemky, alebo oddeľuje rozdielne využívané plochy, natrvalo. Teda do konca životnosti plota či skôr jeho pletiva. Ak však potrebujete niektoré plochy oddeliť len na ohraničený čas, povedzme obdobie niekoľkých rokov, vytvárať plot s betónovým základom vychádza ako zbytočná časová a finančná investícia. Pre takéto účely je ideálny plot na zemných skrutkách. Ľahko ho postavíte, ľahko ho…

Čítať ďalej »

Ako vplýva výsadba okolo plota na jeho funkčnosť

Oplotenie pozemku zohráva dôležitú úlohu v otázke bezpečnosti, súkromia, ale aj estetickosti. V rámci týchto aspektov môže plotu pomôcť aj výsadba okolo neho, pretože môže zlepšiť jeho funkčnosť. Na druhej strane si dávajte pozor, aby ste zvolili správne kroky pri výsadbe, pretože niektoré druhy rastlín môžu dokonca poškodiť pletivo na plote.

Čítať ďalej »

Ako spíliť vysoký strom medzi dvomi domami

Ľudia si radi sadia k príbytkom stromy, aby im poskytovali nie len radosť, ovocie, ale aj tieň a poskytovali mikroklímu, kde sa dá existovať najmä v letných horúčavách. No už pri výbere druhu stromu treba myslieť na to, aby taký strom neskôr neprerástol cez hlavu, ale najmä cez strechu a nezačal byť problémom. Keď sa zanedbá správny výber a neskôr…

Čítať ďalej »

Uschýnajú vám maliny?

Pestovanie ovocia v záhrade je vaším koníčkom a radi si vylepšujete váš stôl vlastnými produktami? Potom je každá škoda v záhrade pre vás nepríjemná a zhoršuje príjem vitamínov. Možno ste aj spozorovali, že začali schnúť plody malín. Predvčerom ešte šťavnaté a sladké bobuľky sú dnes suché na prach, ako sušienky. Čo to spôsobuje a ako sa tomu brániť?

Čítať ďalej »

Hrozno pred vtákmi ochránia siete. Ktoré sú najlepšie?

Je záhrada vaším koníčkom a súčasne prispieva k dodávke potravín pre vašu domácnosť? Potom určite venujete veľa úsilia dopestovaniu rôznych druhov ovocia a zeleniny a tiež chcete svoju úrodu ochrániť pred škodcami. Tými sú aj kŕdle vtákov, ktoré sa zletia na vaše ovocie a koncom leta si radi pochutnávajú aj na hrozne. Ako im v tom zabrániť?

Čítať ďalej »

Nový stolík zo starého šijacieho stroja

Štýlový a praktický stolík k vonkajšiemu posedeniu na chalupe si môžete kúpiť v predajniach so záhradným nábytkom alebo si ho aj urobiť sami a budete mať originál, ako nikto v okolí. Obľúbeným komponentom na jeho výrobu sú sto rokov staré šijacie stroje, respektíve ich liatinové stojany. Ak ste taký starý a opotrebovaný stroj nezdedili, ešte stále sa dajú výhodne kúpiť…

Čítať ďalej »