Majitelia veľkoskladov, obchodných prevádzok, či podnikových skladov materiálov a súčiastok vedia, aké drahé sú plochy skladovacích priestorov. Nie len pre výstavbe, ale aj pri údržbe a prevádzke týchto priestorov. Každý meter podlahovej plochy navyše je drahý. Riešením je teda „hnať“ skladovacie priestory do výšky. A k tomu potrebujete príslušné technické vybavenie.
Do výšky jeden a pol metra nie je problém vyložiť škatuľu aj ručne. Ak teda nie je príliš ťažká. No behať s krabicami plnými materiálu po rebríku do výšky by sa jednak nikomu nechcelo a jednak je to dosť nebezpečné. A už vôbec nespomínam tú žalostnú produktivitu práce.
Našťastie tu už roky máme pomocníka s menom vysokozdvižný vozík. Efektívne a rýchlo zdvihne vaše bremená do potrebnej výšky a bezpečne ich uloží na miesto určenia. Je pravdepodobné, že každý už ste nejaký vysokozdvižný vozík videli. Vozíkov je ale viacero druhov.
Najviac na očiach je pravdepodobne vysokozdvižný vozík so spaľovacím motorom. S veľkými kolesami sa používa v poľnohospodárstve, na stavbách a v skladoch. Poháňané sú najčastejšie naftovými motormi, avšak v priestoroch s viacerými ľudmi sa využívajú motory na plyn, ktoré uvoľňujú menej emisií.
V uzavretých priestoroch je však oveľa bežnejší vysokozdvižný vozík s elektromotorom. Po rovných podlahách sa pohybuje na malých kolieskach a dokáže podľa typu vyložiť paletu materiálu na regál až do výšky približne 3,3 metra. Hmotnosť nákladu je opäť podľa typu rôzna, do 1,5 tony.
Do prevádzok s menej častou manipuláciou môže byť vhodným vysokozdvižný vozík mechanický, bez pohonu. Je samozrejme lacnejší, nenáročný na údržbu a pritom do výšky približne dvoch metrov umiestni paletu alebo kartóny až do hmotnosti jednej tony.
Pridať komentár