Vymenili ste si na byte alebo dome okná? A ste spokojný? Žiadny prievan, záclony sa nehýbu a koberce pri zatvorených dverách nedvíhajú. Zatvoríte okná a je ticho, žiadny hluk zvonka k vám už nepreniká. Všetko je OK. Až na jediný malý problém. Tie okná sa trošku rosia. Prečo?
Pretože sú kvalitné. Ak ste menili staré, drevené okná, ktoré to už vážne potrebovali, zrejme fučalo okolo rámov (v panelákoch sa na tepelnú izoláciu moc nehrali) aj okolo skrivených okenných krídiel. A obyčajné sklá tiež nevynikali tepelnou izoláciou. Suma sumárum, do miestností vnikalo množstvo vzduchu, to isté množstvo niekade aj unikalo a so vzduchom aj vlhkosť, ktorá sa doň dostávala jednak počas varenia, ale aj vydychovaním vlhkého vzduchu. A čím viac ľudí v byte býva, tým je vzduch vlhkejší.
Kontinuálne vetranie, ako by sme mohli netesnosť s trochou nadsázky definovať, zaisťovalo aj odvlhčovanie miestností. No a teraz ste to všetko nahradili kvalitnými a tesnými novými plastovými alebo drevenými euro oknami. A je po vetraní. Vlhkosť nemá kadiaľ uniknúť z bytu a zráža na sa najchladnejších miestach. To býva dole na skle, prípadne na ráme a ak máte zle tepelne izolované preklady nad oknami, tak na nich. A ešte v rohoch miestností, kde sa vzduch hýbe najmenej.
Ako zabrániť roseniu okien?
Jednoducho. vetrať. Doteraz sa okná vetrali samé 😉 teraz to musíte robiť vy. To je daň za kvalitu. V lete môžete využiť mikrovetranie, polohu kovania, pri ktorom je okno bezpečne uzatvorené a súčasne netesné, čo umožňuje trvalé vetranie. V zime by ste prichádzali trvale o teplo, čo by vám bolo zrátané pri ročnom vyúčtovaní za dodávku tepla. Takže pár razy za deň otvorte dokorán okno na pár minút, nechajte vymeniť komplet vzduch v miestnosti a zase ho zatvorte. Vzduch sa síce vymení, ale predmety v byte nestihnú vychladnúť. Budete mať čerstvý vzduch a zabránite roseniu okien.
Pridať komentár