web analytics
Čo je to Paypal?

Čo je to Paypal?

Ak si kúpite nejaký produkt cez internet na Slovensku, je veľmi pravdepodobné, že ho zaplatíte na dobierku, teda peniaze odovzdáte kuriérovi pri doručení. Ak nakupujete v zahraničí, tak takéto niečo neexistuje. Musíte zaplatiť vopred bankovou platobnou kartou alebo Paypalom. Je to však bezpečné?

Bankovú platbu vopred na Slovensku zrealizujete vyplnením príkazu na úhradu. Poslať peniaze do zahraničnej banky, pokiaľ to nie je platba v eurách, je ale celkom drahá sranda a pri malých sumách sú poplatky vyššie, ako cena samotnej platenej služby alebo tovaru. Naše banky, respektíve naše pobočky zahraničných bánk, sú nenažrané a rúbu poplatky hádam aj za pozdrav.

V zahraničí je bežná platba kartou cez internet. najčastejšia spomína embosovaná VISA karta, ale nie je to podmienkou. Pre platbu kartou potrebujete mať na rubovej strane karty za podpisom číslo kontrolného súčtu a súčasne vo svoje banke povolenie na internetové platby toto kartou.

Pri platbe zadáte číslo karty a dátum exspirácie. Obchodník si potom z vášho účtu stiahne požadovanú sumu. Ak je seriózny. Toto je jedno riziko priamej platby kartou. Ak je obchodník neseriózny, prípadne ho nepoznáte a je to nejaký „nováčik“ na novozaloženom shope, ľahko môžete prísť aj o zvyšné peniaze na účte. Druhým rizikom je, že sa údaje o karte môžu „stratiť“ alebo môžu byť ukradnuté a majiteľ informácií nemusí byť seriózny a prídete opäť o vaše peniaze.

Je Paypal bezpečný?

Tieto riziká eliminuje Paypal, platobný systém akceptovaný veľkou väčšinou obchodníkov. Aj tomuto „bankárovi“ musíte zveriť číslo svojej platobnej karty, ale nikde inde už ho potom nezadávate. Vaše „konto“ v Paypale je naviazané na email, ktorá zadáte pri registrácii a heslo, ktoré si zvolíte. Pri platbe Paypalom ste v obchode presmerovaný na Paypal platobnú bránu, kde sa prenesie nie len suma za nákup, ale aj ostatné údaje, vy sa prihlásite mailom a heslom a zaplatíte. Peniaze Paypal strhne z vášho bankového účtu, ku ktorému bola vydaná platobná karta, registrovaná v Paypale, v priebehu pár sekúnd a obchodníkovi Paypal potvrdí, že bolo za nákup zaplatené.

Pred prvou platbou Paypal overuje bankový účet strhnutím malej sumy cca 1 euro, ktoré vám vráti pri prvej platbe. Pri väčšom počte alebo sume obchodov Paypal overuje aj vašu adresu, musí sedieť tá, zadaná do Paypalu s adresou uvedenou v banke. Pokiaľ nieje adresa verifikovaná, niektorí obchodníci odmietajú takému zákazníkovi tovar predať.

Na Paypale môžete mať aj vložené peniaze, dokonca v rôznych menách. Potom sa pri platbe použijú najprv tieto prostriedky, až potom sa sťahujú peniaze z účtu.

Na Paypal vám môže ktokoľvek peniaze aj poslať, stačí mu vedieť váš Paypal email. Paypal si v takom prípade strháva malú časť zo sumy. Ak by ste si chceli peniaze z Paypalu poslať na bankový účet, nieje problém ale neodporúčam to, poplatky sú dosť vysoké. Radšej tie peniaze pošlite inému na Paypal alebo ich jednoducho miňte.

V poslednom období je možné k Paypalu priradiť aj kreditnú kartu a určite vymyslia aj ďalšie novinky.

V každom prípade Paypal je bezpečný platobný systém a pokiaľ máte v úmysle nakupovať alebo predávať v zahraničí, vrelo odporúčam sa orientovať týmto smerom.

1 komentár

  • Nakupovanie v zahraničí je jednoduché a bezpečné | Byt v paneláku (sk) 6. februára 2017 Odpovedať

    […] vďaka svojmu účtu v banke, kde sú zahraničné platby jednoduché. Nemusíte využívať Paypal alebo platiť priamo kartou cez internet, bankové prevody sú bezpečnejšie. A v prípade, že […]

    WordPress 4.7.2 WordPress 4.7.2
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.7.2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.