web analytics

Kedy je korektúra textu nevyhnutná

Pre väčšinu ľudí je koníček konzumnou záležitosťou. Vynakladajú peniaze na to, aby sa mohli venovať svojej záľube, pri ktorej si oddýchnu, zabavia či poučia. Že naše hobby stojí peniaze, to sme si už zvykli. Odmenou za to je nám pochvala od ľudí, ktorí videli naše výrobky do domácnosti, záhrady či pre deti. Ale hobby, to môže byť aj prezentácia našich literárnych a grafických pokusov o umenie. Moderné technológie uľahčujú celý proces publikácie.

Kto by to bol pred takými dvadsiatimi rokmi povedal, že dnes bude úplne jednoduché založiť si blog a na internete zverejňovať svoje poviedky lebo básne. A že okrem času nás to nestojí takmer žiadne peniaze a pritom ľahko vieme získať publikum. A rovnako tak ľahké a technicky jednoduché je napísať a vydať ebook, elektronickú knihu. Napríklad o tom, ako sme cestovali za pár peňazí po Ázii alebo ako pestujeme exotické rastliny v našich klimatických podmienkach.

Čítanosť a úspešnosť článkov, poviedok alebo cestopisov či návodov a príručiek je daná nie len štýlom, akým sú písané a kvalitou obsahu, ale aj technickou stránkou písaného textu. Ako dobre a jednoducho sa nám čítajú. Veď si len spomeňte, ako ste nedávno čítali na internete istý komentár a do očí vám bily všekty tie, prekleply a chybné interpunkčné znamienky, zlé formátovani etextu a zalomenia strán. Autor je fundovaný v problematike, rozumie jej a dáva jasné návody na vyriešenie problému, len by mal po ňom niekto ten text prečítať a opraviť ho.

Práve korektúra textov odlišuje dobrý text od kvalitného. Detaily rozhodujú a hoci využijete kontrolu pravopisu a preklepov vo vašom textovom editore, neubránite sa drobným nedostatkom a nie celkom správnym slovám. Drobná zámena slov spraví váš text výstižnejší a údernejší či zaujímavejší. Pohľad na váš text očami odborníka na štylistiku či typografiu vám zaistí, že bude a na pohľad príjemnejší.

Či už odovzdávate vytlačenú diplomovú prácu ako absolvent vysokej školy alebo zverejňujete ebook ako protagonista vášho koníčka, korektúra textov je nevyhnutnou súčasťou prípravy textu pre publikáciu na verejnosti.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.