web analytics

Pevný základ pod voliéru pre psa či hydinu

Aj pre jednoduchú konštrukciu v záhrade za domom je vhodné postaviť pevný základ, ktorý zaistí stabilitu budúceho objektu aj bezpečnosť ubytovaných zvierat. Pretože aj pre andulky, sliepky, psa či zajace platí, že strecha chráni pred dažďom, ale nesie váhu snehu v zime. A to všetko by mal základ bezpečne udržať a preniesť do podložia.

Väčšina ľudí vykope jamy na rohoch budúceho objektu, vyplní ich betónom a na takéto základové pätky osadí konštrukciu. Väčší poctivci vykopú ryhy pre základy po celom obvode kurína či voliéry a vylejú to ešte väčším objemom betónu. No čo ak nie ste súčasťou väčšiny, ak nemáte dosť fyzických síl na krompáč a fúriky betónu alebo nebodaj ste vybrali miesto na svahu?

Zemné skrutky to istia

A to doslova. Stabilitu základu aj celého objektu zaistia zemné skrutky. Ich počet aj dĺžku určíte podľa hmotnosti budúceho objektu vrátane snehovej pokrývky podľa oblasti, kde žijete, s tým vám pomôže snehová mapa. Hmotnosť konštrukcie zistíte z rozpisu použitého materiálu, jeho celkového objemu a mernej hustoty. Napríklad vzduchosuchý červený smrek má hmotnosť cca 570 kg/m3, avšak surové drevo až 690 kg/m3. Smrek má zhruba o sto kilo menej, agát zhruba 800 kg/m3. Pri výpočte nezabudnite na hmotnosť kovania, spojovacieho materiálu a pletiva, nejedná sa o zanedbateľné maličkosti!

Najpoužívanejšie zemné vruty priemeru 68 mm a dĺžke 650 mm majú v bežnej pôde nosnosť cca 450 kg. Samozrejme, ak ich necháte trčať nad zemou, únosnosť sa výrazne znižuje. Nejde o celkovú dĺžku vrutu, ale jeho časť v zemi. Dostupné sú aj dĺžky 800 a 1000 mm, čo dovoľuje konštrukciu základových pásov aj na svahu vyrobením si akejsi rampy.

Od uvažovanej hmotnosti objektu, snehu v zime aj uložených vecí či váhy zvierat, ak sa jedná o väčšie kusy či väčšie množstvo vám vyjde počet zemných vrutov pod základový rám z dreva. Je potrebné precízne použiť kvalitnú vodováhu alebo radšej presnejšiu hadicovú vodováhu, aby úhlové nástavce na vrutoch boli v rovnakej výške. Nezabúdajte, že do zeme je možné zemné skrutky len zavrtávať, v žiadnom prípad nepovoľovať. Ak sa povoleniu neviete vyhnúť, je potrebné do otvoru po vrute nasypať štrk a znova vrut do požadovanej výšky dotiahnuť.

Na vytvorenú virtuálnu rovinnú plochu povedzme zo šiestich zemných vrutov uložte drevené hranoly, na vinkloch je dobré pod drevo nalepiť bitúmenovú pásku, ochráni drevo pred hnilobou. Drevené hranoly ošetrite chemickým náterom proti hnilobe a drevokaznému hmyzu, prípadne ešte napustite olejom.

Aby sa vám drevené hranoly neprevesovali vlastnou váhou, tak by nemali byť podopreté priďaleko od seba. Pre smrekový hranol 10 x 10 cm je max. vzdialenosť oporných bodov tak do 2,5 metra. Z hľadiska únosnosti zemných skrutiek ich budete mať asi bližšie.

Spojenie hranolov na rohoch je dobré urobiť tesárskym spojom a poistiť dvomi vrutmi do dreva, spoj bude pevnejší a trvácnejší.

Hranoly základu musia byť samozrejme uchytené aj k zemným skrutkám pomocou upevňovacích uholníkov. Najlepšie tesárskymi vrutmi so šesťhrannou hlavou, povedzme 8×60, s dobrou akumulátorovou uťahovačkou.

Pomocou zemných vrutov a drevených hranolov dokážete vybudovať rovný základ na akomkoľvek teréne, na rovine aj vo svahu a to celkom rýchlo, bez ťažkých strojov, bez presunu ťažkých materiálov a bez partie pomocníkov. Navyše, keď po rokoch budete potrebovať objekt odstrániť, po demontáži základových hranolov vruty vyberiete alebo v núdzi odrežete tesne nad zemou. Opäť bez ťažkej driny s krumpáčom či zbíjačkou.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.