web analytics

Hrozno pred vtákmi ochránia siete. Ktoré sú najlepšie?

Je záhrada vaším koníčkom a súčasne prispieva k dodávke potravín pre vašu domácnosť? Potom určite venujete veľa úsilia dopestovaniu rôznych druhov ovocia a zeleniny a tiež chcete svoju úrodu ochrániť pred škodcami. Tými sú aj kŕdle vtákov, ktoré sa zletia na vaše ovocie a koncom leta si radi pochutnávajú aj na hrozne. Ako im v tom zabrániť?

V minulosti bolo bežné zobrať vzduchovku a škodcu odstrániť. V dnešnom svete naruby je to nemožné, preto treba voliť iné možnosti. Jednou z nich je aj prekrytie vinohradu sieťami, aby sa zabránilo vtákom dostať sa k šťavnatým a zrelým bobuliam na strapcoch. Sietí proti vtákom je na trhu niekoľko druhov, no nie všetky sú rovnako dobré a účinné.

Najrozšírenejšie sú zelené lisované siete proti vtákom, predávané v balíčkoch s rôznymi rozmermi a pod rôznymi značkami, zväčša s veľkosťou oka 10×10 mm. Ich nevýhody sú tri. Do sietí sa všetko zachytáva, ako šupinatý kapor do rybárskej siete, cez oká prerastajú na kríkoch vetvičky a listy a pri odstraňovaní sietí sú kríky poškodzované a tiež, že sieť nezabráni poškodeniu plodov osami, ktoré sa cez oká zmestia a vletia dnu do chráneného kríka alebo viniča.

Sieť proti vtákom, 6x10m, 35g, Skveler je iná. Na prvý pohľad je tkaná, má menšie oká 5×10 mm, a je použitý iný materiál. Pri práci sa nič nezachytáva, cez malé oká sa nedostanú k sladkým bobuliam ani osy a sršne a už vôbec nie vtáky a tak pomocou nich ochránite nie len hrozno, ale aj rôzne ovocné kríky, na ktorých si vtáky radi pochutnávajú. K dostaniu sú tiež v rôznych rozmeroch, takže si vyberiete podľa vašej potreby alebo veľký formát rozstrihnete na požadované menšie rozmery.

Cez vinohrad stačí sieť prehodiť, cez vrch vedenia stĺpiky, pri kríkoch je dobré zatĺcť do zeme dva alebo tri drevené kolíky, aby sieť nedeformovala samotný krík. Na koncoch sieť stačí spojiť drevenými kolíčkami, používanými na sušenie bielizne.

Sieť nie je drahá, dá sa opakovane použiť niekoľko rokov, pri skladovaní mimo dozrievania nezaberá veľa miesta, a ochráni vašu úrodu a tým aj vložené peniaze a úsilie, pred škodcami.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.