web analytics

Vetrať v horúčave?

vetrák Veď to poznáte. Vonku páli slnko, horúčava ako v peci je za oknom aj u vás v miestnosti. Otvoriť okno a vyvetrať?
Je to bežný zvyk všade u nás. Pootvárané okná a púšťame dnu čerstvý vzduch. Čerstvý a teplý. Možno ani nie tak čerstvý, ale určite teplý. Vlastne horúci.


V poslednom rokoch vo veľkom rozsahu u nás najmä v panelákových domoch boli menené staré a netesné drevené okná za nové plastové a s izolačným dvojsklom alebo dokonca trojsklom. Mnohé spoločenstvá bytových domov v rámci znižovania ceny výmeny okien objednali okná nie len s obmedzeným otváraním/vyklápaním, lacným kovaním, ale často aj bez žalúzií. Veď občania vnútri za oknami nič zlé nerobia, prípadne že používajú aj tak ešte staré záclony-lapače prachu. Zabudli však, že sa netreba skrývať pred zvedavými susedmi, ale v lete hlavne pred páliacim slnkom… žalúzie

Je chybou vetrať, keď teplota vzduchu vonku je vyššia, ako jeho teplota v byte. Púšťame tým do bytu nie čerstvý vzduch, ale teplý vzduch a zohrievame tak v byte všetky predmety a potom trpíme horúčavou.

Ako vetrať v lete?

Už niekoľko rokov u nás doma praktizujeme spôsob, keď okná otvárame buď zavčasu ráno, keď je slnko ešte nízko a teplota vzduchu nestačila vystúpať do výšin alebo až vtedy, keď slnko zájde za kopec a teplota vonku klesne pod teplotu v miestnosti (máme digitálny teplomer, ktorý meria teplotu v byte a senzorom na kábliku aj za oknom v tieni) a zatvárame ich až ráno. Samozrejme, že cez deň máme žalúzie na oknách zatiahnuté, aby sme čo najviac obmedzili vstup slnka do bytu a zabránili tak prehrievaniu vzduchu vplyvom jeho silných lúčov.

Keď tento postup popisujem niekomu, kto sa sťažuje na horúčavu v jeho byte alebo kancelárii, tvári sa prekvapene. Pritom som presvedčený, že spústa ľudí cestuje na dovolenky k moru, na juh, do teplých krajín a musí vidieť, ako sú tam stavané domy, ako majú žalúzie alebo rolety na oknách otočených k juhu…

Ventilátor v miestnosti

Prúdiaci vzduch nás dokáže osviežiť aj v horúčave. To je známa vec. Avšak lepšie ako prievan horúceho vzduchu z vonku, často teplejší aj o sedem až desať stupňov, ako vzduch v miestnosti, je lepšie rozprúdiť vzduch ventilátorom. Efekt je založený na tom, že prúdiacich vzduch odfúkne tzv. medznú vrstvu na našej pokožke a s ňou aj vlhkosť z potu a máme pocit ochladenia. fan

V podstate môžeme použiť dva spôsoby. Jedným je stropný ventilátor s lustrom. Montuje sa namiesto lustra a sú na ňom prepínače, ktorými volíme svietenie, ventilátor alebo svietenie a ventilátor súčasne. Vypínačom na stene izby púšťame elektrinu do zariadenia. Ak je teda lustroventilátor prepnutý na „ventilátor“, vypínačom ho spúšťame a vypíname.

Druhou alternatívou sú stojanové ventilátory, niekedy kombinované s ohrievačmi (vhodné na zimu). Často umožňujú svojím pohybom do strán rozptýlenie vzduchu na väčší priestor a ta, ako stropné ventilátory, majú nastavenie rýchlosti.

Pri použití ventilátora si dajte pozor, aby ste to s jeho rýchlosťou neprehnali a nemuseli upratovať rozfúkané papire alebo drobné predmety a tiež, aby ste nedostali prievan do ucha.

Ventilátory sú spotrebiče elektrickej energie, tak aby vás neprekvapili účty za elektrinu. Použitie žalúzií na oknách a vetranie len vtedy, keď je vonku vzduch chladnejší, ako v miestnosti, môžete znížiť potrebu použitia ventilátora a tak znížiť spotrebu elektriny.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.