web analytics

Opatrne s kompaktným fotoaparátom

Kompaktné fotoaparáty predstavujú možnosť lacného snímkovania pre každého. Sú nenáročné na obsluhu, ľahké na nosenie a robia vcelku kvalitné snímky. Ich automatizácia prakticky nedovolí urobiť neostrú fotku. Ľudia ich nosia do prírody, na výlety aj dovolenky, na rodinné oslavy. Aj napriek tomu, že sú lacné a odolné, vyžadujú určitú starostlivosť, inak sa môžu pokaziť.

Je samozrejmé, že bežný kompaktný digitálny fotoaparát neurobí takú kvalitnú alebo umeleckú fotografiu, ako akákoľvek začiatočnícka zrkadlovka, hoci dnešné kompaktné fotoaparáty okrem režimu „Auto“ alebo scénických režimov disponujú aj možnosťou nastavenia parametrov expozície. Priznajme si, že väčšina používateľov kompaktov fotí vždy na zelenú značku. Ale fotia takto nie len laici.

Kombinácia malého objektívu a malého snímača spolu s dostupnou clonou takmer nedovolia urobiť neostrú fotku. Veľká hĺbka ostrosti kompaktov prináša fotku, na ktorej je ostrá osoba pred hradom aj hrad v pozadí. Však to poznáte z dovolenkových fotiek vašich priateľov a známych. Táto vlastnosť predurčuje tieto malé foťáky na to, aby ste s nimi dokumentovali všetky svoje výlety alebo stretnutia s priateľmi.

Malé rozmery, nízka váha a jednoduchá obsluha. To sú benefity, ktoré som aj ja oceňoval na svojich malých digitáloch. Vozil som svoj kompaktný foťák v brašni na bicykli, aby som dokumentoval všetky cyklovýlety pre svoje články o bicyklovaní. Rovnako tak som fotografoval v záhrade, aby som sa podelil o naše pestovateľské úspechy. Alebo aby som názorne doplnil nejaký článok o spracovaní dreva, pretože v záhradnom domčeku som si zriadil stolársku dielňu, vždy je treba niečo vyrobiť.

A prečo píšem v minulom čase? Pretože po dvoch rokoch som musel prestať svoj malý kompakt používať.

kompakt

Fotoaparát som kúpil spolu s puzdrom, v ktorom som mal aj náhradný akumulátor. Pri jazde na bicykli som foťák preložil do brašny na ráme, pri práci v záhrade a dielni som kompakt nosil vo vrecku na nohaviciach. Síce len pol roka, ale foťáku to stačilo.

Pri práci v záhrade a stolárskej dielni nie je núdza o nečistoty, prach a piliny. A hoci som vždy po odfotení snímok foťák vypol a odložil, neubránil som sa tomu, že bol pokrytý prachom. Ba dokonca som niekoľkokrát musel od prachu čistiť aj objektív. A občas som bordel vysypával aj z vrecka, v ktorom som nosieval len foťák.

No nečistoty sa dostali aj do fotoaparátu. Nie len pod obal prístroja, ale aj na snímací čip. A objavili sa samozrejme aj na vyhotovených fotkách, ktoré tým znehodnotili. Svoj kompakt som musel prestať používať. Bola to cena za moju pohodlnosť, že som v záhrade nepoužíval ochranný obal, ale odkladal ho len do vrecka na montérkach.

 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.