web analytics

Stĺpiky na plot bez betónovania

Okolo rodinného domu, na záhrade alebo pri chate občas potrebujeme vybudovať ohradu, postaviť plot alebo oddeliť priestor. A ohrada, plot, pletivo potrebuje najprv osadiť do zeme stĺpy, na ktorých bude upevnené. Klasická poučka hovorí o tom, že si treba vysúkať rukávy, vykopať jamy, namiešať betón. Skrátka zapojiť svaly. Alebo zabudnúť na betón a zapojiť skôr rozum. A využiť zemné vruty.


Najviac času, námahy a peňazí na každej stavbe či rekonštrukcii zaberie materiál a odborne povedané „presun hmôt“. Ak staviate plot povedzme 10 metrov dlhý, tak to predstavuje najmenej štyri stĺpy a k nim dve opory krajných stĺpov, aby sa plot pod váhou pletiva a snehu či námrazy v zime nevyvrátil. Teda šesť jám, každá do nezámrznej hĺbky cca 80 cm, aby stĺpy v zemi držali pevne. Priemer jám robených zemným vrtákom môže byť 20 cm a vo výsledku máte viac, ako dva fúriky zeminy, ktorú treba niekam odviezť a zložiť. A rovnaký objem betónu, teda štrku, cementu a vody, treba na „stavbu“ doviesť a spracovať. Pri väčších jamách sa objem násobí…

Dôležité je, aby stĺpy v zemi pevne držali, aby bol celý plot stabilný. A to vieme dnes zaistiť aj rýchlejšie a ľahšie a v niektorých prípadoch aj lacnejšie. Ak by ste totiž kupovali betón vrecovaný ako suchú zmes a diery pre stĺpy si na objednávku nechali vŕtať špecializovanou firmou (či už nemáte čas alebo dosť síl a podobne), už by to pár eur stálo. A nie každý má doma zásobu fúry štrku z minulých prác. Riešením je osadenie oceľových stĺpov do zemných vrutov bez výkopu a bez betónovania.

Zemné vruty v prepravnom obale

Postupne sa rozširujúci závit hrubej oceľovej pozinkovanej skrutky roztláča zem vrátane kameňov v nej a tým spevňuje okolie zemného vrutu a stabilizuje ho. Ideálne je zakrúcať skrutku do zeme pomocou vodováhy, aby stál kolmo. Na zakrúcanie je potrebná oceľová tyč, prípadne špeciálny nástavcový kľúč.

Osadenie zemného vrutu pomocou stĺpovej vodováhy

Keď je vrch zemného vrutu tesne nad úrovňou zeme, vložíme doň pripravený oceľový stĺp pre pletivo a vycentrujeme pomocou troch pozinkovaných skrutiek v korune vrutu. Čím kolmejšie je vrut v zemi osadený, tým ľahšie sa stĺp centruje, opäť pomocou vodováhy na jeho vrchu.

Osadenie stĺpa do kolmice vo vrute

Definitívne zafixovanie stĺpa vo vrute urobíme drveným kamenivom. Jeho ostré hrany sa zahryznú do stien skrutky aj stĺpa a pevne ich spoja. Ako keby bol stĺp v betóne.

fixovanie stĺpa v zemnej skrutke

Na obrázkoch sú zemné vruty o vonkajšom priemere 68 mm (vnútorný cca 65 mm) a oceľové stĺpy o vonkajšom priemere 48 mm. Vzniká tým ideálny priestor pre najdostupnejšie drvené kamenivo frakcie 4-8, ktoré je za malý peniaz dostupné v takmer každej štrkovni alebo betonárke.

Oceľové zemné vruty sú dostupné v dĺžkach napr. 650 mm, 800 mm a 1000 mm a v iných priemeroch aj dlhšie. Pomocou nich dokážete postaviť stĺpy pre ohradenie, záhradu či aj samotný vinohrad v takmer každom počasí a okamžite ich môžete využiť bez čakania na stvrdnutie betónu. Zaobídete sa bez pomocníkov z radov príbuzných či brigádnikov, postupne všetko dokáže osadiť aj jeden človek.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.