web analytics

Ako docieliť pekný trávnik pre hru, posedenie a relaxáciu

trava Ako si u seba na záhradke vypestovať taký trávnik, ktorý by spĺňal vaše požiadavky? Keď si rozmyslíte, čo vlastne od trávnika budete chcieť a dáte sa do práce, čoskoro zistíte, že sa vám vaše dielo bude dariť a trávnik sa čoskoro pekne zazelená.

Ako hnojiť, aby bol krásny sýto zelený a odolný?

Predovšetkým je trávnik dôležité hnojiť, aby ste dosiahli kvalitného porastu. Ak trávnik hnojiť nebudete, porastie síce tiež, ale niečo mu bude chýbať. Preto tiež začnú ustupovať traviny a budú sa v ňom naopak množiť rôzne buriny. Čo predovšetkým trávnik potrebuje za výživu? Je to hlavne dusík, podporujúci rast a životnosť tráv. Trávnik potom lepšie odnožuje, má sýtejšiu zelenú farbu. Nedostatok dusíka spoznáte na trávniku jednoducho: je svetlý, začína rednúť a klesá jeho odolnosť. Naopak ak je dusíka moc, listy tráv sú mäkké a málo odolné, komplikuje sa tiež prezimovanie trávnika. Ďalšou nevyhnutnou látkou pre správny rast trávnika je fosfor. Podporuje korene, zrenie trávnika. Preto je nevyhnutný pri zakladaní nového trávnika alebo dosievanie holých plôch. Draslík je pre trávnik niečo ako bojovník proti stresu. Ak jer veľké sucho alebo teplo, draslík pomáha rastlinám tieto situácie zvládať, tiež podporuje dobré prezimovanie trávnika, zaisťuje jeho väčšiu odolnosť a húževnatosť. Takže ako hnojiť trávnik, aby správne rástol? Na jar do neho pridajte dusík, aby sa podporil jeho rast, ak budete osievať nové plochy alebo chcete, aby zarástli škaredé holé diery, nezabudnite na fosfor. Naopak pri suchom a teplom lete a na jeseň siahnite po draslíku. Ak na vašej trávnej ploche bojujete s machom, ktorý vám komplikuje život, potom vezmite hnojivo so železom.

kvet

Burina je zakaždým niečo iné

Pri pestovaní trávnika budeme chtiac nechtiac bojovať s burinou. Čo je to vlastne burina? Pre každého to bude trochu niečo iné. Záleží na nás, aký typ trávnika chcete a za akým účelom ho budete pestovať. Môžete mať napríklad trávnik okrasný, športový, rekreačný, golfový, parkový alebo tiež kvitnúcu lúku. Požiadavky na každý z nich sa pritom dosť líšia. Možno u okrasného anglického trávnika bude dôležité niečo úplne iného. Okrasný anglický trávnik vyžaduje veľmi intenzívnu starostlivosť, ktorá znamená aj hubenie všetkej buriny. Hubiť budete pomocou rôznych prípravkov a musíte sa pripraviť na to, že pôjde o tuhý boj. Naproti tomu do kvitnúcej lúky budete zasahovať len minimálne, bojovať budete trebárs proti žihľave, štiavu, ale lúčne kvety necháte rásť bez obmedzenia a lúku iba občas pokosíte kosou. Poskytne vám zase úplne iný druh potešenia. Na športové trávnik budete mať požiadavky týkajúce sa odolnosti a húževnatosť, takže burina tiež musí zmiznúť, rekreačný zase nemusí byť prísne posekaná pažiť jednej dĺžky, travinám tu nechávate viac slobody a priestoru, takže sa tu občas nejaká burina môže objaviť. S okrasným trávnikom sa naproti tomu burina nemôže kamarátiť vôbec, je to predsa vaša pýcha, s ktorou si dokonca môžete aj výtvarne vyhrať. Ako, to si ukážeme.

pruhy

Kreativita sa dá prejaviť aj pri kosení

Pri sekaní svojho trávnika môžete prejaviť trochu umeleckej kreativity, a to v prípade, že nám ide predovšetkým o dekoratívny pekne zostrihaný pažiť. Páči sa vám pruhovaný futbalový trávnik, alebo by ste radšej vyskúšali a vykosili ešte nejaký zložitejší tvar? Prečo nie, môžete to skúsiť. Pre sekanie vzorov je najlepšie použiť vretenovú kosačku s prítlačným valcom za nožmi. Kosí sa v pruhoch tam a späť. Skúste si vytvoriť z trávnika napríklad šachovnicu alebo vysekať kruh či srdce. Ako na to? Ak chceme vytvoriť potrebný kruh, potom jeho obrys vysypte starostlivo pieskom. Obíďte kosačkou okolo vysypaného vzoru a potom vysekajte stred. Aby efekt obrazu vydržal čo najdlhšie, koste stredovú plochu na inú výšku ako trávnikovú plochu v okolí. Skúste to, sami uvidíte, čo sa vám osvedčí a možno prídete aj na nejaké zaujímavé fígle.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.