web analytics

Ten správny skrutkovač

Skrutkovačov je veľké množstvo, rovnako ako skrutiek, resp. ako je rôznych tvarov ich hláv. A na každý typ hlavy a jej veľkosť by ste mali použiť ten správny skrutkovač. Niekto možno vystačí s dvomi základnými typmi, ale potom tie skrutky aj tak vyzerajú. Poškodené sú nie len ich hlavy, ale aj materiál okolo skrutiek. Aké skrutkovače teda existujú a ktorý si správne vybrať?

Plochý a phillips skrutkovač

Prvým základným typom je plochý skrutkovač do plochej drážky v hlave skrutky. Druhým základným typom je krížový skrutkovač, v hlave sú dve ploché drážky kolmo na seba a so špicatým zapustením v strede hlavy, niekedy označovaný aj ako phillips. Dôležité je, aby ste použili správnu veľkosť. Hrot skrutkovača by mal presne zapadnúť do drážky, nemal by v nej „hrkať“. Ak je špic veľký alebo malý, hrozí poškodenie hlavy skrutky a tým jej znehodnotenie a často aj nemožnosť neskôr skrutku dotiahnuť alebo povoliť. Nehovoriac o tom, ako takáto zničená skrutky vyzerá, ak je na nejakom viditeľnom mieste, napríklad na nábytku.

Nemenej dôležitá je aj veľkosť rúčky a jej tvar, ktorý by mal dobre padnúť do ruky a nešmýkať sa pri väčšom zábere. Vyhnite sa rôznym transparentným tenkým rúčkam, pokiaľ nemáte sadu skrutkovačov len na obzeranie v dielni, ale chcete ich používať. Veľmi ľahko praskajú. Tiež si dajte pozor, aby ste v zápalu práce nepoužívali skrutkovače ako dláto alebo páčidlo a netĺkli do nich kladivom. Nie sú na to stavané a ľahko by mohol oceľový driek prejsť plastovou rúčkou.

V rámci úspory nákladov pri výrobe sa používa na driek skrutkovačov menej kvalitný materiál a len hroty sú vyrobené z kvalitnej ocele, ktorá sa neohýba ani nepraská. Hroty sú čiernej farby a sú na drieky privarené alebo nalisované. Pozor, pretože môžete najmä v lacných „číňákoch“ kúpiť lacné sady skrutkovačov, ktoré majú „kalené“ hroty vytvorené čiernou farbou…

Torx

Menej časté v domácich dielňach, o to viac rozšírené najmä v elektronických zariadeniach a mechanických hračkách, sú tzv. torx skrutky. Tvar drážky ich hlavy umožňuje najmä vo veľkovýrobe jednoduchú a rýchlu montáž bez poškodenia hlavy skrutky alebo montovaného zariadenia. Najvýhodnejšie je kúpiť si na opravy týchto zariadení celú sadu skrutkovačov s výmennými hrotmi – bitmi – rôznych veľkostí. Tieto bity môžeme potom použiť nie len pri práci s ručným skrutkovačom, ale aj v akumulátorovej vŕtačke či uťahovačke skrutiek.

3 komentáre

 • Čítacia lampa na knihy Energizer | Test Blog – recenzie a testy tovaru 13. novembra 2014 Odpovedať

  […] za vonkajší jazýček jednoducho zatiahnuť, v prípade tejto čítacej lampy musíte zobrať malý krížový skrutkovač, povoliť kryt batérií a tak izolačnú podložku vybrať. A znova kryt zaskrutkovať. […]

  WordPress 4.0 WordPress 4.0
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.0
 • Neustála zmena – aj to môže byť cykloturistický výlet | cykloturistika.net 3. augusta 2015 Odpovedať

  […] komplet a reťaz dole z ozubenia. Tak som vybral z brašne nad zadným kolesom náradie a krížovým šrobovákom dotiahol horný doraz tak, aby reťaz bezpečne držala na strednom prevodníku. Kopce nejak […]

  WordPress 4.2.3 WordPress 4.2.3
  The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/4.2.3
 • Tomas 16. novembra 2015 Odpovedať

  Aj akumulátorové skrutkovače sa oplatí použiť, aj keď starý dobrý skrutkovač je vždy dobré mať poruke, a keby mal vydržať tak kupovať z kvalitných zdrojov.

  Firefox 42.0 Firefox 42.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:42.0) Gecko/20100101 Firefox/42.0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.