web analytics

Nový stolík zo starého šijacieho stroja

Štýlový a praktický stolík k vonkajšiemu posedeniu na chalupe si môžete kúpiť v predajniach so záhradným nábytkom alebo si ho aj urobiť sami a budete mať originál, ako nikto v okolí. Obľúbeným komponentom na jeho výrobu sú sto rokov staré šijacie stroje, respektíve ich liatinové stojany. Ak ste taký starý a opotrebovaný stroj nezdedili, ešte stále sa dajú výhodne kúpiť na bazoši. A potom už stačí len trocha šikovnosti.


Keďže spodok stolíka máte hotový, stačí sa venovať jeho vrchu. Plochu stola môžete urobiť z dreva a potom sa budete musieť o ňu starať, ošetrovať olejom a na zimu alebo pri lejakoch stolík schovávať. Alebo využiť terasové dosky z WPC, drevoplastu, ktoré sú stále, odolné UV žiareniu a stačí ich v podstate len umyť. V podstate je to zmes drevených pilín a plastu, ktorá kombinuje to najlepšie z oboch materiálov. Výhodou je, že sa dajú spracovávať bežným náradím na drevo, netreba na to nič špeciálne. Takže slušná akumulátorová uťahovačka/vŕtačka a na kolmé rezy ideálne malá pokosová píla.

Z rámu šijacieho stroja zložte starú vrchnú dosku aj so strojom, prípadne rám očistite. Na pôvodné otvory pre vruty do dosky osaďte WPC montážne hranoly, ich dĺžku si spočítajte podľa použitých terasových dosiek, nie sú u všetkých dodávateľov rovnako široké. Potom za použitia montážnych úchytiek postupne, podľa dodaného návodu, upevníte podlahové dosky. Prvé krajné úchyty sú inakšie, ako tie priebežné, informácie k vášmu vybranému typu nájdete v montážnom návode, dostupné bývajú aj na webových stránkach eshopov.

Okraje stolíka by nemali byť viac, ako 25-30 cm za montážnymi hranolmi, aby sa vám doska stola na krajoch nezohýnala dole. V závislosti od šírky rámu šijacieho stroja tak vyrobíte vonkajší stolík dlhý 90 až 120 cm a pri šírke 4 až 5 terasových dosák, aby sa vám nezohýnali ani nosné trámky, široký 50 až 70 cm.

Rovnaký postup použite aj vtedy, ak chcete prerobiť už nepotrebný stolík pod televízor. Pôvodné sklenené tabule nahradíte drevoplastovými podlahovými doskami a máte štýlový stolík. Na stolčeku vľavo je dole použitá buková laťovka z hobbymarketu, ale tento materiál nie je vhodný do exteriéru. Krúti sa vplyvom vlhkosti a nakoniec lepidlo povolí.

Ak kúpite kompozitné podlahové dosky vo výpredaji alebo použijete zvyšky po výrobe terasy, nakoniec vás váš nový vonkajší stolík ani nemusí stáť veľa.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.