web analytics
Domov PC alebo notebook?

Domov PC alebo notebook?

Počítače dnes dávno len nepočítajú vedecké výpočty a účtovné operácie, už dávno opustili sály výskumákov a výpočtových stredísk firiem. Sledovanie televízie alebo videí, prezeranie fotografií z dovolenky a ich zdieľanie s priateľmi, čítanie webových novín a diskutovanie s kamošmi, písanie vlastných blogov a hranie hier. To všetko nám umožňuje počítač. No aký si domov kúpiť a kam ho dať?


Medzi ľudmi panuje povera, že stolný PC je výkonnejší, ako notebook. To už ale dávno neplatí. Aj notebooky sa dodávajú s výkonnými grafickými kartami, určenými pre hry. Nestačí vám „štandardné notebokoové“ HD rozlíšenie 15″ LCD 1366×768? K dispozícii je aj 1440×900 a komu je stálo málo, aj FullHD 1920×1080 a aj 17″ rozmer. Pravda, stále je to relatívne malá škála možností oproti stolnému PC, kde môžete mať LCD monitor od 17 cez 19 po 19 širokoúhlych až 22″ palcov.

Domov PC alebo notebook? Ak teda stolné PC aj notebooky majú podobné monitory aj porovnateľný výkon, v čom je medzi nimi rozdiel?

Vo veľkosti. Krabice, klávesnice aj spotrebe elektrického prúdu. Disky, procesory, pamäť, to je rovnaké. Notebook môže mať navyše zabudovaný adaptér pre WiFi a Bluetooth pripojenie. Štandardnú klávesnicu s USB konektorom môžete pripojiť nie len ku klasickému PC, ale aj k notebooku, ak vám tá notebooková nesadla. Rovnako aj myš, nie každý sa skamaráti s dotykovou plochou TrackPad.

Aké sú výhody notebookov?

Domov PC alebo notebook? V prvom rade skladnosť. Notebook má zväčša hmotnosť pod tri kilogramy a keď zatvoríte veko s LCD (dá sa naprogramovať, aby pri tom prešiel do úsporného režimu alebo režimu dlhodobého spánku), môžete ho odložiť hocikam. Hocikam, kde ho neprisadnete 😉 Na stôl, na poličku do obývacej steny, na televízor… Na rozdiel od stolného PC, ktorému musíte vyhradiť stôl a stoličku a s ktorým veľmi nepohnete. Do kuchyne ani do postele si ho vziať nemôžete, aj keď spať s notebookom nie je žiadna sláva. Ak chcete ukázať fotky z dovolenky priateľom, všetci musia k počítaču. Alebo notebook ide tam, kde sú priatelia. Ak používate doma WiFi pre spojenie s internetom pre PC, notebook, tablet či smartphone, tak notebook je bezkáblové riešenie, batéria vydrží podľa veku, stavu a zaťaženia dve a viac hodín.

Súvisiace:  Výmena pokazeného LCD na navigácii TomTom

Navyše batéria notebooku vás ochráni prd stratou dát pri náhlom výpadku prúdu v byte. Prídete síce o spojenie do netu, pokiaľ nemáte router na záložnom zdroji, ale notebook pobeží ďalej a ak píšete nejaký text, dokument si môžete v pokoji dopísať, uložiť a vypnúť notebook.

Domov PC alebo notebook? Ako sa teda rozhodnúť? Ak nie ste extrémny hráč, alebo nemáte špeciálny dôvod, stolný PC v podstate nepotrebujete. Väčšinu bežných úloh bežného užívateľa (písanie a čítanie textových dokumentov, prístup k emailu, webové stránky, internetové televízie, videá, internetové rádiá, spracovanie fotografií z digitálneho fotoaparátu alebo kamery…) zvládnete aj na PC aj na notebooku. Veľký LCD monitor pripojíte aj k notebooku, tým ale z neho robíte vlastne stolný PC…

Nakoniec rozhodnutie je aj tak na vás, či dáte prednosť stabilnému miestu alebo mobilite. To je hlavný rozdiel používania stolného počítača alebo notebooku.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.