web analytics

Máte plnú plochu súborov?

Pracovná plocha počítača, respektíve monitora či LCD vášho počítača/notebooku je to, čo máte prvé po ruke, čo máte stále na očiach. Sú tu všetky potrebné ovládacie prvky a najdôležitejšie súbory a priečinky pre prácu aj zábavu. A veľa ľudí má tendenciu sem dávať všetky stiahnuté súbory, fotky, videá, až je celá plocha neprehľadná. Čo s tým? Kúpiť druhý monitor?

S počítačom je to ako s domácnosťou. Čím viacej vecí máte, tým menej ich všetky používate a zaberajú miesto, stávajú sa neprehľadnými a oberajú vás o čas, znervózňujú. A v počítači s MS Windows vás oberajú aj o využiteľnú pamäť RAM, čím spomaľujú samotný počítač. A tak ako v domácnosti aj v počítači pomôže pri prebytku vecí upratanie.

Pre vaše (tzv. užívateľské) súbory máte v prostredí operačného systému Microsoft Windows priečinok „Moje dokumenty“, resp, vo Windows 7 rozdelené na Dokumenty, Obrázky, Videá, Hudba. Iste, uložené na ploche sú viac na očiach a „poriadok je pre blbcov“, ale verte mi, ak si upracete počítač, lepšie sa a v ňom budete vyznať a všetko skôr nájdete.

Máte plnú plochu súborov? Pokiaľ pracujete v prostredí Windows XP, vytvorte si v zložke „Moje dokumenty“ podzložky Videá, Hudba, Obrázky. V prostredí Windows 7 sú tieto zložky spolu s Dokumentami súčasťou zložky užívateľa. Súbory z plochy presuňte do týchto zložiek a pokiaľ naozaj potrebujete k niektorým súborom okamžitý prístup, na Plochu umiestnite odkaz na tieto súbory. Odkaz v skutočnosti obsahuje len adresu, kde je súbor fyzicky v počítači umiestnený a poklikaním na odkaz si počítač túto adresu „zistí“ a spustí samotný súbor, resp. spustí priradený program a v ňom otvorí tento súbor, napríklad text vo Worde/Writeri alebo obrázok v prezerači obrázkov. Alebo video vo videoprehrávači.

Na plochu si môžete umiestniť aj odkaz na najpoužívanejšie zložky, v ktorých už potom klikáte priamo na súbory.

Umiestnenie odkazov namiesto priamo súborov na Plochu má dve výhody. Súbory na ploche zaberajú operačnú pamäť a preto jej máte menej na prácu s ostatnými súbormi. A tiež súbory v užívateľských zložkách Windows 7 alebo v zložke Moje dokumenty vo Windows XP sa dobre a ľahko zálohujú a v prípade, že budete musieť (dať) počítač preinštalovať, je veľká pravdepodobnosť, že o súbory na Pracovnej ploche prídete. A v neposlednom rade máte po uprataní na ploche poriadok a prehľad.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.