web analytics

Máte alu disky špinavé?

alu disk Mnoho majiteľov áut vylepšuje ich vzhľad tým, že vymení obyčajné plechové disky kolies za alu disky. Ale liate disky nemajú len estetický účel, zlepšujú aj jazdné vlastnosti áut. Viete, ako sa správne starať o vaše hliníkové disky, aby vám dlho dobre slúžili a stále dobre vyzerali?

V minulosti boli disky kolies z ľahkých zliatín doménou športových pretekárov. Vtedy sa používali ľahké, ale drahé materiály a odvtedy sa aj vžil ľudový názov pre disky kolies z ľahkých zliatín – elektróny. Hlavným účelom takýchto diskov je zabezpečiť väčšiu presnosť kruhového tvaru kolesa, čo má vplyv na dokonalú priľnavosť pneumatiky k vozovke. Hoci pri kvalite našich ciest… Ďalšou funkciou týchto diskov je lepšie odvetrávanie kotúčov bŕzd a to zlepšuje účinnosť brzdenia a skracuje brzdné dráhy. A hoci na bežných cestách nepretekáme, občas sa vyskytnú situácie, kedy účinné brzdy oceníme.

Alu disky vždy pekné

alu disky V bežnej premávke sú alu disky na autách predovšetkým na parádu. Vhodne vybraný design dokáže výrazne zmeniť vzhľad celého auta a vyjadriť tak ducha jeho majiteľa. Ak však nechcete dávať najavo svoj vzťah k off-road štýlu a jazdiť so zablateným autom nepatrí k vášmu image, tak celkom určite chcete, aby nie len karoséria, ale aj disky vášho štvorkolesového miláčika žiarili.

Aj alu disky je potrebné udržiavať. Opláchnutie vodou stačí len v prípade, že sú trochu zaprášené. No častejšie sa na nich bude usadzovať nepríjemný tmavý jemný prach, ten pochádza z brzdových platničiek kotúčových bŕzd. Čím športovejšie jazdíte a teda intenzívne brzdíte, o to viac prachu sa na diskoch usadzuje. Vodu by ste mali ale používať opatrne. Určite nie na práve odstavené auto. Horúce brzdové kotúče a od nich zohriatie alu disky by sa mohli deformovať. Nechajte auto asi pätnásť minút v chládku vychladnúť. Odstrániť prach a nečistoty vám pomôže vlažná voda s prídavkom bežného saponátu a mäkká handrička.

alu disky V žiadnom prípade nepoužívajte abrazívne hubky, mohli by ste poškodiť lak, ktorý tvorí vrchnú ochrannú vrstvu ľahkých diskov. Na poškriabanom povrchu ľahšie ulpieva nečistota a disky už potom stále vyzerajú špinavé a zašlé.

Ak sa vám na povrch disku dostali kvapky asfaltu, pomôže vata a technický benzín. Pamätajte, že čím menej benzínu, tým lepšie pre vaše disky. Či náhodou tento čistič vaše alu disky nepoškodzuje, si vyskúšajte najskôr na nejakom skrytom mieste disku a len keď je všetko v poriadku, vyčistite aj viditeľné miesto. Nezabudnite potom celý disk dôkladne opláchnuť vodou.

Ak na zimu meníte na aute celé kolesá, alu disky pred uložením v garáži nenechávajte špinavé. Dlhodobo pôsobiaca nečistota sa môže do povrchu diskov zažrať a už nikdy nebudú vyzerať ako nové. A na jar nezabudnite letné elektróny dať najskôr vyvážiť. Len tak si zabezpečíte okrem krásneho vzhľadu vášho auta aj bezpečnú a pohodlnú jazdu za jeho volantom.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.