web analytics
prebierka plodov

Popoluška na strome

Pamätáte si Popolušku, ako dostala za trest preberať hrach a šošovicu? Tak o tom tento článok nebude. Bude o aktuálnej práci v ovocnej záhrade, o prebierke plodov. A nie je to za trest, je to preto, aby sme mali bohatú úrodu ovocia.

Po krásnej jari, plnej kvetov nasadili stromy plody a ukazuje sa nová úroda. Priveľa plodov po odkvitnutí však môže vysiľovať strom, čo by mohlo poznačiť úrodu budúceho roka, ale tiež môžu dozrievajúce plody začať zahnívať, pretože ak sú natlačené jeden na druhom, zle sa vetrajú a udržuje sa medzi nimi vlhkosť. Navyše jabĺčka, tlačiace sa jedno na druhé, poriadne nedozrejú, lebo k plodom nemá prístup slnko.

Prebierka plodov sa týka najmä jabloní, hrušiek, broskýň alebo marhúľ. Niektoré odrody majú vo zvyku koncom júna zhadzovať menej vyvinuté plody. Preto pri prebierke začiatkom júna necháme viacej plodov, ktoré prípadne „zhodíme“ koncom mesiaca, ak neopadnú.

Pri jabloniach by ste mali nechať dva plody na cca 10 cm dĺžky halúzky a pre každý plod by mal mať strom cca 15 listov, aby zaistil výživu plodov. Samozrejme, že najprv odstráňte menšie menej vyvinuté plody a nechajte dvojice najkrajších. Koncom mesiaca si vyberte, ktorý zostane na konári.

.

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.