Dôvodov na stavbu vlastnej fotovoltickej elektrárne môže byť niekoľko. Od snahy o získanie nezávislosti od distribútorov, cez riešenie zálohy v prípade výpadkov dodávky vplyvom porúch a prírodných úkazov až po snahu ušetriť peniaze za elektrickú energiu. Už pri plánovaní a návrhu vlastnej slnečnej elektrárne vám táto môže pomôcť znížiť spotrebu elektriny a tým ušetriť prvé peniaze ešte skôr, ako elektráreň postavíte.
Bežný človek berie elektrinu v zásuvke ako samozrejmosť a platby za ňu považuje skôr za mesačný paušál, ako platbu podľa skutočne nameranej spotreby. Vychádza to z poznania, že naše správanie sa je viac-menej opakované a predvídateľné. Ak vynecháme kúrenie a klimatizáciu, ostatné činnosti, spotrebúvajúce elektrinu, sú rovnaké bez ohľadu na ročnú dobu a opakujú sa každý deň so železnou pravidelnosťou. Svietenie v jednotlivých miestnostiach, raňajky a káva, príprava obeda či večere, víkendové pečenie. Sezónne výkyvy sa zohľadnia v ročnom vyúčtovaní a pri stálych cenách si na „paušál“ zvykneme. Skutočnú spotrebu jednotlivých spotrebičov nevnímame, súbehy viacerých neriešime, pokiaľ nám „nevyhadzuje“ istič. Snaha o úsporu elektriny viac-menej vychádza viac z ideologických, ako ekonomických dôvodov.
Koľko utiahne naša FVE?
Úplne inak sa na veci okolo spotreby pozerá človek, ktorý sa rozhodol postaviť si svoju fotovoltickú elektráreň. A teraz nemám na mysli dotačnú elektráreň, montovanú firmou a spojenú s distribučnou sústavou. Pokiaľ vás zaujímajú takéto, musíte hľadať na iných weboch.
Pri ostrovnej a amatérsky budovanej FVE (amatér nie je babrák, je to technicky zdatný a vzdelaný človek, ktorý sa montážou FVE neživí – požiare FVE sa týkajú babrácky zhotovených elektrární „odbornými“ firmami s „papierami“) uvažujete s výkonom meniča (koľko spotrebičov s akým príkonom môže byť súčasne zapojených), kapacitou akumulátora (aký môže byť najvyšší výkon dodávaný meničom a po akú dobu) a výkonom panelov (koľko elektriny môžem míňať bez toho, že by „do hry“ vstupovali akumulátory).
A získané poznatky konfrontujete so spotrebičmi, ktoré už máte v domácnosti. A postupne sa pripravujete na zmenu svojich zvyklostí, ako napríklad, že elektrický bojler nebudete nahrievať na ďalší deň v noci, lebo FVE má „nočný prúd“ z baterky a to je hlúposť, ale nahrievať sa bude cez deň, aby bola teplá voda po návrate z práce k dispozícii, kedy najviac svieti slnko na panely.
K tomu vám vyjde, že rýchlovarná kanvica s príkonom 2 kW je hlúposť, keď ranný čaj vám pripraví aj slabšia, s príkonom povedzme 1300 Wattov, len menej zaťažuje menič a baterky, lebo na panely svieti ráno slabšie slnko a teda dávajú menší výkon. A že je zbytočné plniť ju doplna, radšej si zistíte, koľko presne vody potrebujete na svoje šálky. Lebo voda zohrievaná navyše, ktorá potom bez úžitku vychladne, je vyplytvaná energia, ráno a večer zvyčajne z akumulátorov. Takéto správanie potom o niečo znižuje ich životnosť.
Podobne je to aj so svietením. Začnete uvažovať, či naozaj potrebujete také silné žiarovky a koľko naozaj musia svietiť. Niektoré vymeníte za slabšie, ak ešte máte staré vláknové, vymeníte ich za LED. Možno nenecháte hodinu zapnutý notebook, keď na ňom nerobíte, zbytočne nepôjde ani televízor. A iste nájdete vo svojej domácnosti situácie, kedy dokážete ušetriť trochu elektriny.
A tak ešte skôr, než svoju elektráreň postavíte, už šetríte na platbách za elektrinu distribútorovi. Možno vám takáto príprava na FVE ukáže, že by bolo vhodné pridať zopár panelov nad pôvodne plánované, lebo to zlepší hospodárenie s energiou ráno a večer alebo v prechodnom období. Ak vám to momentálne financie nedovoľujú, minimálne naplánuje miesto pre ne a svoju FVE navrhnete tak, aby v nej bolo miesto pre pripojenie ďalšieho regulátora s týmito panelmi.
Až prax overí správnosť plánovania
Spustenie vlastnej elektrárne bude skutočným testom, či ste ju navrhli správne. Už teraz môžeme povedať, že zhruba mesiac pred a po zimnom slnovrate (Vianoce) budete aj tak odkázaný na svojho distribútora. Ale už od februára môžete domácnosť napájať svojou elektrinou „zadarmo“. Zadarmo v tom zmysle, že ak panely dajú (a baterky podržia), je úplne jedno koľko elektriny spotrebujete, nikto vám za to účet nevystaví. Rozumné hospodárenie a správne návyky vám však umožnia využívať prírodné zdroje efektívne aj bez straty vlastného komfortu.
Pridať komentár