web analytics

Historické hranice

Pri vnímaní historických udalostí si málokto uvedomuje, že hranice štátov v tom čase neboli totožné s dnešnými hranicami a že teda priebeh a dopad udalostí treba vnímať v kontexte doby. Nájsť však na internete mapu s hranicami štátov v konkrétnej dobe nie je až také jednoduché. Ako to bolo v Európe, to vám ukážeme. Pozrite sa, ako sa Európa a hranice jej štátnych útvarov vyvíjali za posledných 1000 rokov.


Za veľkými zmenami hraníc štátov takmer vždy boli vojny. Stačí si spomenúť na 1. svetovú vojnu a rozpad impérií, niektorí ľudia ešte aj teraz majú z toho traumu. Samozrejme, strata územia znamená pre vládnucu elitu vždy aj stratu nerastného bohatstva a hlavne obyvateľstva, ktoré je nútené silou platiť dane práve vládnucej elite.

Najčastejším omylom vnímania hraníc na našom území je rok 1939 a Mníchovský diktát. Najmä staršie ročníky obyvateľov, spojené s červenou minulosťou našej vlasti často prízvukujú, že v prípade nepodpísania Mníchovského diktátu Európskymi mocnosťami alebo jeho nerešpektovaním československou vládou by nám na pomoc proti fašistom prišiel Sovietsky zväz a jeho armáda. Ak by sme aj „opomenuli“ kvalitu výzbroje vtedy zaostalej krajiny, tak nemôžeme opomenúť fakt, že vtedajšie Československo (vrátane Podkarpatskej Rusi, o ktorú sme po vojne prišli tiež nie veľmi dobrovoľne) a Sovietsky zväz nemali spoločné hranice! Vojská, ktoré by nás mali zachrániť, by sa museli prebiť cez nepriateľské poľské územie, alebo dopraviť oveľa dlhšou trasou vlakom cez priateľské Rumunsko. Ak by s tým rumunská vláda súhlasila.

Takže poďme späť do minulosti. Ako vyzerala Európa a hranice štátov za posledných tisíc rokov? Môžete si to pozrieť na tejto mape, kde za 3 minúty vidíte vznik a zánik štátov, posúvanie hraníc, spojovanie a rozdeľovanie krajín.

Súvisiace:  Kúzlenie je hobby ako každé iné, neveríte?

Nevýhodou videa je, že nevidíte čas, teda kedy k posunu hraníc dochádzalo.

Avšak aj takéto video je k dispozícii 😉
 
Iba v minulom storočí sa autor „trošku“ netrafil v okolí 2. svetovej vojny, čo si ale všimnú iba tí, ktorí históriu dobre poznajú. A ak máte pocit, že roky utekajú prirýchlo, môžete si video zastaviť a potom zase spustiť.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.