web analytics

Riasy

Iste sa aj vy tešíte po práci, ako prídete domov, odložíte si aktovku a vybehnete do záhrady, kde sa schladíte polhodinkou vo svojom bazéne alebo záhradnom jazierku. Horúce počasie a slnko priam láka zostať tu až do večera. Vašu radosť z osviežujúcej vody vám môžu skaziť zelené riasy vo vode. Ako sa ich zbaviť?

Aby sme mohli s riasami účinne bojovať, mali by sme vedieť, ako a prečo vznikajú a znečisťujú vodné plochy. Do jazierka sa môžu dostať ich zárodky vetrom či búrkovým mračnom aj zo vzdialenejších miest a vo vode sa množia predovšetkým ak je v nej väčšie množstvo živín, ako sú fosfor alebo dusík. A tie sa do vody dostávajú prevážne počas dažďa splavením vody z neďalekých polí a lúk. K úspešnému množeniu potrebujú riasy aj veľa slnka a tepla. Rias je viacero druhov, ale všetky spotrebúvajú z vody kyslík, čím ohrozujú ostatné rastliny a tiež ryby v jazierkach. Teda riasy v jazierku nie sú len estetický problém, ale vážne ohrozujú aj fungovanie vodných plôch.

riasy v jazierku

Riasy je možné odstraňovať mechanicky zoškrabávaním z betónových povrchov, kameňov alebo dreva, ale táto metóda je len málo účinná, po krátkom čase sa môžu riasy opäť rozšíriť. Použitie chlórových prípravkov na likvidáciu rias vo vode silne obmedzuje využitie bazénov na plávanie a záhradné jazierka na chov rýb. Obmedziť výskyt fosforu a dusíka v okolí tiež nedokážeme a už vôbec nie zabrániť prenosu spór rias vzduchom.

Existuje však účinná metóda obrany. Úspešná likvidácia rias v jazierku spočíva u účinnom zabránení riasám v rozmnožovaní. Nie len, že sa voda nezafarbí do zelena, ostanú nepokryté aj pevné povrchy vo vode a súčasne sa neznižuje obsah kyslíka vo vode, potrebný pre život ostatných organizmov. Vaše jazierko tak ostane plne funkčné aj estetické a vy sa po návrate domov z práce môžete bez obáv ponoriť do osviežujúcich vĺn.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.