web analytics

Komín opraviť alebo postaviť nový?

Takúto otázku si kladie každý majiteľ starého domu. Rovnako to bolo so mnou. Kúpili sme si novú záhradu na dedine, lebo sme už nechceli byť súčasťou malých záhradiek v kolónii s veľkými problémami. A k peknej veľkej záhrade patril aj kedysi pekný a veľký, ale najmä dnes už starý dom. Zatekajúca strecha a rozpadajúce sa komíny, v ktorých sa vyše dvadsať rokov nekúrilo. Čo s tým?

Už pri prvej oprave škridlovej strechy sme po konzultácii s majstrom rozhodli, že obidva komíny necháme zbúrať pod strechu. Ušetríme za zbytočné oplechovávanie okolo nich aj za opravu nefunkčných komínov. Keď príde na rekonštrukciu miestností, potom sa rozhodneme, čo s nimi.

Po oprave strechy som sa začal zaujímať o spôsoby opravy kamenného domu aj aké sa dnes používajú komínové systémy. Pred pár rokmi som totiž mal možnosť byť pri stavbe nového rodinného domu a pamätám si, ako dobre sa staval dvojitý komín pre krby vonku aj vnútri, keďže sa použili komínové tvárnice a šamotové vložky s maximálnou presnosťou výroby. Keby sa to tak dalo urobiť aj v našom starom dome.

Susedia mi radili nechať staré komíny a dať do nich komínové vložky. Jeden z nich vo svojom dome spravil nerezový komín. No ja som chcel pri oprave zachovať autentickosť starého domu a záhrady. Pri hľadaní na internete som narazil na komíny Plewa. Väčšinou venujem dosť času študovaní podkladov, aby som pre seba vybral najlepšie riešenie. A viem, že takto si dokážem komín opraviť aj svojpomocne.

komíny

Zatiaľ ešte staré komíny stoja, hoci už skryté pod strechou. Ale na jar ich tehlu po tehle zbúram až dolu a vystaviam na novo. No použijem komínové tvárnice a do nich nemecké komínové vložky zo šamotu. Bude to vyzerať dobre aj nad strechou a už teraz sa teším, keď sa nad starým domom opäť objaví malý obláčik dymu z kachlí na drevo, ktorými si zakúrime v prednej izbe.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.