web analytics

Ako upraviť podvozok kosačky Zipper ZiMOS-125

Keď máte v záhrade alebo okolo domu veľa trávy, potrebujete ju často kosiť. Lacnou alternatívou k lištovým a predobubnovým kosačkám je krovinorez na podvozku Zipper ZiMOS 125. Hodí sa vtedy, keď nekosíte každý týždeň, na to by vám stačila aj obyčajná vretenová alebo bubnová v strede. No do vysokej trávy treba Zippera upraviť.


Kosiť trávu bežným krovinorezom na popruhoch je ľahké iba vtedy, ak to stihnete za polhodinku. Potom už môže bolieť chrbát a pre starších alebo na chrbticu chorých ľudí je to veľký problém. Ktorý odstráni podvozok pre krovinorez. No konštrukcia značky Zipper je taká, že sa medzi koleso a rám dostáva tráva, tá sa namotáva a občas môže koleso doslova zaseknúť. Vylomenie ložiska a jeho rozsypanie na prvočinitele (teda na guličky) je potom otázkou času.

Namotaná tráva na kolese kosačky

Keďže konštruktéri túto časť odflákli, neostáva šikovnému kutilovi iné, ako si dodatočne vyrobiť krytku na náboj kolesa podvozku s ložiskom. Základným prvkom je plastový kryt z kozmetiky, konkrétne z peny na holenie v spreji alebo iného podobného výrobku, laku na vlasy alebo deodorantu. Dôležité je, aby vnútorný priemer vrchnáka bol väčší, ako priemer náboja kolesa a dlhší, ako je tento náboj.

Prevŕtaný vrchnák je základom krytky kolesa

V strede vrchnáka urobte dieru podľa priemeru rúrky ránu, ideálne stromčekovým vrtákom, v núdzi obyčajným vrtákom do dreva a rozšírte buď trojuholníkovým pilníkom „frézovaním“ jeho otáčaním alebo oblou rašpľou. Nemusí to byť vodotesné.

Nasadená krytka

Krytka sa na jednej strane opiera o špice kolesa, na druhej o veľkú podložku zo železa, ktorá je fixovaná hadicovou sponou. Tak si nastavíte správnu polohu novej krytky.

Odteraz už môžete kosiť touto kosačkou trávu vysokú aj nízku, už sa vám do štrbiny medzi kolesom a rámom steblá nemamotajú a nebudú ohrozovať ložiská kolies. Hoci tento problém trápi pravé koleso (pri pohľade kosiaceho záhradkára), neurobíte zle, keď ochránite rovnakým spôsobom aj koleso ľavé.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.