web analytics

Vyrobte si posteľ svojich snov

Každý máme svoje predstavy o zariadení a vybavení svojho domu. Zaujímavé inšpirácie nájdeme na sociálnych sieťach, webových magazínoch aj v tlačených lifestylových časopisoch. Na lesklom kriedovom papieri vyzerá všetko krásne. Avšak návšteva predajní v nás často zanechá nie príliš lichotivý dojem.

Keď si vysnívate svoj nábytok do nového domu a potom si máte vybrať z ponuky predajcov nábytku, musíte silne ubrať zo svojich predstáv, alebo naozaj hlboko siahnuť do vrecka, keď je reč o zákazkovej výrobe nábytku. Pokiaľ sa jedná o zariadenie obývačky, nie je problém počkať pár týždňov na jeho dodanie. Namiesto pohodlnej sedačky si na tú dobu vystačíte aj s drevenými stoličkami, keď viete, že to nie je na trvalo. Horšie je to so spálňou. Keď nemáte poriadnu posteľ, tak si poriadne neodpočiniete a potom podávate slabý výkon v zamestnaní a ste nevrlý aj doma. Ale ako sa môžete tešiť na spánok, keď tam nemáte posteľ, ktorú ste si vysnívali?

Domáca výroba nábytku je pre kutila už „vysoká škola“. Stačí si ale uvedomiť, že posteľ sa skladá z dvoch hlavných častí. Rám postele a samotné lôžko. A že vyrábať naozaj nemusíme úplne všetko. Pre zdravý spánok je najdôležitejší kvalitný rošt a pohodlný matrac a tie dnes zoženieme bez problémov. Potom už stačí „len“ vyrobiť rám postele, do ktorého rošt aj matrac vložíme a môžeme ísť spať s pocitom dobre urobené práce.

Keď si uvedomíte, že rám postele sú v podstate len zoskrutkované dve dlhé a dve kratšie dosky, prípadne na štyroch nožičkách, ktoré tiež kúpite trebárs v hobby markete hotové, tak od výroby vlastnej postele nie ste ďaleko. A keď dokážete takto vyrobiť jednoduchú ale pevnú posteľ, tak je už len krôčik k tomu, aby ste vyrobili posteľ, ktorú si predstavujete. S tvarovanými čelami alebo ozdobnými bočnicami. Drevotriesku alebo masív vám narežú v hobbymarkete a ani s dopravou dnes nebýva problém. Na vás zostáva len všetko dobre premyslieť, rozkresliť, navŕtať a zoskrutkovať. A v prípade dreva ešte povrchovo upraviť.

Keď navrhujete svoju vlastnú posteľ, tak potrebujete brať do úvahy tri hlavné parametre. Prvým je samozrejme dĺžka lôžka. Bežný rozmer 200 cm je vhodný pre postavy do 180 cm výšky, pre vyššie osoby je treba dlhšia posteľ. Druhým je šírka. Štandardom je 80 cm, pre pohodlný spánok je ideálna 90 cm, u dvojlôžka potom je štandardom 160 cm, ale 180 cm je pohodlnejších. Na čo nesmiete zabúdať, je výška. Nie postele samotnej, ale plochy, na ktorej budete ležať. Výška lôžka nad podlahou. Nízke lôžko možno vyzerá moderne, ale je to len snaha výrobcov o úsporu materiálu, za ktorú zaplatíte spánkom v prievane a prachu nad zemou. Aby sa vám z postele ráno ľahko vstávalo a večer ľahko líhalo do postele, je výška cca 50-60 cm ideálna.

Celá táto výška nemusí byť zabezpečená len konštrukciou postele. V rôznych výškach sa vyrábajú aj matrace a 22 cm vysoký matrac je bežne k dostaniu. Takto dokážete „opraviť“ chybu v návrhu postele ale aj zlepšiť úžitkovú hodnotu staršie postele, ktorá mala nízku výšku lôžka.

Celý matrac musí byť v ráme postele fixovaný v hĺbke minimálne päť centimetrov, aby držal pevne. K tomu pripočítajte výšku roštu, na ktorom leží, a nezabudnite na lišty, ktoré nesú rošt a musia byť k rámu postele pevne priskrutkované. Tiež potrebujete dlhšie bočnice spevniť priečnymi výstuhami, aby bola vaša posteľ pevná. Tak si spočítate najmenšiu možnú výšku bočníc postele. K zloženiu drevených dielov slúži premyslené kovanie a skrutky, ktoré sú tiež k dostaniu v hobbymarketoch.

Keď vás neuspokojí ponuka predajní s nábytkom a máte úplne inú predstavu o tom, ako by mala vyzerať vaša posteľ, než výrobcovia nábytku, vlastne nič iné, než vŕtačku nepotrebujete. Samozrejme trochu fantázie, ceruzku a papier. Všetko ostatné dodajú predajne pre hobby vrátane prírezu materiálu a dodávatelia kvalitných matracov.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.