web analytics

Príprava kosačky na sezónu

Príde apríl a tráva vyhúkne, povedal raz sused na záhrade a mal pravdu. A zrazu treba kosiť. Niekto každý týždeň okolo domu na „golfový trávnik“, niekto v sade dva razy za sezónu, iný zase niečo medzi tým. V záhrade ale bude aj inej práce celkom dosť, takže teraz je najvyšší čas pripraviť kosačky a krovinorezy, aby nám v sezóne dobre a spoľahlivo slúžili.

Najjednoduchšie je pripraviť na sezónu benzínový krovinorez. Ak je starší, odporúčame vymeniť zapaľovaciu sviečku, ak ale nemáte problémy so štartovaním ani kosením, môžete to nechať, až sa problémy objavia, Výmena je jednoduchá a rýchla. Čo je však dôležité, to je čistý filter vzduchu. Nezdá sa to, ale za sezónu sa na ňom nachytá množstvo prachu a nečistôt aj kúskov trávy a cez upchatý filter ide do motora menej vzduchu, teda zmenený pomer paliva a tým je výkon motora nižší a chod nespoľahlivý. Menej pokosenej trávy a väčšia spotreba paliva je len začiatok problémov.

Väčšina krovinorezov má filter vzduchu vo forme rôzne tvarovanej molitanovej vložky. Prístupný je po demontáži krytu, väčšinou ho drží len jedna skrutka. Molitanovú vložku je potrebné vyprať v benzíne v nejakej miske, radšej benzín vymeňte dva či trikrát, až pokým nie je čistý, z filtra už nejdú žiadne nečistoty. Potom ho nechajte pred montážou vysušiť. Niekto odporúča namastiť povrch filtra olejom, aby lepšie chytal prach. No potom ho musíte v sezóne častejšie čistiť, aby sa úplne neupchal.

Pri čistení filtra skontrolujte dotiahnutie skrutiek na karburátore aj motore, pre istotu a stav káblov zapaľovania. Tým by v podstate príprava krovinorezu na sezónu mohla byť skončená. Teda dvojtaktného benzínového krovinorezu.

Príprava štvortaktného motora kosačky na sezónu

O čo menej práce s prevádzkou štvortaktnej kosačky je v sezóne, o to viac pozornosti si vyžaduje pred sezónou. Kosačky so zberným košom sú vybavené podstatne väčším motorom, ako krovinorezy a aj sa očakáva dlhší čas používania v sezóne, tak sa oplatí dávať do nich takéto motory. Majú dlhšiu životnosť a celkovo nižšie prevádzkové náklady, pretože vďaka väčšiemu krútiacemu momentu pracujú v nižších otáčkach.

Súvisiace:  Vytvorte si kvetináč do bytu aj na záhradu

Prvou vecou je aj pri týchto motoroch pred sezónou vyprať vzduchový filter rovnako, ako u dvojtaktných motorov.

Druhou vecou je vymeniť motorový olej. Existujú dva spôsoby. Prvým je vypustiť ojej cez výpustnú skrutku na spodu motora, ak je takouto skrutkou motor vybavený. A dokážete vyložiť kosačku na pracovný stôl, kde kosačku nahnete, uvoľníte skrutku a starý olej pri vypúšťaní zachytíte, aby vám nevytiekol na trávnik. Lepšou alternatívou je použiť odsávacie čerpadlo na olej a vytiahnuť olej z motora cez napúšťací a kontrolný otvor na vrchu motora.

V obidvoch prípadoch je lepšie, keď je olej trochu teplý. Je redší a lepšie tečie aj sa odsáva z olejovej vane. Na to stačí motor kosačky naštartovať a nechať bežať na mieste jednu minútu. Potom počkáte pár minút, kým olej stečie z celého motora späť do olejovej vane a pomocou čerpadla ho odsajete do pripravenej nádoby.

Nakoniec nalejete predpísané množstvo nového oleja, napríklad Castrol Garden 4T, jeho množstvo skontrolujete mierkou na kontrolu oleja.

Treťou vecou je nabrúsenie a vyváženie žacieho noža kosačky. Celkom iste ste vlani trafili nejaký krtinec, kamienok alebo zabudnutú halúzku v tráve a zuby na ostrí jednak trávu nerežú, ale trhajú, trávnik je nevzhľadný, jednak nevyváženosť rýchlo rotujúceho noža spôsobuje zvýšené opotrebenie ložísk motora kosačky. Takže nôž treba zložiť, najlepšie po vypustení oleja a pred jeho naplnením do motora.

Problém je, že skrutka držiaca žací nôž je vplyvom vlhkosti a trávy aj teploty dosť zaseknutá a obyčajným očkovým kľúčom to ide len v reklamách a na nových kosačkách. Na staršie kúsky je potrebné použiť sofistikovanejšiu silu, napríklad v podobe rázového uťahováka, aký sa používa na matice kolies osobných automobilov.

Potom už stačí nôž upevniť do zveráka, vyrovnať zuby a nabrúsiť ostrie. Najlepšie akumulátorovou úhlovou brúskou a lamelovým brúsnym kotúčom. Keď máte pocit, že už sú obe ostria noža akurát, treba nôž vyvážiť. Teda nasadiť nôž v stredovom otvore na o niečo tenší vodorovne držaný skrutkovač alebo inú hladkú a rovnú guľatinu a skúsiť pohnúť jednu stranu noža dole alebo hore. Nôž by sa mal ustáliť vo vodorovnej polohe. Ak jedna strana padá nižšie, je ťažšia. A treba jej prebrúsiť ostrie (čím ubudne materiál) alebo zo zadnej strany ostria ubrúsiť trocha materiálu. Ide o vibrácie počas kosenia a ničenie ložísk motora. Preto sa oplatí venovať trocha času kontrole a vyváženiu noža do kosačky.

Súvisiace:  Zatváraniny sú moderný a ľahký spôsob konzervovania ovocia

Ďalšia kontrola kosačky spočíva v kontrole kolies, mechanizmu dvíhania podvozka či upevnenia zberného koša. Na trecie plochy čapových spojov sa oplatí kvapnúť trocha oleja, môže byť aj ten starý z motora. Prevody pôjdu trochu ľahšie a ani kolieska nemusia vŕzgať.

Šikovný domáci majster si predsezónnu údržbu spraví aj sám a nemusí čakať na termín v autorizovanom servise alebo u predajcu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.