web analytics

Prečo sa betón musí polievať vodou

Nie len pri výstavbe rodinného domu alebo garáže, ale aj pri ich údržbe či pri práci v záhrade je občas výhodné použiť liaty betón. Či už staviate nové schody, oporný múr alebo osadzujete bránu, výhody betónu sú nesporné. Avšak okrem správneho spracovania je dôležité sa o betón dobre postarať v prvých dňoch jeho tvrdnutia. Viete ako a prečo?


Pri rozsiahlejších prácach je výhodné si betónovú zmes namiešať priamo na stavbe. Potrebujete k tomu okrem cementu, štrku a vody aj miešačku, najčastejšie elektrickú. Malé množstvo rozmiešate aj hrabľami v starej vaničke alebo kalfase, najčastejšie ale o tieto nástroje prídete, ak ich včas s výdatným množstvom vody neočistíte. Najdôležitejšie je dať správny pomer štrku a cementu a primerané množstvo vody. Málo vody znamená, že zmes nebude dokonale premiešaná a nebude mať správnu pevnosť, veľa vody znamená, že cement sa zo zmesi vyplaví a zmes nebude mať správnu pevnosť.

Pre príležitostné práce s betónom je výhodné kúpiť hotové suché betónové zmesi. Predávajú sa vo vreckách 25 alebo 30 kilových a sú relatívne dobre manipulovateľné. Nemusíte sa zaoberať správnym pomerom zložiek a veľkosťou štrku, stačí v starom vedre alebo kalfase rozmiešať s vodou a použiť. Veľmi výhodné pri oprave schodov alebo osádzaní plotových stĺpikov. O príprave betónu tak prakticky nemusíte nič vedieť a úspech je aj tak zaručený.

Naliatím a uhladením namiešaného betónu ale práca s ním nekončí. Nestačí len počkať pár dní, kým betón vyschne. Pretože betón neschne, ale tvrdne chemickou reakciou. Nestačí vydržať, kým sa voda z betónu odparí. Pretože takéto čakanie by mohlo spôsobiť poškodenie naše novej betónovej konštrukcie.

Cement s vodou v betóne chemicky reaguje a vzniká „umelý kameň“. Pri tom sa uvoľňuje teplo, jeho množstvo záleží od objemu aj hrúbky betónovej konštrukcie. A práve toto teplo spôsobuje praskliny v čerstvom betóne. Aby ste tomu predišli, musíte betón chladiť. Najlepšie polievať vodou. V letných mesiacoch niektorí stavbári čerstvé betónové povrchy (po miernom zatvrdnutí povrchu) zakrývajú, aby na ne nepálilo slnko, ktoré betón ešte viac prehrieva.

Správne kropenie nového betónu vodou zabráni jeho popraskaniu a dovolí cementu reagovať pri správnej teplote, čo má vplyv na dosiahnutie správnej pevnosti betónu.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.