web analytics

Vlhkosť v dome: príliš veľa – aj príliš málo nemusí byť zdravé

Všeobecne sa považuje za ideálnu vlhkosť vzduchu v izbe hodnota okolo 45 až 55 percent (závisí to aj od prírodných podmienok, v ktorých človek vyrastá, organizmus beduína z púšte je zvyknutý na niečo úplne iné ako napríklad Bangladéžan, obyvateľ najvlhkejšieho štátu na svete). Druhý spomínaný musí za svojho života čeliť spóram plesní a baktériám vo veľkom množstve. A presne to poznáme aj u nás.

Prílišná vlhkosť namáha imunitný systém, „prehrieva ho“, zle vplýva na kĺby, dýchacie cesty, môže spôsobiť alergie, svrab, astmu a hŕbu ďaľších neduhov. Nehovoriac o tom, že vlhký dom nechce žiadny majiteľ – aby sa mu rozpadalo či praskalo murivo, či dokonca sa porušovala statika.

A áno, suchý vzduch je opačný extrém. U nás spojený najmä s nadmerným prekurovaním alebo nedostatočným vetraním. V suchom prostredí človeku vysychajú sliznice, poznáte to napríklad na suchom kašli. Horšie sa nám dýcha, spí, pokožku si musíme často ošetrovať krémami, môžeme mať podráždené oči… skrátka, vlhkosť vzduchu musí byť vyvážená.

Napriek tomu vlhkomery – inak nazývané aj humidistaty – u nás nie sú vôbec také bežné ako teplomery. Je to škoda, pretože najlacnejšie vlhkomery stoja už pár eur. I keď možno nie sú najpresnejšie, na domáce použitie bohato stačia, predsa len, ideálna vlhkosť sa pohybuje v istom rozmedzí. Nevyhovujúca vlhkosť sa však dá spozorovať aj pocitovo, vizuálne či skrátka zapojením sedliackeho rozumu.

V čase záplav patria vysúšače k arzenálu obyvateľstva rovnako ako čerpadlá, vrecia s pieskom, dezinfekčné prostriedky či suché oblečenie. Je dobré byť pripravený dopredu a mať prístroj po ruke, hoci ho používate občasne. Ostatne, väčšina vysúšačov nie je určená na nepretržitú prevádzku, ale hlavne v prípade potreby. O vlhkosť v dome sa staráme aj oveľa jednoduchšími trikmi, napríklad vhodným vetraním, sledovaním zmien počasia, pri varení či sprchovaní používame odparovače, opraté prádlo sušíme vonku, nábytok nestaviame pri steny, dom máme dobre utesnený a okná a dvere sú z kvalitných materiálov.

Súvisiace:  Sedačky do obývačky

master-dha-10

Ak však už vaša stavba začne plesnivieť, ja čas vyhlásiť poplach. Pleseň nemôžete odstraňovať len lokálne (hoci napríklad drenáž môže byť veľmi účinná), treba odstrániť najmä príčiny vlhnutia. Niektoré veci (ako obyvateľov či rastliny) neodstránite, môžete však opraviť strechu, opraviť izoláciu, odvodniť základy, vymeniť poškodenú omietku a podobne.

Pri kúpe odvlhčovacieho prístroja určite každý hľadí na cenu. No najlacnejšie spotrebiče sú dobré ozaj len na drobné sušenie. Všetko záleží od vášho prípadu. Možno budete v rodine potrebovať výkonnejší prístroj, ktorý má vyššiu spotrebu alebo je hlučný. Práve preto sa odporúča vždy kombinovať elektrotechniku s inými opatreniami (prosté vetranie, jednorázový sprej atď). Odvlhčovače / vysúšače nachádzajú uplatnenie v pivniciach, špajziach, sklenníkoch a podobne.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.