web analytics

Nemáte hotovosť? Kúpte si auto na leasing!

Mnohí sa dnes obávajú vstupovať do akýchkoľvek zmluvných vzťahov s bankovými i nebankovými subjektmi a obchádzajú kúpu auta na leasing. Pritom obstaranie si motorového vozidla formou leasingu nepredstavuje hrozbu, ale pohodlné riešenie ako si zadovážiť auto. Predstavuje spôsob, ktorý v konečnom dôsledku pocíti vaša domácnosť v oveľa menšej intenzite ako v prípade jednorázovej platby.

Najčastejším dôvodom kúpi automobilu formou leasingu býva absencia peňazí. Na kúpu auta jednoducho nie sú peniaze a tak volia zákazníci podobný scenár, ako pri rôznom inom tovare (elektronika, dovolenka a pod.) a automobil si nechajú prefinancovať leasingovou spoločnosťou.

Ľudia si pritom leasing častokrát mýlia s nákupom na splátky. Základný rozdiel je v otázke vlastníctva nehnuteľnosti, v tomto prípade automobilu. Pri nákupe na splátky sa kupujúci stáva vlastníkom nehnuteľnosti (auta) v momente podpisu zmluvy. Pri finančnom leasingu to tak, ale nie je. Vlastníkom automobilu sa stávate až v závere leasingu. Píšeme cielene finančný leasing, pretože popri ňom existuje i možnosť získať automobil formou operatívneho a spätného leasingu.

Operatívny leasing sa v otázke vlastníctva auta od toho finančného líši opäť v otázke vlastníctva, ale toho neskoršieho. Pri operatívnom leasingu si auto prenajmete len na určitú dobu (podpíšete s leasingovou spoločnosťou krátkodobú zmluvu), počas ktorej leasingovej spoločnosti platíte určitú sumu peňazí. Všetka zodpovednosť a povinnosti (údržba, servis, poistenie) za motorové vozidlo prechádzajú do rúk spoločnosti, pretože tá je jeho vlastníkom. Vy sa majiteľom vozidla nestávate ani po uplynutí zmluvy.

Spätný leasing, ktorý neposkytujú všetky banky či leasingové spoločnosti, no v niektorých subjektoch je ho možné využiť, znamená, že leasingová spoločnosť od vás automobil odkúpi a poskytne vám finančnú pomoc. Auto vám následne, na základe zmluvy, spoločnosť prenajme.

Keďže auto na leasing predstavuje dlhodobý záväzok, pred podpísaním zmluvy je vhodné urobiť si prieskum trhu. Zistiť, ktorá leasingová spoločnosť poskytuje čo najvýhodnejšie podmienky, pričom nie je dôležité prihliadať len na leasingový koeficient, ale na celkové podmienky leasingu.

Vrámci súťaživosti na trhu vytvárajú jednotlivé finančné subjekty pre svojich záujemcov rôzne zvýhodnené ponuky. Tie sa rôznia v závislosti od toho, či auto kupujete ako súkromná osoba, podnikateľ alebo ako zástupca spoločnosti, teda právnická osoba.

Súčasťou ponúkaných výhod leasingu býva väčšinou profesionálne poradenstvo v oblasti leasingu pracovníkmi daného subjektu a snaha nájsť pre záujemcu čo najoptimálnejšiu formu nastavenia platby. Mnohé leasingové spoločnosti a banky taktiež poskytujú rôzne výhody ako sú daňové zvýhodnenia, zjednodušený schvaľovací proces, optimalizácia likvidity a pod.

V neposlednom rade nezabúdajte na skutočnosť, že pri využití leasingu by otázka poistenia auta mala z vašich pliec opadnúť. Či už sa jedná o leasing finančný či operatívny, postenie motorového vozidla rieši jeho vlastník, ktorým je v tomto prípade (úplne alebo v určitom časovom úseku) leasingová spoločnosť.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.