web analytics

Načo je dobrý antivirus?

Pokiaľ nemáte počítač, tak nanič. Pokiaľ ho máte, tak na ochranu. Nie vašu, nie domu, nie auta, ale na ochranu počítača. Ale nie pred krádežou. Antivírus slúži na ochranu vášho počítača pred, odbornou rečou povedané, infiltráciou.

Pojmom infiltrácia je označované v počítačovej terminológii preniknutie škodlivého kódu do programového vybavenia počítača. Najčastejšie sa označuje laicky ako „vírus“, hoci počítačový vírus nie je jediným spôsobom nakazenia počítača, respektíve jeho operačného systému a programov.

Počítačový vírus, červ

Vírus a červ sú malé programy, ktoré sa dostanú do počítača a vykonávajú nejakú činnosť. Môžu niečo vymazať, môžu poškodiť programy, môžu zbierať informácie o vašej činnosti na počítači, môžu posielať mailom svoje kópie na adresy z vášho zoznamu mailov alebo môžu umožniť útočníkom cez internet ovládať váš počítač. Kde sú tie časy, keď vírusov bolo zopár stovák a o každom sme vedeli presne čo robí. Dnes je vírusov niekoľko desiatok tisíc a každú chvíľu sa objavujú nové.

Väčšina vírusov vyžaduje, aby užívateľ počítača ich spustil, napríklad kliknutím na súbor v pošte či internetovej stránke, alebo využívajú automatické spúšťanie v zle nastavenom systéme. Aby som bol presnejší, v systéme Microsoft Windows. Ten je vo všetkých verziách naprogramovaný nastavený tak, aby laickým užívateľom uľahčoval a spríjemňoval prácu na počítači a práve preto sa na ňom vírusom a inej počítačovej hávedi tak dobre darí.

Práve preto potrebujú neskúsení užívatelia na svojom počítači s operačným systémom Windows antivírusový program. Ten kontroluje všetky súbory pri čítaní z disku alebo pri ich zapisovaní a porovnáva ich obsah so vzorkami známych vírusov vo svojej databáze a v prípade zistenia škodlivého programu preruší jeho vykonávanie. Podľa nastavení môže kontrolovať aj prichádzajúcu a odchádzajúcu poštu a priložené súbory a upozorniť vás na prítomnosť vírusu.

Súvisiace:  Na svah dobre vybavení

Vzhľadom na to, že denne vznikajú nové a nové vírusy, antivírusové programy sa môžu v nastavenom intervale cez internet pripájať k aktualizačným serverom a automaticky si sťahovať nové vzorky vírusov do svojej databázy a prípadne aj novšiu verziu seba samého.

Aj antivírus je program a pre svoj chod potrebuje časť výkonu počítača. Keďže beží neustále tzv. na pozadí a kontroluje takmer každý spúšťaný program, o niečo spomaľuje váš počítač.

Koľko stojí antivírus?

Ako to už býva vo svete počítačov, antivírusové programy sa predávajú aj sú dostupné zadarmo. V tomto článku uvažujem o domácom počítači alebo notebooku, nie o podnikových serveroch a sieťach, takže túto oblasť úplne obídem. Niektoré firmy vám umožnia si ich program stiahnuť a bezplatne skúšobne používať 30 dní a potom ho musíte buď zaplatiť alebo odinštalovať, iné firmy vám dovolia ich program po registrácii bezplatne používať celý rok. Pokiaľ neovládate cudzí jazyk, mám pre vás dobrú správu. Minimálne jeden slovenský a dvaja českí výrobcovia sú vám k dispozícii.

Pri skúšaní antivírusov buďte opatrný. Nemajte inštalované dva programy naraz. Mohlo by sa vám stať, že jeden začne kontrolovať druhý a druhý prvý a už neostane dostatok výkonu pre vás a vaše programy. Alebo jeden označí vzorku druhého programu za vírus a bude ich chcieť zmazať.

Toľko na úvod. Problematika počítačových vírusov je náročnejšia preto vás, ak vás to zaujalo, odporučím na špecializované stránky.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.