web analytics

Ako v zime znížiť riziko autonehody

Zima je nevyspytateľným obdobím, počas ktorého by sa najmä mladí, neskúsení vodiči mali mať poriadne na pozore. Je to obdobie, kedy viac než kedykoľvek inokedy platí, že pomaly zájdeme naozaj ďalej. Namiesto nerozvážneho preceňovania svojich schopností by tak vodiči mali staviť najmä na zodpovednosť a chrániť tak nielen seba ale aj druhých.

Dnešná doba je sprevádzaná pocitom, že sa ustavične niekam ponáhľame. Ráno sa ponáhľame do práce, z práce sa ponáhľame pre deti do škôlky a do školy, odtiaľ sa ponáhľame na nákup a z nákupu sa zas ponáhľame domov. V zime, keď sú dni výrazne kratšie, vnímame pocit, že nič nestíhame, ešte intenzívnejšie. Namiesto uponáhľaných krokov by sme však práve v tomto období mali staviť najmä na rozvážnosť. Pomôcť nám môžu aj ďalšie užitočné rady a dostupné možnosti, vďaka ktorým môžeme riziko autonehody v zime znížiť na minimum. Tu je niekoľko z nich.

Nejazdite na letných

Prvý sneh dokáže poriadne prekvapiť, no hoci o tom vieme, často nechávame výmenu letných pneumatík za zimné doslova na poslednú chvíľu. Nebezpečie pritom nevzniká len pri samotnom snehu. Obrovským zdvihnutým prstom sú už chladné jesenné rána, kedy pozorujeme prvý mráz. Ten totiž nesadá len na steblá tráv popri ceste, ale aj na cestu samotnú. Letné pneumatiky sa na takejto vozovke poriadne kĺžu, preto stačí aj menšia nepozornosť a môže dôjsť k ozajstnému nešťastiu. S výmenou pneumatík preto nečakajte až kým napadne prvý sneh. Omnoho rozumnejšie je byť na túto situáciu včas pripravený než zbytočne riskovať bezpečnosť seba aj druhých.

Opatrná jazda

Rýchla a nerozvážna jazda nepatrí na vozovku za žiadnych okolností. Ide o hazard ktorým môžeme vážne ohroziť seba aj ľudí okolo nás. O niečo nezodpovednejšia je však takáto jazda práve počas zimných mesiacov. Na mokrej, zasneženej vozovke je totiž potrebné dvakrát premyslieť každý jeden krok, preto tu nič viac než maximálna opatrnosť nemá čo hľadať.

Súvisiace:  3 tipy na slnečné okuliare, ktoré sú v roku 2021 trendy

Kondičné jazdy

Nie je hanbou priznať si, ak so šoférovaním v zime nemáte dostatok skúseností. Omnoho horšie je sadnúť si za volant, ak naozaj neviete, ako pri šoférovaní na zasneženej ceste reagovať. V takomto prípade môžu byť skvelým tipom práve kondičné jazdy. Šoférovanie na zasneženej vozovke si vďaka nim vyskúšate pod dohľadom skúseného inštruktora, ktorý vám okrem samotného dozoru odovzdá aj niekoľko užitočných rád. Po absolvovaní kondičných jázd sa tak na klzkej vozovke budete cítiť istejšie a omnoho menšie riziko budete predstavovať aj pre svoje okolie.

Myslite na poistenie

Riziko vzniku dopravných nehôd je v zime vyššie než počas letných mesiacov, preto má zmysel prehodnotiť nielen svoje šoférske schopnosti, ale aj poistenie auta. PZP musíte mať uzatvorené celoročne, o uzatvorení havarijného poistenia by ste však práve pred zimou mali určite popremýšľať. Havarijné poistenie je totiž produkt, ktorý vám poskytuje nárok na poistné plnenie nielen v prípade dopravnej nehody, ale aj po zrážke so zverou, ktorej má problém sa na klzkých zimných cestách vyhnúť aj naozaj skúsený vodič. A aj keď každý, kto havarijné poistenie má, verí, že si nárok z neho nebude musieť nikdy uplatniť, vždy je lepšie spoliehať sa na istotu než veriť, že k takému niečomu nikdy nedôjde.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.