web analytics

Čo piť v horúčave?

No predsa studené nealko! – zvolali by určite mnohí horúčavou zmáhaní. Studené vás ochladí a osvieži.

Naozaj?

A Tak ľudia do seba lejú na litre studené coly, pivo, prípadne hádžu kopčeky a kopčeky zmrzliny či nanuky.

A Ako to funguje?

Telesná teplota človeka (zdravého) je asi 36°C. Povrch tela každého človeka je ochladzovaný okolitým vzduchom a preto sa do zimy obliekame. Ale ak sú vonku teploty nad 30°C a ešte svieti slnko a páli nám na kožu, tak naše telo sa nestačí primerane ochladzovať a začíname mať pocit horúčavy. Možno nám ani tak nevadí teplota okolitého vzduchu, ako to páliace slnko. Pomôže nám schovať sa do tieňa. Alebo sa ovlažiť vodou, opláchnuť sa. Buď v sprche alebo okúpať sa.

Človek patrí k tým tvorom na Zemi, ktoré sami vedia teplotu svojho tela regulovať. Teda nie ako chladnička, ktorá dokáže teplotu znižovať alebo zase zvyšovať ako ohrievač, skôr dokážeme fungovať ako termostat, teda že vieme udržať (v rámci svojich možností) teplotu vždy okolo 36°C. Teda v zime „prikúrime“ a v teple „schladíme“.

Tak keď sa v letnej horúčave napijeme studeného nápoja, ochladíme naše telo. Ale iba na chvíľu. Ten náš „termostat“ spôsobí, že telo začne na mieste so zníženou teplotou „kúriť“, lebo chce vyrovnať stratu tepla. A výsledkom je po krátkom čase, že je nám opäť teplo. A možno ešte viac, ako pred malou chvíľou. Toto ale veľmi vyhovuje predajcom zmrzliny a tiež aj všetkým bufetárom.

Ale ak by ste sa napili vlažného čaju, o teplote mierne vyššej, ako je teplota vášho tela, tak telo zareaguje zníženou produkciou tepla, aby žalúdok a jeho okolie ochladilo. Znie to asi dosť zvláštne, ale je to tak.

Určite ste už niekedy počuli alebo čítali radu, že sa máte napiť sa v horúčave vlažného čaju a vedzte, že tieto rady majú racionálny základ. Vyskúšajte a určite neoľutujete.

Označené ako

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.