web analytics

Ako sa zbaviť vlhkosti v starom dome

Na každej stavbe, starej či novej, je nepriateľom číslo jedna vlhkosť, voda. Moderné technológie umožňujú stavať tak, aby ňou nové stavby netrpeli. Čo ale robiť, ak ste sa stali majiteľom sto rokov starého domu, kedy sa vodorovné izolácie proti vlhkosti jednoducho nerobili? Ako sa zbaviť vlhkosti a zdravo bývať?

Staré budovy boli stavané zväčša na kamenných základoch, po ktorých vlhkosť z pôdy vzlínala do podláh a hrubých kamenných múrov a cez omietky sa vetrala do priestoru alebo do vonkajška. Aby to všetko fungovalo, muselo sa vo vnútri kúriť. Zväčša drevom v pieckach v každej alebo každej druhej miestnosti. Sálavé teplo sa akumulovalo v múroch a vlhkosť zo stien sa dostávala do vzduchu, odkiaľ cez okná a dvere šla von alebo stúpala cez záklop stropu do povaly a tak von. Pretože neboli možnosti dokonalej izolácie od spodnej vody, riešili sa stavby tak, aby vlhkosť nimi prechádzala, ale v stavbe sa nehromadila.

Dnes sa žije, býva a kúri inak a najmä ak je stavba dlhšie neobývaná alebo užívaná len v letnej sezóne, vlhkosť sa hromadí a dokáže narobiť škody. Najprv na majetku a pokiaľ takúto vlhkú stavbu užívate, tak aj na zdraví, lebo vlhkosť spôsobuje plesne a spóry plesní škodia dýchacím cestám.

Ako zbaviť dom vlhkosti

Samotné vetranie nestačí. Môže pomôcť v lete, keď je horúce a suché počasie, ale v zime vetrať znamená vypúšťať von oknom dnes celkom drahé teplo. Pri riešení vlhkosti starého domu je treba sa na situáciu pozerať komplexne a tak ju aj riešiť.

V prvom rade sa treba uistiť, že vlhkosť pochádza naozaj zo zeme od základov a nie je spôsobená drobným zatekaním poškodenej starej strechy. Ani chýbajúcimi okapmi, vtedy voda zo strechy padá priamo pod základy domu a zvyšuje objem vody, ktorým dom trpí. Takže dobrá strecha a čatorne okolo celého domu s odvedením vody ďalej od stavby sú základom práce s vlhkosťou v dome.

Súvisiace:  Nový kalendár

Ďalej je potrebné sa zamerať na vlhkosť samotných základov stavby. A tú výrazne znížime tak, že dom okolo základov obkopeme, na základy položíme správne orientovanú nopovú fóliu a do štrku vo výkope umiestnime perforovanú drenážnu hadicu so sklonom, aby vyzbieraná voda odtekala želaným smerom. Či už do zbernej nádoby alebo, na svahu, do kanalizácie či iného odvodnenia pozemku. Na vrch štrku je vhodné položiť betónové dlaždice, čím zabránime vnikaniu nečistôt, lístia či živočíchov do štrku, lebo len čistý štrk odvádza vodu do drenážnej rúry. A súčasne si uľahčíme kosenie a údržbu pozemku v blízkosti domu.

Hĺbka a šírka výkopu, ako aj priemer a sklon drenážnej rúry sú závislé od mnohých faktorov a je vhodné toto konzultovať s projektantom alebo aj skúseným odborníkom v okolí, ktorý má pozitívnu skúsenosť a referencie s podobnými stavbami.

Prvá pomoc pri vlhkosti v dome

Všetky popísané stavebné úpravy sú náročné na čas aj peniaze. A medzitým je v dome stále vlhko. Vlhkosť z domu, kým urobíte všetky potrebné opatrenia, aby sa vlhkosť do domu nedostávala, rýchlo vyrieši elektrický odvlhčovač vzduchu. Podľa veľkosti plochy objektu a množstva vlhkosti, ktorý obsahuje, si zvolíte elektrický odvlhčovač a zapojíte ho do elektrickej zásuvky. Pripojíte dodávanou hadicou k zbernej nádobe a potom už rozmýšľate, na čo všetko použijete vyprodukovanú demineralizovanú (takmer destilovanú) vodu. Vhodná je do naparovacej žehličky, ostrekovačov auta, chladiča motora automobilu alebo iné technické použitie, napríklad umývanie podláh a pod. Určite nie je vhodná na varenie či priamo pitie.

Odvlhčovač odstraňuje vlhkosť zo vzduchu, čím ho robí suchší a ten je schopný nasávať vlhkosť z muriva, čím ho vysušuje. Samozrejme, že ak murivo naberá vodu cez základy, tak je to nekonečný kolobeh. Ale kým sa dostanete k oprave strechy starého domu alebo obkopaní základov a položení drenáže, pomôže vám elektrický odvlhčovač udržať prijateľnú vlhkosť v dome a tým zlepšiť jeho hygienu a tiež znížiť nároky na vykurovanie. Vlhké múry sú zlý izolant a prepúšťajú viac tepla von z domu, suchšie múry izolujú lepšie. Investovať doň sa teda rozhodne oplatí.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.