web analytics
Kŕmite vtáčiky?

10 rád, ako správne kŕmiť vtáčiky v zime

Keď v zime rozmiestnite v záhrade krmítka pre vtáčiky, tak si na vašu záhradu zvyknú a v lete vám vašu starostlivosť vrátia tým, že budú chytať hmyz a tým ochránia vaše stromy pred škodcami. Vy nebudete musieť ovocné stromky striekať chemickými postrekmi proti škodcom a budete mať zdravú úrodu. Vtáčiky v záhrade sú vlastne biologickou ochranou a navyše ich v zime pri kŕmení môžete s deťmi pozorovať. Aké teda zásady treba dodržiavať pri zimnom dokrmovaní vtáčikov v záhrade?


1. S pravidelným kŕmením by ste mali začať už koncom októbra. Ak je chladné počasie, vtáci vašu pomoc potrebujú a navyše si na miesto s potravou včas zvyknú.

2. Kŕmte ich aj v dobe, keď už neleží sneh alebo sa otepľuje. Po zime sú vtáky vychudnuté a dostatok prirodzenej potravy, hlavne hmyzu, nájdu v záhrade až začiatkom mája.

3. Aj keď majú vtáčiky zob v krmítku celý deň, zásadne by ho mali v ňom mať zavčas ráno a pred zotmením. Hlavne sýkorky potrebujú pre dlhé zimné noci dostatok energie, tak isto ráno ju musia po studenej noci rýchlo doplniť.

4. Krmítko by ste mali umiestniť na chránené miesto napríklad blízko haluzí stromu alebo kríkov, aby sa mali vtáčiky v prípade nebezpečenstva kam rýchlo skryť.

krmitko

5. Do krmítka by nemalo snežiť alebo pršať, pretože inak suchý zob sa môže ľahko skaziť alebo zamrznúť.

6. Na rímsach okien vtáky radšej nekŕmte, hlavne u viacpodlažných domoch môžu nastať problémy s hygienou.

7. Zvyšky domácich potravín (žemle, rožky, vianočka) ako lacný zdroj kŕmenia pre vtáky môžu byť škodlivé. Radšej investujte do overenej a dobre balenej špeciálnej výživy. Tá obsahuje okrem semien obilovín a slnečnice aj doplnkové látky a vitamíny. A to všetko bez antioxidantov, umelých farbív a konzervačných látok.

8. Ak nemajú vtáci naplnené krmítko celý deň, kŕmte ich hoci aj menej, ale pravidelne. Obyvatelia vašej záhrady si na to zvyknú.

9. Krmítka chráňte vhodnou konštrukciou alebo umiestnením pred nezvanými návštevníkmi (mačky, hrdličky).

10. Po ukončení kŕmnej sezóny krmítka dôkladne vyčistite, vydezinfikujte a uložte do kôlne, pivnice alebo garáže, kde počkajú do ďalšej jesene.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.