web analytics

Tak nám zabili žiarovku

Euroúradníci vo svojej nekonečnej múdrosti zakázali od 1. septembra 2012 na území Európskej únie výrobu klasických vláknový žiaroviek s príkonom 40W a viac. Už dávnejšie zakázali žiarovky 60W a úplne na začiatku 100 W žiarovky. Vraj ušetríme.

Úradníci v Bruseli by mali zájsť aj ďalej, ako na bicykli na predmestie. Zistili by mnoho zaujímavých vecí. Možno aj to, že v starých domoch v Slovenských kotlinách sa používajú 60W žiarovky v zime nie len na svietenie, ale aj ako ohrievač, aby nezamrzla voda napríklad v splachovači. Alebo zemiaky v pivnici, keď naozaj prituhne. Aj teraristi používajú, vlastne už musím napísať používali, žiarovky ako zdroj svetla ale aj tepla pre svoje plazy.

Fotografujete? Myslím naozaj fotografujete, nie vyrábate obrázky nokiou alebo nejakým malým kompaktom? Tak fotografovanie v miestnostiach s umelým osvetlením bude celkom sranda. Svetlo žiarovky má inú teplotu, teda farbu, ako náhradné zdroje osvetlenia podľa predpisu euroúradníkov. Citlivé na farbu svetla sú aj oči niektorých ľudí. Ale náklady na zdravotnú starostlivosť patria do inej kolonky, ako úspora elektrickej energie na svietenie. A tie sú zase v inej kolónke, ako zvýšené náklady na výrobu kompaktných žiariviek a ich následnú likvidáciu, pretože obsahujú okrem plynu aj elektronické súčiastky a drahé kovy.

Kompaktné žiarivky aj halogénové žiarovky stoja viac, ako obyčajné. A štát dostane svojich 20% DPH z každého predaja. Nechcete dobrovoľne kupovať drahé? Zakážeme vám lacné. Hlavne že v EÚ je voľný pohyb tovaru.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.