Plno káblov na stole od počítača či notebooku vadí mnohým ľuďom a preto sa snažia nahradiť všetky prídavné zariadenia bezdrôtovými verziami. A tak používame bluetooth klávesnice a myši či tlačiarne s WiFi pripojením. Všetko takzvané „plug and play“, teda pripoj a používaj, ktoré ľahko automaticky nainštalujete na každý počítač s Windows. Ale ako je to na počítačoch s linuxom?
Medzi laikmi bez skúsenosti s linuxom stále panuje presvedčenie, že linux je na správu náročný systém prevážne pre administrátorov, kde sa všetky príkazy zadávajú písaním nezrozumiteľných textov do konzoly. Avšak opak je už dlhé roky pravdou, tak ako sú Windows klikacie, tak sú klikacie aj rôzne distribúcie linuxu, určené na desktop, teda pre bežných užívateľov a ich spôsob používania počítača. A verte, že mnohé „fičúry“, možnosti nastavenia alebo užívateľskú prívetivosť by mohli linuxu závidieť aj najnovšie verzie MS Windows, aj keď vo verzii Windows 7 sa Microsoftu podarilo linuxovému desktopu už celkom priblížiť.
Takže keď som kupoval k staršiemu notebooku ASUS AH8 s inštalovaným linuxom Ubuntu 11.04 bezdrôtovú myš, vôbec som nepochyboval, že sa ju podarí pod týmto systémom sprevádzkovať a odstrániť tak zo stola ďalší z káblov, od USB myši. Podľa tvaru a veľkosti pre dámsku dlaň som vybral Logitech Wireless Mouse M305. Po vybalení a vložení alkalickej tužkovej batérie (súčasť balenia myši) som myš zapol a USB bluetooth adaptér vložil do USB portu notebooku. A hoci návod k myši (zrejme pre Windows) píše, že treba počkať asi jednu minútu, kým sa ovládač nainštaluje, v skutočnosti to trvalo asi 15 sekúnd a myš sa začala po LCD pohybovať. Teda jej ukazovateľ.
Odvtedy myš pracuje bezchybne, keďže má svetelný snímač pohybu, môžete ňou pohybovať po rifliach na stehne, po operadle kresla alebo po čalúnení gauča a spoľahlivo tak ovládať notebook, bez obmedzenia kábla. Nepochybujem že aj s novšími distribúciami Ubuntu či inej odnože linuxu by to bolo rovnaké.
.
Pridať komentár