web analytics

Tehla alebo pórobetón

Či už staviate nový dom svojpomocne alebo sa chystáte len pristavovať či je vaším cieľom postaviť si vo dvore novú hospodársku budovu, okrem iných zásadných otázok ohľadom veľkosti či tvaru objektu sa musíte rozhodnúť, z akého materiálu bude stavba urobená.

O jednu dilemu sú ušetrení stavitelia, ktorí prízemný dom zvyšujú o jedno poschodie či zvýšené obytné podkrovie. Ak pôvodný projekt nerátal s väčšou hmotnosťou nástavby a strechy, je výhodné použiť hmotnostne ľahší materiál, ktorým je pórobetón. Navyše sa s tvárnicami z pórobetónu dobre pracuje, ľahko sa režú pílou na požadovaný rozmer najmä v rohoch a okolo okien a práca s nimi ide od ruky. Preto je pórobetón taký obľúbený u svojpomocných staviteľov.

Obyčajné tehly sú považované za klasiku a každý aj amatérsky murár to s nimi vie. Široká škála šírok a dĺžok dovoľuje z nich postaviť ako nosné múry s dobrými tepelno-izolačnými vlastnosťami, tak aj rôzne priečky a iné múry. Ozdobné prvky, výklenky či iné ozdoby stavby je vhodné urobiť z tehál.

Tehly sú obľúbené aj profesionálmi. Práca s nimi je jednoduchá, na stavbe sa ľahko uložia a nepotrebujete na manipuláciu s nimi ťažkú techniku. Pomocou lešenia a výťahu postavíte aj vyššiu stavbu a prízemné stavby sú jednoduchou rutinou. Navyše sa tehly využívajú aj na oddeľovacie múriky či ploty a stavajú sa z nich aj záhradné altánky alebo domčeky na náradie.

Či už na svoju stavbu zvolíte pórobetón alebo tehly, vždy musíte stavebnú konštrukciu uzatvoriť vonkajšou aj vnútornou omietkou. Tá chráni povrch murovacieho materiálu a spojovaciu omietku pred vlhkosťou a tým aj stavbu pred deštrukciou. Dobre omietnutú stavbu je z hľadiska životnosti potom možné považovať za neobmedzenú, pravda ak máte okrem stien poriadne základy aj strechu. A je jedno, či sa jedná o dom, chatu alebo kurín.

Vhodne zvolený murovací materiál vám môže uľahčiť stavu aj jej neskoršie užívanie. Záleží len na vašich preferenciách, skúsenostiach a náradí, ktoré máte k dispozícii. S tehlami ani pórobetónom rozhodne neurobíte krok vedľa.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.