Únik moču je ochorenie postihujúce každého pätnásteho človeka na zemi. Možno aj osoba vedľa vás v čakárni u všeobecného doktora trpí týmto ochorením. Inkontinencia si nevyberá a postihuje tak ako seniorov aj mladých ľudí.
Poznám tipy, ako viesť aktívny život seniorov s inkontinenciou. Mnoho ľudí sa pri začiatočných príznakoch hanbí vychádzať z domu, muži trpia pocitom neschopnosti a ženy sú nervózne z pretečenia. Mladí ľudia, ktorí nemajú problém s pohybom, dokážu aj pri inkontinencii viesť plnohodnotný život. Dokázať to môžu aj seniori, ktorí sa dokážu pohybovať samostatne a nie sú ležiaci. Len sa netreba báť a obmedzovať sa predsudkami.
Príčiny inkontinencie
Inkontinencia spočíva v ochorení svalov močového ústrojenstva, ktoré prestanú pracovať ako majú a sťahy na udržanie moču oslabnú. Prvotné úniky moču si môžete všimnúť pri kýchaní, kašľaní alebo smiechu. Stačí vám aj malé preľaknutie a svaly sa uvoľnia, čo vyvolá uniknutie moču.
U mnohých mladých žien sa inkontinencia prejavuje po pôrode, keďže svaly panvového dna sú namáhané pôrodom a svoju funkciu nespĺňajú. Vo väčšine prípadov sa cvičením panvového dna svaly čerstvej mamičky spevnia a ich funkcia sa znovu navráti. Je však nevyhnutné, aby žena, ktorá už raz trpela inkontinenciou, cvičila preventívne a pravidelne, aby sa ochorenie nevrátilo.
Prvotné opatrenia
Prvé príznaky inkontinencie spočívajú v malom množstve uniknutého moču. Dospelí ľudia si to často neuvedomia a nazvú to nehodou, starší seniori takýto únik pripisujú svojmu veku. Nie je to však jednoduché uvedomiť si, že únik moču je ochorenie. Mnoho ľudí sa bojí výrazov ako vložky alebo absorpčné kalíšky a hneď sa vystrašia, aké to bude nosiť ich. A návštevu lekára odkladajú. Práve tu však robia chybu.
Ak sa u vás nejaké príznaky inkontinencie prejavia, najlepším riešením je odborná pomoc. Pri malom množstve uniknutého moču môže lekár predpísať ochranné vložky a odporučiť cviky na panvové dno. Pokiaľ viete, že príbuzní v rodine trpia inkontinenciou, môžete sa týmito cvikmi chrániť preventívne. Cviky na panvové dno sú ľahké a ich výhodou je, že k nim nepotrebujete žiadne pomôcky. Cvičíte sťahmi a uvoľnením svalov dna tela medzi nohami. Cvičiť môžete kdekoľvek a kedykoľvek, v práci, u lekára, pri pozeraní televízie, aj pri čítaní knihy.
Ako sa hovorí, všetko je na webe…
Pacienti s ochorením úniku moču majú možnosť získať informácie nielen od doktora, ale aj z rôznych informačných brožúr či letákov. Tie informujú o dostupných ochranných prípravkoch, hygienických potrebách alebo starostlivosti o svoje telo. Rozšírené informácie poskytuje napríklad Tena.sk, ktorý rozdeľuje informácie o inkontinencii pre ženy, mužov a starostlivosť o telo.
V čase starostlivosti o pacienta s inkontinenciou pomáha celý rad produktov na absorbovanie uniknutého moču od základných vložiek, nohavičiek, nohavičkových plienok až po absorpčné plachty. Absorpčné produkty sú prispôsobené pre ženy aj mužov a rozdelené sú podľa sacej schopnosti.
Na webe je možné objednať si aj vzorky absorpčných pomôcok zadarmo a vyskúšať tak, ktoré pacientom vyhovujú najviac. Pre aktívnych seniorov, ktorí radi navštevujú spoločenské udalosti alebo chodia na turistiku po horách, sú určené vlhčené utierky, ktoré doprajú pocit sviežosti a čistoty.
Hygiena na prvom mieste
Dôležitá je pri tomto ochorení hygiena, ktorá sa musí dodržiavať počas celého dňa a hlavne každý deň. V rámci hygieny je nutné každodenné sprchovanie, pričom sa odporúča používať sprchové gély určené pre pacientov trpiacich inkontinenciou. Takýto sprchový gél sa môže vyskytovať vo forme čistiacej peny.
Starostlivosť však pravidelnou sprchou nekončí. Po osprchovaní sa odporúča použiť krém, ktorý namáhanú pokožku hydratuje a dodáva jej vitamín E. Doktori často odporúčajú pri väčšom úniku moču používať ochranný krém, ktorý obsahuje vazelínu a oxid zinočnatý. Vazelína vytvára na pokožke vodeodolnú vrstvu a oxid zinočnatý slúži pokožke na liečenie drobných rán.
Zostať aktívnym seniorom a nenechať sa obmedziť inkontinenciou pomôže najmä pre psychickú pohodu a vitalitu pacienta.
Pridať komentár