web analytics

Kedy a kde sa oplatí akumulátorová reťazová píla

V minulosti ak ste potrebovali spiľovať stromy alebo pracovať s drevom nahrubo, bola voľba jednoznačná: motorová píla. Súčasná doba prináša mnohé možnosti, jednou z nich je nahradiť motorovú pílu elektrickou s káblom alebo pohodlnejšou, akumulátorovou reťazovou pílou. Oplatí sa vôbec a kedy vlastne?

Skôr, než sa pustíme do odpovede na hlavnú otázku, bolo by dobré odpovedať si najskôr, čo vlastne od reťazovej píly očakávame. V prvom rade rezný výkon a v druhom rade dostatok energie. Výkon je určujúci tým, čo režeme. Či hrubé kmene starých stromov, odstraňujeme konáre z kmeňa alebo pripravujeme palivové drevo. A koľko tej energie nám treba? Niekedy na hodinku, v lese aj na celý deň. A energiu treba v niečom uložiť. Takže máme k dispozícii píly s rôznym výkonom pohonnej jednotky aj s rozdielnou dĺžkou lišty s rezacou reťazou a s rôzne veľkým zásobníkom energie. Pričom zásoba energie nutne nemusí byť súčasťou píly.

Na miestach mimo obývané oblasti zrejme ešte dlho budú dominovať klasické dvojtaktné motorové píly na benzín s olejom, pretože bandasku s potrebným množstvom môžeme mať vždy po ruke a po spotrebovaní prevádzkovej zásoby v malej nádržke kedykoľvek energiu dolejeme. V takomto prípade používať akumulátorovú pílu by znamenalo byť obmedzený počtom náhradných akumulátorov, čo nie je dnes technický problém, kľudne si ich dovezte do lesa za kufor, len kto to zaplatí. Zásoba energie v akumulátore je oveľa drahšia, ako v bandaske benzínu. Práve pre cenu tej „bandasky“ na elektrinu.

Samozrejme motorovú reťazovú pílu je možné používať aj okolo rodinného domu alebo na gazdovstve. Operatívnosť, výkon aj energia sú vždy k dispozícii, nepríjemný môže byť hluk, spôsobovaný prácou s drevom. Ak chceme byť ohľaduplní k susedom ani nechceme zbytočne vyrušovať vlastnú rodinu, v takomto prípade je vhodné poobzerať sa po tichšej alternatíve.

Elektrina zo zásuvky alebo z baterky?

Hluk pri rezaní nespôsobuje len spaľovací motor, ale aj reťaz v dreve. No hluk motora je významnejší. Ak nahradíme spaľovací motor elektrickým, výrazne znížime hluk a pritom, v rámci dostupného výkonu, stále môžeme efektívne rezať.

Elektrická reťazová píla vás bude obmedzovať káblom. „Pobehovať“ okolo stromu nie je jednoduché, ani odvetvovanie sa nemusí zaobísť bez drobných patálií. Stále musíte dávať pozor, aby ste kábel neprerezali, nepotkli sa oň alebo aby sa niekde nezamotal. A ste obmedzení aj dosahom predlžovačky. Pritom výkon medzi 2 a 2,6 kW, s akými sa píly predávajú, je pri práci na gazdovstve a okolo domu si myslím viac, než dostatočný, pracujem s ňou.

Rovnako tak využívam akumulátorovú reťazovú pílu. Oceňujem ju hlavne vtedy, ak je treba odzerať „niečo malé“. Odpadá príprava paliva, štartovanie a zohrievanie motorovej píly a potom čistenie všetkého od benzínu a oleja. Pri baterkovej píle vložíte dve sady akumulátorov 8 Ah 20V a po stlačení gombíka režete. Ak treba niečo odložiť alebo pripraviť, nehučí vám motorová píla za ušami na voľnobeh, nemíňate kupovanú energiu, akupíla je ticho. No len čo ju zoberiete do ruky, okamžite reže. A nijaký kábel za sebou neťaháte. Na orez stromov, spílenie menšieho stromu, odrezanie trámu. Príprava palivového dreva. Na to všetko je akumulátorová píla ako stvorená. A bez vibrácií do rúk.

Výhodná je najmä vtedy, ak máte ucelený rad akunáradia od jedného výrobcu, teda relatívne drahé akumulátory využívate vo viacerých druhoch náradia, napríklad krovinorez, kosačka…

A ešte je jeden prípad, kedy sa akumulátorová reťazová píla veľmi oplatí. Keď máte vlastnú solárnu elektráreň na výrobu elektriny 😉

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.