Chalupa v lese na samote alebo vyššie v horách… tak si Slovák predstavuje oddych. Praktická stránka nejakého naozaj odľahlého miesta je ale horšia – na rozdiel od chatových osád, tu nemusí byť natiahnutá elektrika. Dnes si už veru bez elektriny vieme len ťažko predstaviť život, nehovoriac o tom, ako vôbec voľakedy ľudia stavali?
Bez prístupu k elektrickej sieti je riešenie jednoznačné – mobilná elektrocentrála. Nie je problémom si ju zaobstarať aj ako sekundárny zdroj k normálnej sieti. Ani nie tak kvôli výpadkom, ale ľudia predsa len na chate netrávia väčšinu roka.
Elektrocentrály sa kupujú vždy s vyšším výkonom, než stačí momentálne utiahnuť (do budúcnosti nikto nevie, čo všetko vás k nej napadne pripojiť, čo by sa mohlo neskôr v prípade slabého výkonu vypínať). Teraz si možno vravíte, že budete potrebovať len nenáročnú varnú kanvicu, ale určite ste už neraz aj v lete zažili zimu, pri ktorej bolo treba zakúriť / zapnúť nejaký ohrievač. Najnáročnejšie spotrebiče sú motory, napríklad na malej cirkulárke… na to, aby sa prístroj rozbehol, potrebuje ozaj vysoké napätie.
Naftové elektrocentrály sú zvyčajne drahšie, ale palivo je lacnejšie ako benzín. Sú preto vhodnejšie, ak ich plánujete používať častejšie. Cenu zdvíha aj mechanizmus odhlučnenia – pretože nie je príjemné počuť neustále zvuk motora a dynama ako vo filme S tebou mě baví svět. A ak ste už pri priplácaní si za kvalitu, vyberte si elektrocentrálu, ktorá má digitálne AVR (reguáciu voltáže), čo je lepšia metóda ako analógový spôsob.
Nezabúdajte však, že žiadna elektrocentrála na svete nie je určená na nepretržitú prevádzku. A ešte jedno vážnejšie varovanie: pri neodbornej manipulácii vás môžu zadusiť výpary (ako v tomto prípade), takže musíte vedieť naozaj čo robíte.
Pridať komentár