web analytics

Ako postaviť záhradný domček

Záhradný domček je praktickým riešením pre uskladnenie záhradných strojov a náradia. Vytvoriť ho dokáže každý zručnejší majster. Postaviť ho môžete napríklad z dreva, čo sa považuje za jedno z najefektívnejších a aj najlacnejších riešení.

V tomto článku sme pre vás pripravili základný a jednoduchý návod, vďaka ktorému si budete vedieť na svojej záhrade postaviť svoj drevený záhradný domček. Takáto stavba vám nezaberie príliš veľa času a ani nesiahne na dno peňaženky.

Základný návod ako postaviť záhradný domček

Ako prvé si treba vybrať miesto, kde by mal záhradný domček stáť a samozrejme nesmie chýbať plán stavby. Pokiaľ máte tieto dva kroky splnené, môžete začať stavať. My sme si pre vás pripravili základný návod, v ktorom sa dozviete, ako postaviť záhradný domček.

1.Vytvorte si základnú konštrukciu – treba sa držať vášho plánu, teda nákresu, ktorý ste si navrhli na začiatku. Spojiť treba vždy štyri kusy hranolov a vytvoriť tak dve akoby “okná“. Následne ich treba spojiť hranolmi a strešnými latami.

2.Spevnenie základnej konštrukcie – zhruba v polovičnej výške treba vodorovne spevniť základnú konštrukciu (po bokoch z obidvoch strán ”okien”). Na spevnenie môžete použiť drevené hranoly. Nezabudnite použiť vodováhu, vďaka ktorej bude spevnenie v rovine. Na fixovanie treba použiť kovové L-profily a skrutky.

3.Vytvorenie rámu dverí – pomocou dvoch hranolov vytvoríte rám dverí záhradného domčeka. Treba ich zvislo ukotviť o vrchnú (strešnú) latu a o spodnú (základovú) latu.

4.Zavetrovanie – treba použiť hranoly s rovnakým profilom a upevniť ich pomocou skrutiek do horných rohov celej konštrukcie záhradného domčeka. V zadnej časti môžete použiť i menšie hranoly.

5.Kontrola spádu strechy – strešné laty treba skontrolovať pomocou vodováhy a premerať, či je rovnaká vzdialenosť medzi rozostupmi, taktiež aj ich dĺžka musí byť rovnaká.

6.Vertikálne spevnenie z každej strany – na každej strane, okrem strany, kde sa nachádza rám dverí, treba pomocou hranolov zabezpečiť vertikálne spevnenie.

7.Príprava strechy – na konštrukciu strechy treba rozmiestniť strešné laty v rovnakých rozostupoch (ideálne tak 50 až 70 cm). Pomocou šróbov ich treba uchytiť na mieste, kde sa krížia s konštrukciou strechy. Nezabudnite na predvŕtanie, inak by vám mohli začať laty praskať. Na takto pripravenú konštrukciu strechy treba uchytiť vlnitý plech (prekryte ho zhruba 20 cm, smerom zhora dole). Použite skrutky s podložkami, vďaka čomu zabezpečíte, aby bol plech dôkladnejšie upevnený.

8.Upevnenie OSB dosiek – na konštrukciu záhradného domčeka treba upevniť OSB dosky pomocou samorezných skrutiek. Vždy treba začínať z bočnej strany, teda od rohu smerom k stredu konštrukcie záhradného domčeka. Dávajte pozor, aby ste si neprekryli predpripravený otvor na dvere. Je nutné používať aj vodováhu.

9.Osadenie dverí – dvere zhotovíte pomocou OSB dosky, ktorá musí byť narezaná na presný rozmer dverí. Okrem toho, dvere treba spevniť drevenými latami v tvare “Z“. Na záver treba namontovať pánty a zámok.

Pokiaľ sa rozhodnete, že chcete záhradný domček natrieť farbou, treba zvoliť farbu, ktorá je určené na drevo do exteriéru. Použite valček, vďaka čomu sa farba rovnomerne vstrebe do dreva. Náter treba nanášať minimálne dva razy.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.