web analytics

Spoje hranolov preplátovaním v domácej dielni

Dnes je moderné spájať drevené hranoly a dosky kovovými uholníkmi a inými spojkami za pomoci vrutov. Keď však chcete postaviť stabilnú a odolnú drevenú konštrukciu, vyplatí sa použiť niektoré overené postupy. Medzi také patrí aj preplátovanie hranolov. Na takýto spoj nepotrebujete nijaké špeciálne nástroje ani veľkú dielňu, postačí vám ručná okružná píla, mafl alebo kocúr, ak chcete. Ukážeme si, ako na to.


Spoje hranolov preplátovaním využijeme pri stavbe altánkov, pergoly, kadibúdky alebo aj búdy pre psa alebo pri akejkoľvek drevenej stavbe pri dome a v záhrade. Prácnosť pri ich výrobe vynahradí fakt, že prenos síl preberajú samotné hranoly a skrutky majú len poistnú funkciu, na rozdiel od spojov kovaním. Teda aj po mnohých rokoch sú takéto spoje funkčné a konštrukcie stabilné. Za pomoci vhodného prípravku dokážete ale aj tú prácnosť znížiť na minimum.

konštrukcia z hranolov s preplátovanými spojmi

Fotografia konštrukcie rumpálovej studne ukazuje, že pod pojmom preplátované spoje rozumieme drážky v hranoloch, do ktorých sa vkladajú ďalšie zúžené hranoly alebo foršne. Sily sa prenášajú z dreva priamo na drevo. Hranol leží na hranole a v podstate by to stálo aj bez dodatočných skrutiek. Samozrejme že vrátové skrutky alebo závitové tyče pomáhajú stabilizovať konštrukciu tým, že zabraňujú vypadnutiu trámu z drážky.

Drážku do hranola v jeho strede alebo aj na konci ľahko vyrobíte pomocou ručnej okružnej píly. Pre presnosť práce aj zachovanie pevnosti hranola je dôležité, aby drážka mala konštantnú hĺbku a jej okraje boli kolmé k ose hranola aj jeho bokom. To zaistí jednoduchý prípravok z preglejky a dvoch kúskov dosky.

Na nasledujúcich obrázkoch je výroba drážok okružnou pílou na hranoloch 10×10 cm. Z toho a z použitej elektrickej ručnej cirkulárky s kotúčom priemeru 190 mm vyplývajú aj ďalšie rozmery prípravku. Pre svoje použitie ich budete musieť asi prispôsobiť, ale princíp ostáva rovnaký. Prípravok zaisťuje rovnobežné rezanie drážok pílou do hranola kolmo na jeho os.

Základom je preglejka alebo iná pevná rovná doska hrúbky 10 mm o dĺžke asi 45 cm a šírke o cca 5 cm viac, ako je základňa „kocúra“ od okraja ku kotúču. Vo vzdialenosti cca 5 až 10 mm viac, ako je táto vzdialenosť kotúča, od okraja širšej strany základovej dosky pripevnite úzku vodiacu lištu vrutmi. Potom vedením okružnej píly popri tomto vodítku zarovnajte druhý okraj prípravku.

drážkovací prípravok

Zospodu si v strede základne kolmo na zarovnaný okraj nakreslite os prípravku a vo vzdialenosti 50 mm na obe strany upevnite rovné a kolmo zarezané dostičky hrúbky cca 25 až 30 mm a výške 90 mm (pre hranol 10 cm vysoký). Ak si zmeriate presný rozmer vašich hranolov, môžete vyrobiť prípravok presne na ne. Alebo si pripravte tenké vymedzovacie podložky, ak sú hranoly v milimetrových rozdieloch nie rovnako presné na hrúbku.

drážkovací prípravok na hranoly

Ďalší princíp práce je už potom jednoduchý. Drážkovací prípravok zaisťuje pomocou spodných doštičiek rovnobežné vedenie po drážkovanom hranole a jeho horná plocha s vodiacou lištou kolmé vedenie píly na os hranola. S využitím nastavenia hĺbky ponoru kotúča máme zabezpečené rezanie do dreva v presne rovnakej hĺbke kdekoľvek po dreve.

prvé rezy do hranola

Na drevenom hranole si najprv ceruzkou vyznačte hĺbku aj šírku budúcej drážky. Na ponornej píle musíte nastaviť rovnakú hĺbku rezu plus pridať hodnotu hrúbky dosky prípravku. V tomto príklade na 100 mm hranole sme potrebovali urobiť drážku hlbokú 50 mm a prípravkom hrúbky 10 mm. Na píle sme nastavili hĺbku rezu 60 mm. Pre overenie, pre istotu, sme prvý rez viedli na konci hranola, ak by sme sa sa pomýlili, nebol problém hranol po oprave parametrov píly zakrátiť a začať znova.

Druhý rez do hranola je vedený na konci drážky. Tým je daná výška drážky na konci hranola. Pri výrobe drážky v strede hranola tiež vedieme najprv dva rezy pre drážku na jej koncoch.

krajné rezy pre drážku v strede hranola

Keď sú hranice drážky definované, presuňte pílu s rezacím prípravkom dopredu tak, aby sme tesne vedľa prvého rezu mohli urobiť ďalší. Pílu posúvajte po prípravku, veďte ju popri hornom vodítku a tlačte do materiálu. Postupne takto vytvoríte rad rezov, ktoré sú všetky kolmé na os hranola a všetky majú rovnakú hĺbku.

výroba drážky rezaním

Po každom reze posuňte prípravok po hranole o hrúbku pílového kotúča alebo o milimeter či dva viac po hranole smerom k poslednému rezu. Nie je problém, keď sa vám podarí rezať tesne vedľa posledného rezu.

hotové rezy do drážky

Takto vyzerá hranol so všetkými rezmi pílou. Teraz už len treba odstrániť tenké zvyšky dreva.

odstránenie zvyškov po rezoch pílou

Budete potrebovať stredné kladivko a dláto. Bočnými údermi kladivka do tenkých plátkov ich oddelíte od hranola a dlátom začistíte drážku do roviny.

drážka pred okončením

hotová drážka pre preplátovanie

Pre dokonalosť ešte dno drážky prebrúste šmiglom hrúbky 80 až 120.

Ak potrebujete vyrobiť drážky do hranolov rôznych šírok, potrebujete viac prípravkov, pre každý rozmer jeden.

Hoci sa môže popis postupu zdať komplikovaný, akonáhle máte prípravok vyrobený a odskúšaný, práca s ním ide potom naozaj od ruky. Na výrobu prípravku využijete v podstate odpad zo svojej stolárskej dielne, ale ak si navrhnete konštrukciu stavby s preplátovanými spojmi, ušetríte nemalé peniaze za nákup tvarových plechových spojok a množstva vrutov aj získate pevnú konštrukciu na dlhé roky.

1 komentár

  • Rovný základ na nerovnom pozemku – Moja záhradka 21. februára 2021 Odpovedať

    […] nie je jediná ochrana dreva. Po zarovnaní na správnu dĺžku a vyrezaní drážok na preplátované spoje na ich koncoch som hranoly natrel ochranou proti škodcom a hubám a po zaschnutí náteru ešte […]

    WordPress 5.6.1 WordPress 5.6.1
    The Incutio XML-RPC PHP Library -- WordPress/5.6.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.