web analytics

Zdraželi lieky, ušetríme na strave?

Zas je tu začiatok kvartálu a tým aj nová kategorizácia liekov. Kto to doteraz nevedel, štát zákonom garantuje majiteľom lekárne zisk na liekoch na predpis aj voľnopredajných. Čo si pamätám z poslednej diskusie s insiderom, tak to bolo 17%. A na voľnom sortimente ešte viac. Dobré, čo poviete? Len vojdete do lekárne a lekárnik už vidí svojich 17%, len čo pozrie na váš recept. A štát vidí svojich 20% DPH. Nie len z ceny, ktorú zaplatíte keš na pult, ale aj z doplatku od zdravotnej poisťovne. Už ste sa asi prestali čudovať, prečo lekárne rastú ako huby po daždi a odkiaľ sa zobrali siete lekární. No ale „zadarmo ešte nikto nevečeral“ ako hovoria Angličania, poďme teda k tej kategorizácii.

Kategorizácia je vlastne taký zoznam, ktorý hovorí, koľko bude ten ktorý liek na lekársky predpis stáť. Koľko teda zaplatí zaň zdravotná poisťovňa a pacient. Lekárnici neradi vidia tento dokument, lebo sa vždy sťažujú, že prerobia. Kategorizácia totiž mení predajné ceny liekov a to aj tých, ktoré má lekárnik na sklade. A ak idú ceny liekov dole (akože keď nie vždy, tak vždy často), môže sa stať, že niektoré lieky nie len že budú predávané za nižšie ceny, ako minulý štvrťrok, ale občas aj lacnejšie, než lekárne tieto lieky nakúpili. Teda že nebudú predávané len s nižšou maržou, ale občas aj pod cenu. Ešte vždy by ste chceli prevádzkovať takýto biznis? To je daň lekárnikov za ich istoty 😮 Zaujímavé, že keby supermarket predával niektorý tovar za cenu nižšiu, ako ju nakúpil, tak ten istý štát, ktorý takto „zametá“ s lekárnikmi by supermarket poťahoval a pokutoval… Hlava mi neberie občas tieto slovenské „istoty“.

Že máte pocit, že nákupy v lekárňach vás stoja zakaždým viac a viac? Môže byť, že celková cena lieku klesá, ale pacient dopláca stále viac. To by potom ale znamenalo, že ten, kto ušetrí, je zdravotná poisťovňa…. Kedysi sme sa ako deti hrali na zbojníkov, partizánov a (v duchu multikulti politickej korektnosti) zahraničných okupačných vojakov a keďže v týchto hrách silnejší pes oné, berie, tak sme si vraveli: „Čo je tvoje je aj moje a čo je moje, do toho ťa nič!“ Starká mala pravdu, čo sa v mladi naučíš, na starosť ako keď nájdeš.

Späť k peniazom. Výhľad je taký, že kto je chorý alebo len tak z plezíru často navštevuje lekáreň, nechá tam viacej peňazí. Keďže však v správach nepísali, že by sa mali zvyšovať platy a dôchodky, tak ak necháte v lekárni viacej, inde budete musieť nechať menej. Alebo si požičať. No ale od koho si dnes požičať?

Ušetriť na strave?

To je asi najčastejšia voľba gazdiniek. Je sa každý deň, a veľa, tak tu sa bude dať veľa ušetriť. Miesto šunky s 50% mäsa (lebo už šetríme dávno!) sa bude kupovať saláma zo sóje a múky s príchuťou loveckej, miesto margarínu s maslovou chuťou obyčajný stužený tuk. Variť sa bude zo sáčku, glutamán ochutený podľa nálady raz ako kuracie, raz ako bravčové, a namiesto koly sa bude kupovať ochutená voda v dvojlitrových PET fľašiach. TO by v tom bol čert, aby sme na tej strave neušetrili. Veď peniaze na lieky potrebujeme. Proti páleniu záhy, na vysoký krvný tlak, na cholesterol…

Napadlo vás niekedy, že by ste ušetrili nie na strave, ale stravou?

Chápem, že taký štátny rozpočet má oddelené „chlieviky“ pre peniaze na školstvo, na zdravotníctvo, na armádu, na dopravu… ale doma je to myslím všetko rodinný rozpočet. Ak dáte na stavu menej peňazí s tým, že si kúpite nekvalitné potraviny, aby ste vzápätí dali peniaze na lieky, aby vám pomohli odstrániť problémy vyvolané touto nekvalitnou stravou, tak ste, aspoň podľa mňa, nič neušetrili. Len si zhumpľovali zdravie a kondíciu, takže odteraz budete vládať robiť (v práci alebo doma) veľa menej a ktovie, čo za mrcha chorobu ešte v budúcnosti dostanete?

Kedysi dávno, kým neexistovali lekárne, ľudia sa liečili rastlinami, bylinkami, stravou. Dnes ako keby sme to zabudli. Chápem, že nie každý si môže vybehnúť pred panelák a nakosiť si byliniek na sušenie, ale nejaké možnosti tu stále sú. Len treba poznať jednak ako pôsobia jednotlivé suroviny na naše telo a jednak, čo sa primiešava dnes do kupovaných polotovarov a jedál a čo to robí s naším telom.

Obyčajnou zmenou jedálneho lístka môžete ušetriť. Tu je prípad, kedy jedna pani ušetrila mesačne 100 eur za lieky len tým, že jedla inak. A ešte mohla chodiť von z domu, čo predtým nedokázala!

1 komentár

  • Inka 9. apríla 2013 Odpovedať

    Človek má v živote rôzne príležitosti, dokonca je život tak úžasný, že mu dáva aj druhú šancu. Len stále nejako zabúda na tú, že tento svoj život môže zmeniť tak, aby bol zdravší a spokojnejší. To znamená, aby začal počúvať signály svojho tela, pretože to mu bolesťou, zdravotným problémom vlastne dáva informáciu, že kdesi zišiel z tej svojej správnej cesty. Bohužiaľ ČLOVEK si vyberie „cestu ľahšieho odporu“ – užije tabletku a tým zabrzdí všetko. Potlačí bolesť, tým prehliadne informáciu, život mu na krátky čas plynie ďalej. Lenže dlho nevydrží – signál tela sa derie znova na povrch: „Hej, ČLOVEČE, nutne potrebujem tvoju spoluprácu….“ a zasa človek mlčí a hltá chémiu. Doma začína žiť s malou lekárňou a bedáka, kde vezme peniaze na lieky, lebo ich musí užívať viac a viac a sú stále drahšie. CELÉ ZLE!!!!! Nezamyslí sa, ten ČLOVEK, : „Čo urobím pre seba, aby som nemusel dotovať nenažraný (prepáčte mi ten výraz, ale chcela som ho použiť) farmaceutický priemysel, čo môžem urobiť pre svoju dušu a tým pre svoje telo?“
    Áno, aj dušu, vážený ČLOVEK. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše. Ak ochorie duša, ochorie aj telo.

    Nejako sme sa nechali naučiť premýšľať opačne. A práve preto sme takí v tom našom živote dezorientovaní.

    Nuž…..práca na sebe samom je najťažšia. Ale môžem vám povedať, že kto sa na to dá a vydrží, zistí, že výsledok je excelentný!

    Google Chrome 26.0.1410.43 Google Chrome 26.0.1410.43 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.31 (KHTML, like Gecko) Chrome/26.0.1410.43 Safari/537.31

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.