web analytics

Prerábka domácej počítačovej siete

Počítačová sieť v domácnosti pre mnohých znamená jeden router pripojený na kábli do bytu od poskytovateľa a jeden ďalší káblik k počítaču, inak všetko ostatné na wifi pripojení. Takto jednoduchú sieť môžete upravovať kedykoľvek si zmyslíte. Ak však do siete pripojíte viaceré zariadenia, už to také jednoduché byť nemusí, ak potrebujete urobiť zmenu.

Súčasťou siete totiž môžu byť aj moderné televízory, domáce sieťové úložištia (NAS) a multimediálne centrá ako aj iné jednoúčelové minipočítače, napríklad pre riadenie smart domácnosti alebo tlačiarne. A v súčasnom pretechnizovanom svete, kedy má v paneláku svoju wifi takmer každý byt, je spoľahlivejšie používať na dátové prenosy káble. Najmä ak routerov a switchov máte vo svojom systéme viac. No ak ste v pôvodnom návrhu chceli ušetriť alebo ste jednoducho nepočítali s takým množstvom sieťových zariadení, ako máte teraz, ľahko sa dostanete do situácie, že potrebujete nie len vymeniť router za väčší s väčším počtom RJ zásuviek či nahradiť jedným veľkým niekoľko malých, ktoré ste do systému postupne pridávali pri potrebe rozširovať sieť. Nezriedka takéto nenápadné živelné rozširovanie končí káblovým zmätkom, a nakoniec to treba poriadne upratať.

Kedy domácu sieť prerobiť?

Väčšina ľudí takúto prácu odkladá, ako je to len možné. Nezriedka si ani nepamätajú, ktorý káblik kam vedie. A do fungujúceho systému nechcú zasahovať, kým to nie je naozaj nevyhnutné. Pokiaľ máte trochu času, venujte ho zmapovaniu súčasnej siete a nakresleniu schématického zapojenia jednotlivých prvkov a vedení. A samozrejme nakreslite aj plánované zapojenie. Najmä preto, aby ste mali predstavu, koľko a akých dlhých sieťových káblov budete potrebovať a či vám vystačia súčasné elektrické predlžovačky a ich zásuvky. Oplatí sa nakúpiť farebné sieťové káble, pre ľahšie rozlíšenie, ktoré vedú odkiaľ kam. Napríklad čierne pre pripojenie tlačiarní, modré k notebookom, červené pre kritické sieťové spojenia, žlté pre dôležité prvky, a podobne.

Keď máte šťastie a oznámenie distribútora elektrickej energie o prerušení dodávky sa stretne s termínom, kedy vás zamestnanie alebo iné povinnosti nechávajú doma, máte ideálny čas na prerábku svojej domácej počítačovej siete. Okrem vášho záložného zdroja pre napájanie siete nič iné nefunguje, takže si pripravte baterku na svietenie do neprístupných miest a pustite sa do toho. Bez elektrického prúdu toho totiž v modernej domácnosti nemáte čo na prácu a máte tak dostatok času povyťahovať všetky tie káble a krabičky, vymeniť ich za nové, prepojiť opäť káblikmi a za pomoci záložného zdroja odskúšať router či wifi k mobilu. A po obnovení dodávky elektriny odskúšate aj ostatné zariadenia.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.