web analytics
vetrák

Pomôže ventilátor?

V horúčavách posledných dní, uzavretí v kancelárskych miestnostiach alebo v bytoch bez klimatizácie, hľadáme akékoľvek riešenie, aby bolo toto naše prostredie ako tak znesiteľné. Naozaj ale je možné pomocou ventilátor znížiť teplotu?

Ukážeme si malý príklad. Predstavte si dve úplne rovnaké miestnosti v jednej budove, vybavené rovnakým nábytkom, rovnakými spotrebičmi, v každej je teplomer a v každej sedí jedno z dvojičiek. V ľavej miestnosti je navyše ventilátor, v pravej nie je.

Určite budete všetci so mnou súhlasiť, že dievča (prečo nie?) v miestnosti vybavenej ventilátorom sa bude cítiť lepšie, príjemnejšie a aj práca jej pôjde lepšie od ruky. Jej sestra vo vedľajšej miestnosti, v ktorej chýba ventilátor, sa bude cítiť o dosť horšie, určite sa bude potiť a jej pracovný výkon pôjde dole vodou.

A čo nám ukazujú teplomery? V oboch miestnostiach ukazujú navlas rovnakú teplotu!
Zapnutý ventilátor teplotu vzduchu v miestnosti nezmení, iba vzduch dá do pohybu. Prúdiaci vzduch z povrchu tela človeka strháva vodné pary, tvoriace sa z potu človeka, takzvanú medznú vrstvu tesne nad pokožkou, a tým vzniká dojem chladnejšieho prostredia.

vetrák

Čo to pre nás znamená? Ak sa nezdržiavate v miestnosti, je plne zbytočné, keď je ventilátor zapnutý. Nemá to žiadny účinok. Oplatí sa ho ho teda zapínať iba počas vášho pobytu v miestnosti. Okrem toho, že ventilátor spotrebúva elektrický prúd, tak aj jeho motor tvorí nejaké množstvo stratového tepla, dané jeho účinnosťou. Tak isto ako chladnička a tiež počítač či notebook, na ktorom akurát čítate tento blog.

Elektrické spotrebiče, ak ich práve nepoužívate, vypnite. Bude vám menej horúco. Teraz v lete, ale aj neskôr, pri platení účtu za spotrebu elektrickej energie.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.