web analytics

Keď klienta lapajú, úroky sľubujú

sľubovalivysoký úrok Ak ste nedostali od (svojej) banky list, tak ste iste videli reklamu v telke alebo v novinách. Banka ponúka na sporiacom účte až XXX percent úroky! Aktuálnu banku a aktuálnu výšku úrokov doplňte podľa vlastnej voľby alebo podľa aktuálne bežiacej reklamy. No mám pocit, že v tomto kolotoči lží idú banky všetky, rad za radom.

Pred rokom mala takúto bombastickú reklamu aj ČSOB. Keďže sme mali v nej bežný účet, rozhodli sme sa voľné peniaze predisponovať na tento sporiaci účet, na ktorom banka ponúkala 2% úrok. Ja viem, je to smiešne nič proti inflácii, ale zase v ponožke by nebol z peňazí úrok žiadny a na bežnom účte len 0,1%.

No po roku zrazu sa stal z vysokého úroku len úrok malý. Pri splnení špeciálnych podmienok 1,6% a bez nich len 1%. Nie je to nič proti zmluvným podmienkam. Len sa mi to nepáči. A takto postupujú všetky banky. Sľubujú hory doly svojím (budúcim) klientom a po čase pekne potichúčky pomaličky zmenia úrok z malého na bezvýznamný.

Je mi jasné, že mať peniaze na účte v banke nie je žiadna investícia. Len ma mrzí, že úrok nepokryje ani infláciu. A že banka nevie garantovať sľúbený, hoci malý, úrok na dlhšie, ako jeden rok. Človek, čo chce ochrániť svoje peniaze pred znehodnocovaním, aby si každý rok zakladal jeden sporiaci účet v inej banke. V tej, ktorá práve aktuálne ponúka vyšší úrok.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.