web analytics

Výživové doplnky sú pri vegánskej strave nevyhnutné

Vegetariánstvo a vegánstvo sú v súčasnej dobre veľmi populárne. Zo všetkých dôvodov spomeňme morálne a etické a teda presvedčenie, že nie je vhodné spôsobovať zvieratám smrť, aby sme sa najedli, ale aj nutričné, pričom sa verí, že rastlinná strava je pre náš organizmus najzdravšia. Existuje však z hľadiska živín niečo, na čo si dávať pri vegánskej strave pozor a pravidelne to suplementovať ? Ak áno, tak aké výživové doplnky možno používať, aby naše telo fungovalo na sto percent? Toto všetko a ešte viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prvá vec, ktorá asi každému napadne, je proteín, alebo v prípade vegánov vegánsky proteín. Športová strava, to však nie sú len proteíny, gainery a aminokyseliny, ale aj vitamíny, ktoré môžu byť v rastlinnej potrave menej zastúpené a pre naše telo sú nemenej dôležité. Hoci sa snažíme o pestrosť a rozmanitosť stravy, najmä vegánskej, výživové doplnky môžu náš jedálniček jedine obohatiť. Pozrite sa na to trochu konkrétnejšie s nami:

  • Vitamín B12:

Vitamín B12 je nevyhnutný pre funkciu nervov a tvorbu červených krviniek. Nachádza sa najmä v živočíšnych produktoch, takže vegáni môžu trpieť jeho nedostatkom. B12 môžete získať z mäsa, vnútorností, rýb a mlieka, prípadne budete musieť užívať doplnok stravy s obsahom B12. Nedostatok vitamínu B12 sa prejavuje únavou, anémiou, neurologickými problémami alebo úbytkom hmotnosti, preto by ste mu mali skutočne venovať pozornosť.

  • Železo:

Železo sa nachádza najmä v mäse. Vo veganskej strave ho nájdeme napríklad v strukovinách, sóji, orechoch. Bohužiaľ, rastlinné zdroje poskytujú len jeho nehemovú formu, čo znamená, že jeho vstrebávanie je nižšie. Preto by vegáni mali zároveň siahnuť aj po doplnkoch stravy s vitamínom D, ktorý vstrebávania železa uľahčuje.

  • Vegánsky proteín:

Proteín je základnou makroživinou a žiadny živý organizmus sa bez nich nezaobíde. Bielkoviny pomáhajú svaly budovať aj udržiavať. V prípade vegánskej stravy je na bielkoviny prirodzene bohatá quinoa, strukoviny, orechy a ďalšie. Vegánsky proteínový kokteil môže tiež výrazne pomôcť zvýšiť príjem potrebných bielkovín. Dnes sú na výber predovšetkým proteíny zo sóje, hrachu, ryže, konope alebo zmesi proteínu z hrachu a fazule pre kompletné aminokyselinové spektrum.

  • Omega-3 mastné kyseliny:

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu. V prípade rastlinnej stravy sú výbornými zdrojmi chia semienka, konopné semienka alebo píniové oriešky. Avšak aj keď budeme významne konzumovať tieto prirodzené zdroje omega-3 mastných kyselín, nebude nám to obsahovo stačiť a budeme potrebovať špeciálne výživové doplnky.

  • BCAA

Vegáni môžu niekedy bojovať so zložitosťou bielkovín a aminokyselín, preto môžu BCAA alebo aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktorými sú: valín, leucín a izoleucín, znížiť únavu a zlepšiť funkciu mozgu, regenerovať svaly a chrániť ich pred degradáciou.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.