web analytics

Inštaláciu fotovoltickej elektrárne na váš dom už nemusíte stihnúť!

Fotovoltiku vám nemusia povoliť! Také je posolstvo jedného z veľkých dodávateľov fotovoltických komponentov aj fotovoltických systémov na kľúč svojím potenciálnym zákazníkom. Distribučné systémy nie sú vraj pripravené na súčasný boom FVE na strechách rodinných domov a preto vám distribútor elektrickej energie nemusí vašu FVE schváliť a vy nebudete môcť vo svojom dome elektrinu zo slnka využívať. Áno, to je rozšírený mýtus.

Keď svieti slnko, všetci majitelia FVE vyrábajú a čo nespotrebujú, pošlú do siete. Ale keď je vo štvrti veľa výrobcov a žiadny spotrebiteľ, čo s toľkou elektrinou? A to je problém distribútorov, pre ktorý riešia, koľko FVE, či skôr aký výkon solárnych panelov, do svojej siete ešte pustia, aby to bolo výhodné pre nich. A čo má robiť „chudák občan“, keď nechce platiť veľa za elektrinu? Mimochodom, hlavné posolstvo reklamného materiálu, spomínaného v úvode je, aby ste si rýchlo objednali solárny systém, skôr než vaši susedia. 😉

Pravda je taká, že na to, aby ste mohli využívať elektrinu vyrobenú zo Slnka, nepotrebujete nijaký súhlas či povolenie žiadneho distribútora. Stačí si (nechať) postaviť ostrovný solárny systém a vtedy budete skutočne nezávislý.

Väčšina súčasne budovaných fotovoltických elektrární na rodinných domoch, zväčša za pomoci dotácií, sú pripojené k distribučnej sieti a spolupracujú s ňou. Takže ak slnko nesvieti, dom spotrebúva elektrinu zo siete distribútora, keď svieti, spotrebúva elektrinu zo slnka a keď svieti veľa alebo je dom prázdny, elektrinu posiela do siete. Nie zadarmo, za smiešny poplatok. Navyše je domáci systém s distribučnou sústavou sfázovaný, čo okrem iného znamená, že aby ste mohli doma využívať energiu zo slnka, musí byť v prevádzke distribučná sieť. Inými slovami, aby ste mali elektrinu v dome, musí byť elektrina na ulici, bez ohľadu na stav vašej FVE alebo či svieti slnko. Skutočne, ak dôjde k prerušeniu distribúcie elektrickej energie, či už pre plánovanú opravu, alebo pre poruchu či kalamitu, ste po tme, aj keď máte plnú strechu panelov a máte povolenie distribučnej spoločnosti na pripojenie FVE.

Súvisiace:  Senzorové svetlo na chatu aj záhradu

Pripadá vám to ako hlúpy vtip? Nie ste jediný.

Riešením je mať doma takú fotovoltickú elektráreň, ktorá funguje nezávisle od distribučnej siete, hoci dom stále môže čerpať v prípade potreby elektrinu za peniaze od distribútora. A to sa dá dosiahnuť dvomi hlavnými spôsobmi.

Využívať fotovoltickú elektrinu len v časti domácnosti alebo prepínať dom na prevádzku z vlastnej elektrárne a v prípade nedostatku elektriny z distribúcie.

Pretože každý majiteľ FVE sa stretáva s dvomi hlavnými problémami. Tým prvým je nedostatok elektriny v decembri až februári, keďže je Slnko nízko a k tomu krátky deň, teda malý počet hodín, kedy slnko svieti na panely a vyrába elektrinu. S tým súvisí aj v tomto období nedostatočná kapacita (drahých) batérií, aby preklenuli nedostatok, najmä v sérii zamračených dní. A tým druhým špičkový odber, kedy je pustených veľa „žravých“ spotrebičov naraz. Najmä gazdinky sú v tomto „športe“ skutočné preborníčky. Výsledkom takéhoto preťažovania domácej elektrárne je tma (vypadnutý istič) alebo potreba odoberať elektrinu z distribúcie.

Navrhnúť, postaviť a sprevádzkovať takúto domácu fotovoltickú elektráreň zrejme nedokáže každý sám, treba na to skúseného solárnika (dimenzácie jednotlivých komponentov) a dobrého elektrikára (prierezy vodičova istenie, bezpečnosť systému). Vo výsledku tak získate skutočnú nezávislosť po väčšinu roka, istotu elektriny v prípade poruchy v distribúcii a vyhnete sa spúste v podstate zbytočnej byrokracie, ktorá vás aj tak iba obmedzuje.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.