web analytics

Jahody v januári

Aby ste mohli v januári jesť jahody, nemusíte ísť ani do mrazničky ani do supermarketu. Môžete mať na stole svoje vlastné čerstvé jahody. Možno to pripomína Marušku z rozprávky, ktorú vyhnali do mrazu po jahody, ale toto nie je nijaká rozprávka a nijaké čary. Úplne jednoducho si môžete dopestovať jahody aj v januári, uprostred zimy. A použiť ich do jogurtu, do šľahačky alebo do pudingu.

Hoci to znie čudne, môžete v byte pestovať jahody. Presnejšie povedané, môžete do bytu premiestniť vaše balkónové jahody, ktoré ste počas leta a jesene mali na okne, balkóne alebo terase. Kým prídu mrazy, preložte ich na vnútorný parapet na okne v izbe, alebo na chodbe. Zaistite im dostatok svetla, nezabudnite na pravidelnú zálievku a určite sa dočkáte kvetov. Teraz už stačí len zabezpečiť ich opelenie.

Keďže v zime včely nelietajú a ani v izbe by ste ich asi radi nevideli, použite metódu, ktorú vám iste spomínali na základnej škole. Zahrajte sa na Mičurina a opeľte kvety obyčajným štetcom. Maliarsky sa nehodí, je veľmi tuhý, ale použitý, dobre umytý, kozmetický štetec alebo malý štetec na farbenie vodovými farbami, aké používajú školáci, dobre splní svoj účel.

Ako opeľovať doma

Keď sa na vašich izbových balkónových jahodách objavia kvety, pár razy zakrúžte štetcom vo vnútri kvetu a tak ho opelíte. Zastúpite tak včielky a zaistíte premenu kvetu na plod. Po pár dňoch už určite zbadáte malé plodíky a môžete sa tešiť na ich postupné zväčšovanie a nakoniec očervenejú. No povedzte, kto z vašich známych má doma v zime svoje vlastné jahody?

balkónové jahody
balkónové jahody

Po skončení zimy môžete takéto prezimované jahody opäť vyložiť na balkóna tešiť sa na úrodu jahôd podstatne skôr, ako keby ste zakladali v črepníku novú sadbu.
 

 

Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.