web analytics
Kŕmite vtáčiky?

Kŕmite vtáčiky?

Zima je obdobím, kedy sa všetky živočíchy ťažšie dostávajú k potrave. Väčšinou je všetko pokryté snehom alebo zamrznuté. A pokiaľ máte záhradu a v nej stromy, mali by ste sa o vtáčiky postarať vo vlastnom záujme.

Vtáky sa živia hmyzom a v lete je hmotnosť potravy skonzumovanej za jeden deň rovná polovici až trom štvrtinám hmotnosti vtáka. To nie je málo ani pri malej sýkorke! Aby však vtáčiky mohli uchrániť vašu záhradu úrodu na ovocných stromoch pred hmyzom, musia sa leta dožiť.

Kŕmite vtáčiky?
Kŕmite vtáčiky?
Preto je vhodné ich prikrmovať. Môžete použiť vlašské orechy, kľudne aj staršie, prípadne škrupiny so zvyškami orechov, ktoré sa vám zle lúpali. Oni si už s nimi ľahko svojím zobáčikom poradia. Nepohrdnú ani slnečnicovými semenami alebo makom. A pokiaľ nemáte nič takéto k dispozícii, môžete im kúpiť tzv. lojové gule. Predávajú sa nie len v supermarketoch, ale aj v záhradkárskych potrebách. Balené do praktickej plastikovej sieťky obsahujú všelijaké semená a je možné ich za sieťku a špagát zavesiť do koruny stromu. Semená môžete umiestniť do krmítok na stromy alebo na malé tanieriky či tácky.

V tomto období môžete na stromy zavesiť aj vtáčie búdky na hniezdenie. Prečo práve teraz, keď vtáky hniezdia na jar? No preto, že vtáčiky sú nedôverčivé a musia si na búdky zvyknúť, kým ich začnú používať.

Ak budete vtáky v zime kŕmiť, zvyknú si na vašu záhradu a stromy a budú sa v nej zdržiavať aj v lete. Tým, ju lepšie ochránia pred škodcami, ako keby bývali inde a k vám si len občas zaleteli. Preto sa vám oplatí v zime o vtáčiky postarať. Oni vám to vrátia v lete.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.